| Aldutssss31 a întrebat:

Ati putea ierta o persoană care v-a facut sa intrati in depresie? Pe cineva din cauza căruia viata voastră s-a schimbat complet si ati ajuns sa plângeti in fiecare zi si sa nu va mai doriti sa trăiți.

21 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

N-am plans zi de zi dar 16 ani m-a lasat marcat fosta partenera. Indiferent cate femei am tavalit prin paturi sau iesiri cu interes sexual nu am reusit sa o uit. Acum a trecut cat de cat e mai bine

| Ofiintă a răspuns:

În principiu, ce scuip nu mai ling!
Nu de alta, dar intrăm într-un cerc vicios. O relatie toxică de genul nici cu tine, dar nici fără tine.
Ai ierta o persoană care te-a făcut rău?
Nu inteleg de ce ai tine cu dintii de cineva care te-a rănit. Persoane mai există. Mult mai sănătos este să nu te mai raportezi la acele persoane, să mergi inainte si sa cunosti persoane noi.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca persoana aia nu mi-a gresit intentionat, nu m-a dezamagit constienta, si mi-a oferit respect, da. Nici nu as considera-o vinovata.
Consider ca starile mele sunt 100% problema mea, nu ii gasesc pe altii vinovati. Daca cineva imi greseste si ma face sa ma simt nasol, mi-e mai usor sa trec peste, fiind vorba de greseala altcuiva; iar de obicei nu mai suport persoanele alea niciodata, nu mai am pic de respect pentru ele, le vad ultimele rebuturi, si nu as mai putea purta discutii decente cu ele.

| Ineys a răspuns:

Cati ani ai?

| JicaContra a răspuns:

Da... DACA, DACA, DACA
DACA ARATA CA II PARE RAU CA A GRESIT
cum asta e foarte putin probabil sa se intample, atunci, POATE

babacu' s-a rahatit pe mine cand eram tanar, fara intentie exacta dar rahatul e rahat oricum ai lua-o

dar in vara asta o sa ma duc sa il vizitez, are o varsta, e senil, e FOARTE probabil ca asta e ultima oara cand il vad in viata, si CHIAR DACA NU IL IERT CU ADEVARAT, TOTUSI, nu vreau dupa aia sa imi IMPUT MIE INSUMI CA NU AM DAT SITUATIEI NICI O SANSA, OARECARE!

| mastadont a răspuns:

Da. Nimeni nu e responsabil pentru depresia nimănui, prin tot ce trecem ne-o facem singuri. Nu are rost să dăm vina pe ceilalți pentru că au trăit cum au vrut și au luat deciziile care li s-au părut cele mai bune într-un anumit moment. Ce a fost a fost și oricât te frămânți, oricâte scenarii și ori de câte ori te gândești cum ar fi fost dacă, îți pierzi timpul pentru că trecutul nu mai poate fi schimbat.
Trebuie să trăiești în continuare cu ce a fost, să înveți ce ai greșit tu, ce au greșit ceilalți și să mergi mai departe, să cauți noi experiențe și noi prieteni.
Erare humanum est perseverare diabolicum, a greși e omenește, a ierta e divin.

| Sekim a răspuns (pentru mastadont):

Salut
In starea lui/ei tu ii dai un sfat care ar putea să îi aducă sfârșitul. Atât de inteligent poți să fi? Sa dai cu părerea după un citat ieftin? Data viitoare mai bine taci și gândești cu tot creierul, nu mai dam răspunsuri pentru puncte sad. Citește întrebarea ce spune, că l a făcut să sufere până la dorința de suicid și tu ii spui sa o ierte sau sa îl ierte pe ăla, bravo, ai demonstrat destule azi.

| mastadont a răspuns (pentru Sekim):

Și crezi că dacă se răzbună, dacă-i dă-n cap e mai bine? Înseamnă că mai ai multe de învățat despre psihologia umană. Să ierți nu înseamnă să și uiți, înseamnă doar să te împaci cu trecutul și să mergi mai departe. Întrebarea a fost ce am face noi iar eu am răspuns la subiect, nu văd care e problema ta.

| Sekim a răspuns (pentru mastadont):

Salut
Problema mea e ca esti o mize**e de om care vad ca face abuz de functia "Evalueaza" cand vede ca a gresit, si da sfaturi pentru puncte. Nu a spus ca ii da in cap, sa nu il ierte inseamna ca se va desparti de el sau ceva, sau poate sunt despartiti si vor sa se impace, esti prea paralel cu lumea asta. Succes, ai report de la mine.

| mastadont a răspuns (pentru Sekim):

Vezi pe undeva prin întrebare să se pomenească ceva de iubire sau de împărțit sau despărțit? Omul a întreba strict dacă ai ierta sau nu punct. După părerea mea tu ai greșit pentru că instigi oamenii la ură și la ceartă. Ceva în genul dacă celălalt mi-a dat un pumn eu să-i dau 2.

| Panamax a răspuns:

Iertarea este esentiala.Tot ce ti se intampla este 99% din vina ta.

| Iote a răspuns:

Te intreb: merita iertata? Pentru ceea ce ti-a facut.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, niciodată! Depresia e o boala grava uneori imposibil de vindecat în unele cazuri zice unu care trăiește cu ea de multi ani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

NU.

Eu nu iert, si nu uit pe nimeni care imi greseste. Nu as ierta pe cineva nici daca ar face o greseala minora. Cum pisici sa iert o persoana care m-a bagat in depresie?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt 7 miliarde de oameni pe planeta asta. Ai de unde alege. Daca un om ti-a gresit atat de grav, arunca-l la tomberon si inlocuieste-l cu altul. Nu poti ierta un om care ti-a distrus viata. Poti doar sa te indepartezi de el, si eventual sa te razbuni.winking

| Sekim a răspuns:

Salut
Nu, nu ierta pe cineva care și a bătut joc de tine. Daca omul ăla a făcut asta înseamnă că nu te iubește, a dat dovadă de prea multe ca sa fie iertat. Sa știi că, in 90% din cazuri, daca ierți pe cineva mereu el va face mai rău mereu, știe că îl ierți și nu ii pasa de ce se întâmplă. Găsește alta persoană, găsește pe cineva care sa te iubească orice ar fi și să nu îți facă rău niciodată, aia e iubire. Nu sta langa persoanele toxice, nu te mai atașa ușor de persoane daca nu ești în totalitate sigur de caracterul lor. Și cel mai important, NU ierta persoana aia, nu te merita!
See you

| Dandinelle a răspuns:

Da. pentru ca tu nu ai iertat. nu te-ai iertat pe tine ca ai suferit si ca te-ai lasat sa suferi, si nu ai iertat pe cealalta persoana.
Ca sa poti trece peste momente in viata asa dureroase, trebuie sa te gandesti la ce asteptari ti-ai facut legat de relatia respectiva si de ce. Tu ai puterea in tine sa treci peste faptul ca ai fost tradat/a, jignit/a. Faptul ca o persoana nu te-a respectat (din punctul tau de vedere) nu inseamna ca e sfarsitul lumii. Inseamna ca reactia ta poate a fost asa din cauza unei sume de evenimente sau ideologii personale create de-a lungul vietii( intamplari dubioase, invataturi de la prieteni/parinti ne-intelese indeplin, comunicare ineficienta etc).
Ca sa revin: ti-as recomanda sa te uiti la cateva video-uri pe Youtube despre Sister Schivani, care comenteaza foarte frumos la ideea ca : "eu sunt cel/cea care e in controlul vietii mele"; "sentimentele pe care le simt sunt create de mine"

| NeverGonnaLetYouDown a răspuns:

Nu, n-as putea de fel. Iar lucrurile astea nu se uita, te vor urmari toata viata... Nu ierta daca nu poti uita. Distanteaza-te de persoana respectiva( asta daca nu ai facut-o deja), taie toate legaturile si evita contactul. Asa e cel mai bine, cu timpul acele sechele se vor amelioara intr-o oarecare masura. Dar toate astea depind de situatie... in functie de situatie lucrurile pot decurge diferit, e posibil ca acest sfat nici sa nu fie valid in situatia ta. Nu stiu prin ce ai trecut tu insa eu am vorbit din punctul meu de vedere( deoarece asa ai si formulat intrebarea *fara un context anume*, sa raspundem cum am face noi).

| NeverGonnaLetYouDown a răspuns:

Tocmai am terminat de rasfoit intrebarile tale... Doar un lucru am de spus, imi faci scarba?

| NeverGonnaLetYouDown a răspuns (pentru NeverGonnaLetYouDown):

"? " *ar fi trebuit sa fie emoticon care vomita insa vad ca nu-i suportat aici*

| ariannakaterine a răspuns:

Eu, una, nu cred că aș ierta o persoană care m-a făcut să intru în depresie. Iar prin " a nu ierta " nu înțeleg că voi urî pentru tot restul vieții mele acea persoană, ori că va fi dușmanul meu. Prin " a nu ierta " înțeleg că voi scoate definitiv din viața mea persoana respectivă, că o voi ignora și că voi rupe orice legătură cu ea. Important este însă să te distanțezi de acel om, să nu uiți ceea ce ti-a făcut, starea în care te-a adus, însă, totodată, să te cufunzi în trecut si în experiențele anterioare. Ideea e să știi și să înțelegi că acea persoană a făcut parte din trecutul tău, a provocat anumite evenimente.
Depinde de tine, dacă poți ierta sau nu acea persoană. Sunt strict sentimentele tale, iar tu simți dacă ar fi mai bine să ierți sau să nu o ierți. Am însă un sfat pentru tine, dacă alegi să o ierți, să fii foarte atent(ă)! Să știi că majoritatea oamenilor nu se schimbă niciodată. Cazurile în care oamenii răi devin oameni buni sunt rare. Din păcate, eu am avut încredere nu doar într-un om, ci în mai mulți, care mi-au făcut rău și mi-au provocat suferință, iar după ceva timp i-am iertat și am crezut că și-au înțeles greșeala și s-au schimbat, însă, spre ghinionul meu, aveau exact aceleași intenții, doar că mascate sub zâmbete false și gesturi artificiale. Bineînțeles, nu pot compara experiențele mele cu experiențele tale, însă eu doar să îți dau un sfat care te-ar putea ajuta!

Numai bine! Cu siguranța vei lua decizia potrivită!