| florea_mihaela a întrebat:

Ati vazut ca in ultima perioada se discuta de introducerea educatiei sexuale in scoli. Multi parinti nu sunt de acord cu aceasta materie, insa din ce am observat vor sa o dnumeasca educatie sanitara, ca sexuala suna prea nu stiu cum. Voi ce parere aveti? Va rog sa tineti cont ca aceasta materie se doreste sa se introduca inca de la gradinita. Daca nu stiti, documentati-va putin.

3 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Nu sunt de acord, copii de la grădiniță nu trebuie sexualizați precoce. Eventual la liceu ar trebui avertizați de riscurile bolilor venerice nici într=un caz încurajați să facă sex.

| TheGentleman a răspuns:

Este irelevantă denumirea ei. Ceea ce e important este conținutul ei și maniera de predare.

| Paendeo12 a răspuns:

Personal sunt de acord, insa, nu chiar de la gradinita, maturizarea prematura nu ar trebui sa existe din punctul meu de vedere...inca exista parinti care ocolesc subiectele acestea cu copiii lor, inca sunt mame care ocolesc sa discute despre menstruatie cu fetele lor. Inca este un subiect tabu, si de multe ori de face haz de asa ceva, desi nu ar trebui. Inca sunt adolescenti care isi incep viata sexuala fara sa stie ce este aceea protectie, iar consecintele sunt pe masura.