| anonim_4396 a întrebat:

Au trecut 2-3 luni de cand eu cu prietena mea nu mai vorbim. I-am scris ca dupa doi ani de vorbit non stop nu merita sa nu mai iesim la o cafea sau sa vedem un film. Mi-a zis ca daca eu vreau, dar sa nu imi fac rau sau sa imi fac sperante ca ne impacam și redevenim prietene. M-am întristat si am plans la fel ca la inceput. Ma are tot la block si am doar opțiunea de a-i scrie mesaje pe whatsapp sau pe telefon. Se mai merita? Nu are sens sa mai umblu dupa ea exact cum faceam inainte? Mereu am fost buna cu ea, dar prietena ei cea mai buna din copilărie mereu era mai buna desi nu facea mare lucru pentru ea...o persoana ca ea zicea ca nu poate sa fie prietena cu o persoana ca mine. Mereu i-am facut pe plac, am ajutat-o cu multe lucruri, i-am împrumutat bani si am investit timp in ea. Am fost furioasa dupa ce ne-am certat incat am inceput sa o urasc, dar mi-am revenit si tot o vreau inapoi pentru ca era singura persoana care m-a ajutat sa trec peste moartea prietenului meu cel mai bun. Ce credeti? Sa ii dau pace? Tin asa mult la ea pentru ca m-a prins intr-o perioada cand eram vulnerabila. De cand ne-am certat nu mai pot sa fiu ca inainte cu nimeni. Sunt rece si am inceput sa fiu dintr-o persoana sensibila o persoana rece fata de oameni. I-am oferit tot si i-as oferi in continuare doar sa mai vorbeasca macar putin cu mine, dar nu ma mai vrea ca prietena.

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Stati si discutati deschis langa o cafea.
Clarificati diferentele voastre de opinie: cauza, ce v-a dis la ruperea prieteniei, merita sa fiti in dusmanie?
Sunt sigur ca, daca intr-adevar ati fost prietene, atunci o discutie lucida va poate reface relatia buna.

Si, evident, cine a gresit, va trebui sa revunosaca, fara retinere sau rusine!
Caci doar asa poate tine o prietenie adevarata, daca sunteti amandoua deschise cu calalta...

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Las-o in pace. Nu te milogi de cineva care nu te vrea. Vei observa mai tarziu ca nimeni nu-i asa important incat sa te milogesti de ei.

| AndreiWeisz a răspuns:

Nu cersi prietenia nimanui. Tu ai incercat sa iei legatura cu ea, ea se poarta cu tine de parca ai fi ultima carpa, ca sa nu iti faci sperante. Atunci pentru ce? Da-i pace si las-o sa isi vada de viata ei, va regreta ea candva.

| Ryss a răspuns:

Mamă... Ce urât.
Ascultă, tu spune-i tot ce crezi şi ce gândești, şi vezi ce zice
Poate şi ea sufersuferă şi nu arată asta.
Vezi ce spune, şi dadacă continuă tot aşa... e urât