| anonim_4396 a întrebat:

Acum doi ani, eram într-o perioada nefericita a vietii mele. Cel mai bun prieten al meu a murit in accident de mașină la 19 ani. Am rămas suferinda după ziua aia. Peste cateva luni am intalnit o fata. Inainte mi-am propus că nu mai vreau să ma împrietenesc cu nimeni din cauza că am avut doar de suferit. Ea a fost diferită, ma suna, isi dadea interesul pentru mine și în circumstanțele acelea triste m-a ajutat oarecum să trec peste moartea lui si sa ma schimb. Au inceput discutii mai tarziu: sa ma schimb, ca sunt prea grasa, ca uneori nu sunt relaxata. Ma jignea de multe ori cu critica ei constructiva. De multe ori mi-a zis că suntem caractere diferite si ca i-a fost mila de mine cand m-a vazut asa dupa prietenul meu. A zis că a vazut potențial in mine si ca ma ajuta să trec peste tot. Ea s-a mutat in orasul unde merg eu la facultate sa isi continue liceu, ultima clasa, dar a venit aici pentru prietena ei cea mai buna si sa ia note mai mari, avea nevoie de o schimbare. Prietena ei a refuzat sa se mute cu ea in apartament fiindca s-a mutat cu iubitul ei. Vazand asta am ramas eu cu ea in chirie din bunatatea mea! Mereu mergeam si o duceam unde avea nevoie, ii faceam mancare, ceai, mergeam impreuna la restaurant, mergeam la cafea, ne uitam la filme, mergeam la sala uneori cu ea, voiam sa fiu aproape de ea, dar era mai distanta cu mine. Prietena ei nu facea nimic pentru ea, dar vedeam ca pentru ea insemna mai mult ea. Mi-am semnat contractul la chirie pana in Aprilie, iar ea pana in Iulie. Am plecat in Aprilie pentru ca nu mai aveam examene de dat. Sunt in an final si mergeam cand aveam examene cu masina. Nu avea rost sa mai raman sa platesc chiria sau cheltuieli in plus. In trecut ii povesteam la prietena ei cea mai buna ce ma deranja si cum sa ma comport sa fie Ok. O data la nervi am zis niste lucruri urate, dar chiar m-am suparat si prietena ei i-a zis tot ce ii ziceam eu. I-am reproșat de Pasti ca eu nu insemn nimic, a zis ca altii sunt prioritatiile si m-am aprins. Am zis ca da, cu aia ai iesit, dar cu mine cand te-am chemat nu, da nu mai conteaza. A inceput sa imi spuna ca iubirea nu inseamna lucruri materiale, iar eu i-am zis ca pe mine nu m-a iubit nici cu lucruri materiale, nici fara! Mi-a dat block! Am fost suparata foarte tare, i-am scris mesaje: mi-a zis ca nu mai avem ce discuta. Dupa 2 luni mi-a scris ca a venit ceva factura de pe vremea cand stateam cu ea. I-am dat banii si am chemat-o la o cafea, dar inainte a zis catre mine sa nu imi faca rau sau sa imi fac sperante ca redevenim prietene. A doua zi mi-a scris ca nu iesim la cafea? Am iesit si am stat mult timp. Nu am adus in subiect ca sa fim prietene din nou sau ceva de genul, ci ca vreau sa mai ies cu ea daca o stiu de atata timp. Ce credeti ca ar trebui sa fac? A zis ca am fost proasta ca i-am zis prietenei ei așteptând ca aia sa nu ii zica nimic. Fiecare mai greseste

6 răspunsuri:
| Mayar a răspuns:

Deci rasfatata asta superficiala needucata si inraita e si mai mica decat tine? Si o lasi sa te jigneasca?!
Tu esti menajera ei si sclava ei si o lasi sa se comporte in asemenea hal cu tine?!
Si nimeni nu e gras pentru ca asa vrea! Daca persoanele 'grase' are avea metabolism ca alea slabe, nu ar mai fi grase, pentru ca nu e alegerea lor! Deci fata asta e o tampita nesimtita!
Nici nu stiu ce a fost in capul tau de ai lasat-o sa te faca carpa ei!
Te rog sa nu mai vorbesti cu ea deloc si sa nu mai lasi pe nimeni in viata ta, baiat sau fata, sa te mai faca sclava/menajera + carpa lui/ei!
Nu de asta te.au crescut ai tai, te-ai chinuit sa inveti, sa ajungi unde ai ajuns, ca sa isi bata altii joc de tine! Asta ar fi si culmea!
Bine ca nu stiu cine este scroafa aia, ca m-as duce eu in anumite moemnte ale noptii sa o 'scutur' bine! x(

| m1dn1gh7 a răspuns:

Ia stai nitel. Tu la facultate, ea la liceu? Si umblii dupa o razgaiata? Sa ce? Pentru ce, ca n-am inteles? A fost aproape de tine cand nimeni altcineva n-a fost (poate) in cel mai greu moment al vietii tale? Emotionant, dar nu exclusiv, imi pare rau. Te intreb ceva, insa nu e o intrebare ofensatoare, doar sa inteleg mai bine situatia. Ti-e draga fata asta? in sensul de iubita? Te-ai atasat atat de mult de ea incat ai senzatia ca nu poti trai fara? Rareste telefoanele cu ea, daca te suna pentru altceva in afara de chestii casnice nu ii raspunde sau spune-i ca ai treaba. Evit-o. Profita de pe urma sentimentelor tale (prietenesti sau de alt fel), iar tu suferi din cauza asta. Sau suferi ca nu o mai vezi? Adica pe bune, nu merita, gandeste-te ca-ti faci rau si te distrugi. Ai o varsta totusi, in jur de 24 de ani ma gandesc. Nu cred ca mai ai chef de drame adolescentine, asa ca termina cu sentimentalismele oferite gratuit. Cauta-ti alti prieteni si nu mai suferi atat, VIATA MERGE INAINTE cu sau FARA EA. Take care! happy

| Coquiina a răspuns:

Deci vad ca de sindromul stockholm nu te mai vindeci, desi de triliarde de ori ai primit aceleasi sfaturi...degeaba.

Dar nu fi supi, tot o regina ramai.
Cand iti vine sa plangi, te uiti in oglinda si te admiri cu coroanele de rahat de pe cap. Coroane de carnati pe care le-a desartat razgaiata aia in capul tau.

| DanielaDanDaniela a răspuns (pentru Coquiina):

Nu trebuie să tratezi așa problema. Am înțeles că nu am procedat bine și s-a folosit de mine, dar am suferit mult după prietenul meu și de atunci sunt mai sensibilă. Uneori mi-e greu fără el și mă simt singură...

| Coquiina a răspuns (pentru DanielaDanDaniela):

Mai fetito, eu inteleg ca ai suferit si nu stiu ce, dar una e sa suferi dupa cineva, alta e sa pui de triliarde de ori aceeasi intrebare si tu sa tot persisti in sado-masochism si prostie.
suferinta dupa cineva decedat nu trebuie sa te transforme in ultima proasta sclava.
si cand suferi, trebuie sa fii cerebrala, receptiva la tot ce se intampla si constienta ca faci alegeri gresite.

cauta si cunoaste alte persoane cu care sa-ti ocupi timpul daca te simti singura.
cea mai mare greseala e sa-ti pui baza in altii si sa depinda fericirea ta de alte persoane.
mai si zici ca ai masina, de ai plimbat-o pe proasta aia peste tot...
du-te cu masina de nebuna peste tot si plimba-te si tu, ia-ti gandul de la rahaturi, si nu mai trai in trecut.

nu trebuie sa depinzi de nimeni emotional in viata asta.

"Am înțeles că nu am procedat bine."

nu! nu intelegi nimic! din moment ce inca spui ca vrei sa o vezi, sa va mai vedeti.
si aia profita ca esti slaba si rade de tine.

nici nu stiu de ce ti-am mai raspuns, orice ti s-ar spune, si de cate ori ti s-ar atrage atentia, tu nu vei evolua emotional niciodata si inca vei visa mult si bine sa ii sugi tocul aleia de la pantofi.

iti meriti situatia.

| matei02 a răspuns:

Probabil si 'prietena' ta trece printr-o perioada mai dificila, sau a trecut printr-o perioada mai dificila care a facut-o sa devina asa.
Eu, in locul tau, as incerca sa privesc situatia obiectiv si sa port o discutie cu prietena mea. I-as spune ca ar fi cazul sa inceteze cu acest comportament impulsiv, si ca nu doresc sa fac parte din viata ei daca nu sunt o 'prioritate'. Asta inseamna ca ce, sunt o roata de rezerva? Ca ea e prietena cu tine doar din cauza chiriei si atat? In rest cazi pe locul doi in fata altor prieteni, ceea ce nu mi se pare ok. Sincer, din ceea ce ai descris tu, mi se pare ca te cam folosea. Adica, dupa ce ca tu ai avut suflet bun si ii faceai mancare, o duceai cu masina, mergeai cu ea la restaurant, ea isi mai permitea sa isi "stearga picioarele de tine"?
In opinia mea, ar trebui sa o lasi putin mai moale cu ea. Nu-i mai da multe mesaje, incearca sa gasesti persoane noi, cu care ai chestii in comun, care te trateaza cu respect si te apreciaza. Daca o sa iti dea mesaj sa se planga, ii spui ca nu vrei sa mai fii prietena ei pana nu vezi o schimbare. Daca nu iti da, sa fie in bafta ei! Pana la urma, tot tu ai de castigat, decat sa ramai cu prieteni falsi, nu? Bafta multa happy