| anonim_4396 a întrebat:

Bun,am plecat în decembrie intr-o familie maternala dintr-un centru pentru copii,motivul meu principal a fost faptul că am vrut liniște si pace, parinti carora să le pese de mine si să uit de traume, am plecat impreuna cu sora mea de 12 ani,ea este mai mică cu doi ani față de mine,aici este bine,am acoperis deasupra capului,mancare,televizor,telefon,are cine să mă ajute la matematică, doamna la care sunt este destul de bună. Domnul are asteptari să obtin note peste 8 dar eu nu prea pot pentru ca am avut o situatie scolara rea si imi mentin media la mate 5-6, la romana este 7-8 si restul sunt medii de 9 si 10, faza este că sora mea mai mică tipa din orice, nu pot să glumesc cu ea că face o fata de zici că vrea să te omoare, nu este atenta la ce i se explică si de aceea i-a fost confiscat telefonul pe termen lung, mă urăște pot spune că da si acum desi maine este ultima zi de scoala si incepe vacanta la noi, eu am vrut să-mi scriu o parte din teme si ea s-a dus la doamna să-i spună. Doamna,vedeți că Gaby își face temele acum si nu mi se pare corect că este dezordine,, in conditiile in care este dezordine doar pe patul meu din cauza cartilor si a creioanelor si a pixurilor in rest este curat, apoi doamna s-a cam enervat că este vacanta de maine si am timp si chestii de genu' dar eu nu am spus nimic, am tacut si am înghițit, pana la urmă nu m-a ucis doar a spus, dar m-a deranjat gestul surorii mele si să nu mai spun ca daca eu ii reprosez de mizerie sau dezordine ea tipa la mine si imi spune ceva de genul:
,,Mai taci Gaby? Lasă-mă, esti enervanta,s tiu eu mai bine,, sau arunca cu papucii in mine, ba chiar face mii de chestii intentionate ca eu să fiu certata sau să mă enerveze, chiar ea insinuează că dacă aș pleca mai rapid de lângă ea ar fi cea mai fericită, iarăși tac din gură și înghit, eu dacă îmi reproseaza cineva ceva tac sau plang singura, nu ca ea fac teatru in fata tuturor că sunt eu,, Elena,, ieri a gresit un exercitiu si eu i-am spus că este gresit iar ea si-a dat ochii peste cap si a tipat că nu este treaba mea.
Nu stiu ce să mă mai fac cu ea, ceva idei? Că nu mai pot.

Eu am vrut să mă descarc deci nu aș vrea să aud ceva persoane care fac critici pe seama mea

15 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Sora ta probabil este invidioasa pe tine (te vede mai linistita, mai adaptabila).
Stai de vorba cu ea, calm, si intreab-o ce o deranjeaza in tine, respectiv in general! Ce- si cum ar dori sa faci, sa-i placa?
Daca se enerveaza, spune-i sa-ti scrie parerea pe o coala de hartie, cat mai detailat. Dupa ce o citesti, puteti discuta fiecare doleanta, in parte. Tu tine cont de ce scrie /spune ea si atunci tensiunile se vor diminua sau vor disparea definitiv!
Discutiile CALME sunt secretul!

| anonim_4396 explică (pentru Bula):

Încerc să port discutii calme mereu dar ea le agravează, si dacă îi scriu pe o coală de hartie mi-e că îmi dă cu ea in cap la ce comportament are.

| Bula a răspuns (pentru anonim_4396):

EA sa scrie!

| anonim_4396 explică (pentru Bula):

Aa,voi încerca, mulțumesc

| Sophieka a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu genul de persoana care e sora-ta nu poti purta discutii calme, si chiar nu isi au rostul...E si-a facut planul ei si vrea sa pici de prost sau sa fi data afara din familia adoptiva.
Parerea mea e ca, cu ea nu mai e de comunicat prea mult. Las-o sa faca crize si sa vorbeasca a proasta, si tu vezi-ti de viata ta.
Roaga-te in fiecare dimineata, amiaza si seara la culcare sa fi ajutata sa ai o viata buna, sa fi favorizata de parintii adoptivi si sa primeasca sora-ta lectiile care i le trebuie pentru ca e nemernica.

Suna dur dar asta e realitatea...Ori tu, ori ea.

| ania a răspuns:

Roagă-te lui Dumnezeu sa îți dea putere sa nu răspunzi tot cu răutate ci cu bunătate chiar dacă nu merita. Și spune-i din când în cand: TU ești soră-mea site iubesc și as fi foarte fericita sa vrei sa ne intelegem.

| Violleta2022 a răspuns:

Raporteaza problemele astea, pedagogului sau persoanei la care sunteti date in grija!

| dullcat a răspuns:

Buna.Trebuie sa le spui noilor tai parinti toate acestea.Nu este deloc normal, mai ales daca ei au asteptari sa va intelegeti, sa o ajuti la teme si alte cele. Daca ei nu au aceste asteptari, iar sora ta se comporta atat de urat, inceteaza sa o mai ajuti. Inceteaza sa ii mi porti de grija, las-o sa isi constate singura greselile.Maturizarea nu are loc cum trebuie cand cineva iti sufla in ceafa si te apara de situatii in care iti sunt testate abilitatile de baza.Iar asta o spune cineva cu parinti care mereu au facut asa. laughing

Ajutorul oferit atunci cand cineva nu vrea, nu e deloc ajutor.Iar sora ta clar nu vrea.Deja de la 12 ani in sus incepe etapa in care totul o ia razna, mai ales cu hormonii, si simt ca nimic nu merge, nu stii ce se intampla, ai impresia ca toti sunt impotriva ta.

Poate pe tine pubertatea nu te-a lovit direct in acelasi fel, insa pe sora ta cred ca da. Si cel mai probabil se simte presata de prezenta ta, se compara cu tine, doreste sa ii fii model dar de fapt nu ar admite niciodata asta, pentru ca in egala masura doreste sa faca lucrurile si in modul ei. Fiindca sunteti amandoua acolo, surori, probabil simte ca orice actiune a ei va fi privita de acum inainte, doar printr-un filtru de comparatie raportat la persoana ta. Si este groaznic sa te simti mereu pe locul 2, sau oaia neagra, dupa sora ta care mereu e la buna la toate.

Pradoxal, tind sa cred ca ea face fix opusul tau, fiindca nu stie cum altfel sa isi controleze aceste emotii, cum sa ceara atentie, cum sa dea de inteles ca ea vrea sa faca lucrurile in mod diferit fata de tine si ca asta nu inseamna ca nu merita atentie si iubire, laude de la doamna sau altcineva.Cand un copil face asa, e disperat dupa atentie si iubire iar pedepsele traditionale nu vor functiona decat superficial, la suprafata.

Repet, las-o in pace pe sora ta si fii propriul tau sprijin, incearca sa citesti despre dezvoltare personala, astfel incat sa ajungi la cea mai buna versiune a ta pe care o iubesti fara niciun regret. Indiferent langa cine esti in viata, din pacate, tot tu trebuie sa iti oferi iubire, nu sa astepti de la altcineva.Suna foarte dur, dar la un moment dat parintii nu vor mai fi, poate nici partenerul de viata sau prietenii dragi. Asa ca cel mai sanatos e sa invatam sa luam iubire din interiorul nostru si din lucrurile pe care le facem zilnic.

| Freya1 a răspuns:

Îți dau un sfat.Cand vezi ca cineva nu te agreaza,sau te invidiază încearcă sa ignori un pic persoana respectiva.
Nu te mai baga în temele ei, în ce face sau sa ii atragi atentia. Daca va gresi sigur un adult va sesiza și o va trage la răspundere și asa nu vei mai pica tu de vina sau nu vei mai fi acuzata ca ai parat-o sau ceva.

Nu trebuie mereu sa fi moale sau sa te lași "călcată în picioare", dar adevărul e ca în situațiile de genul, în care ești și tu e greu sa te impui chiar dacă nu e corect.
Îmi pare rău că treci prin asta, dar cel mai probabil o data cu maturizarea se va rezolva.

| Sophieka a răspuns:

Ma bucur ca ai reusit sa pleci din mediul toxic si ca esti ingrijita acum. Dar mai ai un "inamic" pe langa tine care doreste sa ramana singura, sa se descotoroseasca de tine ca sa fie rasfatata si sa ajunga iubita de ei.

Nu stiu de ce o bati atat la cap daca vezi ca are astfel de reactii si nu vrea ajutorul si parerea ta? Aici iti faci singura bete in roate...

Comporta-te frumos, ignor-o si fa cumva, ori o filmezi pe deascuns, ori faci cumva sa vada parintii adoptivi cat de obraznica si nesuferita e. Altfel, tu, vei cadea de prost si s-ar putea sa ajungi sa se descotoroseasca de tine din cauza ei.

La fel cum probabil nu ai avut parinti naturali buni, nu ai nici o sora naturala prea buna.E un pericol pentru tine.Mai bine evit-o pe cat posibil si las-o naibii in pacea ei, tu sa ajungi pe placul parintilor adoptivi si sa vada ei, cu ochii lor, cat e ea de nesuferita...Si comunica ce te doare sau ce nu poti face / intelege de una sinura.

| Sophieka a răspuns:

Invata sa nu faci pe parintele, nu e treaba ta ce face sau greseste sora-ta...Tu trebuie sa inveti si sa iti vezi de propria ta viata si sa o lasi pe ea sa se descurce cum poate... E un inamic pentru tine si vrea ca tu sa dispari.
Nu e alaturi de tine sora asta a ta, ci dimpotriva, e impotriva ta.
Invata sa comunici, sa spui ce ai pe suflet si sa ceri ajutor parintilor adoptivi si sa te faci placuta in ochii lor.
Sa ajunga sora-ta pe locul 2 sau sa - se descotoroseasca de ea.

| Sophieka a răspuns:

Mi se pare foarte ciudat si aiurea faptul ca s-a enervat mama asta adoptiva ca tu te-ai pus sa faci teme de acum...E alegerea ta dar in fine... Vezi ca nimeni nu e perfect si trebuie sa te conformezi.

| Utilizatoare123 a răspuns:

Discută cu părinții tăi despre aspectul ăsta, exact cum ai scris aici. Direct, deschis, spune-le totul despre sora ta, că îți face rău psihic și propune-le să o ducă la psiholog. Terapeutul înțelege cel mai bine un astfel de caz și ulterior găsiți soluții. Preferabil, să fii și tu de față, să vă împăcați și să promiteți că veți încerca să colaborați ca o echipă.

| MironMihaela a răspuns:

Are nevoie sa fie evaluata si consiliata de un specialist de la DGASPC pentru.a identifica motivele comportamentului ei. posibil un abuz mai vechi din familie sau recent...si isi exteriorizeaza nemultumirile pe tine.Ar fi bine daca ai gasi un moment in care sa discutati ca fetele, sa se apropie de tine putin. Aveti nevoie de afectiune, de o imbratisare vindecatoare, nu numai de nevoi materiale.

| anonim_4396 explică (pentru MironMihaela):

Cam toate abuzurile au fost îndreptate spre mine find cea mai mare dintre toti si nu am primit afectiune de la nimeni iar acum chestia asta cu îmbrățișările sau alte chesti sună destul de straniu pentru mine,mi-a luat un an să las o prietenă să îmi spună te iubesc dapăi o îmbrățișare, faza este că încerc să o ajut din diferite puncte de vedere dar pe ea nu o doare nici macar putin, si chiar o deranjează dacă îi spun că a luat un insuficient și ea raspunde,, pai nu e treaba ta, marș,, îi spuneam azi chiar acum cateva minute că repede mai memorează greșelile mele la școală și melodiile pe care le ascultă zilnic la nivel maxim dar nu memorează o amărâtă de fracție care în clasa a 3 a este foarte simplă pentru ca nu o inveti cum o inveti intr-a cincea, si chiar si în a 5 a este simpla, incerc să ajut, sau se mai enervează daca vreau să scriu la birou si televizorul merge prea tare. Dacă pictez, desenez sau fac portrete ea le face urâte sau cum a fost o data cazul, aruncă apă sau mancare pe ele