| cristinik4u a întrebat:

Bun. Cel mai probabil nu am ales bine categoria, dar parca aici se incadreaza mai binisor. Ideea sta in felul urmator. Peste 2 luni voi avea 18 ani. Tot peste 2 luni doresc sa ma mut cu prietenul meu. Situatia mea cu parintii este una mai complpicata din cauza unor anumiti factori, asa ca mutatul este singura varianta. Problema e, parintii mei ma pot constrange LEGAL in vreun fel? Am dreptul sa ma mut fara altedatorii? Se poate intampla ceva?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

De la 18 ani ai capacitate deplina de exercitiu(sa-ti exerciti singura drepturile si sa-ti asumi datoriile in nume propriu), asa ca te poti muta fara nici o problema legala.
Pot fi probleme din alte puncte de vedere asa ca, inainte de a face acest pas, analizeaza la modul serios urmarile si nu-l face daca nu esti sigura ca este in folosul tau. Numai bine!

8 răspunsuri:
| tenshi261 a răspuns:

Poti sa faci ce vrei dar gandeste-te de 2 ori daca e ceea ce vrei sa faciwinking
ca sa nu regreti mai tarziu >

| Nastia a răspuns:

Ai grija cu mutatul ca nu e atat de roz.una e sa fii cu cineva si alta e sa stai cu el.o sa vezi ca nu mai e cum il stiai.Iti doresc sa-ti fie bine.

| victorandrei a răspuns:

Mutatul singura cred ca este singura varianta, sa te muti cu prietenul... posibil sa te intorci acasa cu coada intre picioare in cateva luni

| Elsiane a răspuns:

Hm, dacă mă gândesc bine, la 18 ani poți să faci ce vrei, așa că părinții nu pot să-ți facă nimic. Totuși, ai grijă ce faci.

| Domnisoaraindragostita a răspuns:

Daca ai 18 ani ai dreptul sa faci ce vrei.Dar fii atenta ce faci s-ar putea sa-ti para rau pe urma.

| Costache_Tin_1956 a răspuns:

Te poti muta linistita dar...te muti pentru a scapa de parinti sau pentru a fi impreuna cu prietenul tau?

| Anna1992 a răspuns:

Nu cred, odata ce faci 18 ani

| daddy001 a răspuns:

De la 18 ani poti face orice vrei tu, inclusiv puscarie! Asa ca ai grija la alegerile pe care le faci in viata!