| Nush00 a întrebat:

Salut! Sunt clasa a 9 și doresc să mă transfer, dar părinții mei nu prea sunt de acord, am intrat la un profil pe care nu l-am ales eu, la început am vrut sa merg la alt liceu dar mama mi-o spus sa merg la acesta și dacă nu îmi place mă transfera...din prima săptămână am văzut că nu fac față și am început să am crize de plâns și să merg la psiholog, încă sunt in situația asta și părinții nu vor să mă înțeleagă, pentru mine este foarte greu, profesorii m-au și jignit, nu-s înțelegători, psihologa nu mă ajută cu absolut nimic...din contra parcă nici ea nu vrea să mă transfer (ea fiind psihologa scolii). Am mers să mă informez la secretariat despre transferuri și au spus că dacă sunt clasa a 9a, ma pot transfera doar la sfârșitul anului.
Dar eu am mers să vorbesc cu liceul la care vreau sa merg (el fiind privat) și mi-au spus că având în vedere că acest liceu este privat, cu acordul scolii mele mă pot transfera și în vacanță de iarnă.
Aveți niste sfaturi cum reușesc să îmi conving părinții și școala să mă lase să mă transfer...că eu chiar nu mai reușesc?
Mi s-a și spus că am cedat psihic...
Mulțumesc!

12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

La acest moment este imposibil transferul, fiindca acela se poate face numai la inceput de an scolar, in luna august, dupa ce sustii probele la materiile de diferenta de profil.

Ideea este ca oricunde te-ai transfera va fi aceeasi problema fiindca tu esti inca copil mic care nu vrei sa te maturizezi, nu vrei sa accepti ca ai ajuns la liceu si nu mai esti confortabil ca in clasa de la scoala generala, cu aceeasi colegi.

Am vesti bune pentru tine: ceea ce ti se intampla tie, se intampla si colegilor tai, ca toti veniti de la scoala generala, pentru toti este o clasa noua cu colegi noi, cu profesori seriosi care nu va mai accepta joaca si lipsa de atentie.
Te sfatuiesc sa pui mana sserios pe carte si sa inveti, ca nu-i cazul sa faci fite, odata ce toti copii trec prin aceleasi schimbari ca si tine.

| Nush00 explică (pentru Violleta2022):

Eu nu fac fițe.....eu sunt o fire mai sensibila și colegi mei spui că se cunosc de o viață
Faza e că eu am vorbit cu acel liceu și au spus că el fiind privat cu acordul scolii mă pot transfera și în vacanță de iarnă

| Violleta2022 a răspuns (pentru Nush00):

Eu cred ca tu numesti imaturitatea asta "sensibilitate".
Hai sa fim seriosi, ca scoala nu-i o mancare sa-ti produca greata, iar cand ajungi la liceu te maturizezi, ca nu ai incotro.
Tu crezi ca la alt liceu va fi mai bun si-ti va face tie lumea favoruri?
Fiindca eu stiu clar ca nu-i asa! Toti care sunt transferati si vin de la alate scoli sunt perceputi ca niste intrusi sau bagati pe gat, ca atare nimeni nu-i place si nu-i agreaza.
Eu te sfatuiesc sa lasi fitele si sa incerci sa te acomodezi unde esti, ca mai bine de atat nu-ti va fi nicaieri.
Pune mana serios pe carte si invata pe rupte, ca sa atragi prietenia cu fetitele si admiratia profesorilor!

| Nush00 explică (pentru Violleta2022):

Eu cred că da, deoarece eu m-am informat și interesat, plus de asta am vrut sa merg din prima la acel liceu doar că părinți mei nu au vrut și mi-au spus sa merg la asta și dacă nu îmi place mă transfera. Eu m-am informat în privința acestui liceu și crede-mă că m-aș simți mai bine acolo decât aici

| Nush00 explică (pentru Violleta2022):

Nu cred că merg la psiholog așa de placerea sa dramatizez situația...

| Violleta2022 a răspuns (pentru Nush00):

De ce nu?
Sunt copii mai inteligenti sau mai smecheri, care chiar fac asta!

| Nush00 explică (pentru Violleta2022):

O fi sa fie, dar eu nu merg de plăcerea sa dramatizez, eu chiar am nevoie de un ajutor

| WhateverAnto13 a răspuns (pentru Violleta2022):

Chiar trebuia să îi răspunzi in halul asta? Fata asta chiar o vrut să ceară o părere și tu i-ai vorbit așa jignitor părerea mea, și nu stiu te-am văzut foarte des la răspunsuri și cam la toți le răspunzi urat și nu tii cont că ei cer un ajutor, exista persoane sensibile, și eu sunt una dar asta nu înseamnă că se numește imaturitate așa cum crezi tu, nu cred că ție ți-ar fi plăcut să stai într-un loc în care nu îți place și să faci ce nu îți place, poate la fata asta nu ii place profilul ok? Nu se simte bine, poate are anxietate sociala și nu poate comunica că toți, și am văzut asta din răspunsurile pe care le dădea.

| WhateverAnto13 a răspuns (pentru Violleta2022):

Plus de asta nu-i adevărat că cei noi sunt percepuți intruși, eu am venit în Romania la școală din alta tara in clasa a 6, și nu am fost percepută deloc că un intrus ba chiar colegilor i-au plăcut de mine așa că țineți părerea pentru tine daca in cazul tau ai fost percepută așa?‍♀️

| sierra1 a răspuns:

Liceu privat zici? Ce costuri ai acolo lunar, știi? Sau doar n-ai chef de școală și cauți ceva unde nimeni nu te deranjează

| Nush00 explică (pentru sierra1):

Eu sunt navetistă, și la acest liceu la care as vrea sa merg se plătește anual, eu fiind navetistă plătesc mai mult decât aș plati la liceu

| sierra1 a răspuns (pentru Nush00):

Tocmai d-aia spuneam: stai unde ești că stai bine. Nu știi in ce (cheltuieli) te bagi