| MariaaMadalina a întrebat:

Ajutati-ma! Nu stiu ce decizie sa iau. Povestea mea este tare lunga, dar mai pe scurt va spun ca am o relatie cu un baiat de 4 ani, eu am 20 de ani el 23. lucreaza in strainatate, iar peste cateva zile va trebuii sa plece inapoi si m-a rugat sa merg cu el sa muncim amandoi acolo sa ne terminam casa mai repede. Parintii mei nici nu vor sa auda, mi-au spus ca daca o sa plec inapoi la ei nu mai am ce cauta. Nu stiu ce sa fac poate ma ajutati voi cu un sfat.Va pup

13 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

*La 20 de ani nu cred ca ai "la activ"vreo pregatire profesionala(de experienta nici nu mai vorbim!). Cand te vei intoarce, parte din banii stransi ii vei cheltui pentru intretinere si pregatirea ta profesionala--- ca doar nu vei ramane "la cratita"!

*"Sa ne terminam casa mai repede" ---poate, casa lui! Decamdata aveti "o relatie", nicidecum "o casnicie" de zi cu zi--- ceea ce este cu totul altceva! Acest "altceva" il vei experimenta zi cu zi in caz ca vei pleca--- nu poti fii atat de sigura ca "relatia", sporadica pana acum, se va transforma intr-una de lunga durata (cat sa va construiti o casa!).

*Daca, la cele doua intrebari anterior postate, majoritatea respondentilor te sfatuiau sa nu pleci, acum, repetand a treia oara, ce speri? Sa te aprobe cat mai multi?

* Zic, sa-ti asculti parintii --- nu se pun in calea fericirii tale dar, ca orice parinte, iti vor binele. Asadar, asculta-i!

| mona a răspuns:

La 20 de ani cred ca poti lua singura deciziile, tu stii ce e mai bine pentru tine si sa fiu in locul tau m-as duce cu el daca stiu sigur ca el este alesul

| MariaaMadalina explică (pentru mona):

Asa e ai mare dreptate. sunt foarte sigura de el, dar imi e frica sa nu ii fac pe ai mei de fras daca plec sad

| MasterOfDisaster a răspuns:

Dar cum ai curajul sa construiesti, sa investesti banii tai intr-o casa cu un om cu care nu stii cat timp vei fi?
Tu ai spus ca aveti o ''relatie'', deci practic nu aveti nici o obligatie legala unul fata de celalalt. Daca maine va despartiti, ce vei face? Acum poate esti indragostita, dar trebuie sa gandesti putin si obiectiv si sa iti faci planuri de viitor.
Apropo, pe a cui nume e casa?

Cat despre parintii tai.ei nu sunt de acord cu relatia ta, sau de ce nu accepta sa pleci in strainatate cu el?
Nu te pot sfatui in privinta asta, tu trebuie sa te gandesti bine ce ai putea accepta sa pierzi. Vreau doar sa iti pun in vedere ca au exista zeci de mii de casnicii destramate dupa ani intregi. Adica nimic nu dureaza la nesfarsit, la fel si relatia ta cu baiatul asta.
In plus, trebuie sa stii ca lucurile in strainatate nu mai sunt foarte bune, deci nu poti merge acolo gandindu-te ca vei gasi ceva la un momentdat.

Acum e decizia ta, si tu stii ce vrei sa faci, sau cum e relatia ta cu baiatul respectiv. Dar cred ca parintii tai nu si-ar mai lua cuvintele inapoi, si s-ar simti foarte rau daca tu ai pleca chiar daca ei ti-au zis sa nu o faci. Si da, poate ca vor trece peste asta, dar oricum va fi dureros pentru ei.

O zi buna, si sper sa iei decizia cea mai buna pentru tine!

| sabin89 a răspuns:

De ai tai nu trebuie sa te desparti in termeni de "ruptura", ci, pe cat se poate, in termeni amicali (sau cel putin respectuosi). Sa le spui ca si ei la varsta ta au luat decizii cu privire la viata lor; si ca asa e normal cu oricine. Poate va urma un timp de raceala (din partea lor), cateva luni poate, dar sa vezi ca pe urma, cand vor primi un telefon de la tine, care vei vorbi, bineinteles, respectuos, ca intotdeauna, cum se vor bucura si vor zice ca in tot acest timp au fost in asteptarea telefonului tau si ca s-au gandit mereu la tine. Lucrurile vor reintra in normal.

| IloveME a răspuns:

Poi din cate vad aveti ganduri mari de viitor! la urma urmei daca pleci, pleci pentru binele tau!
Ar trebui si ei sa se gandeasca ca de 4 ani nu ati stat si v-ati uitat unul la altul!
Vorbeste cu iubitul tau si luati cea mai buna decizie pentru voi!
Mult succes!

| MariaaMadalina explică (pentru IloveME):

Iubitul meu imi spune sa fac cum vreau dar isi doreste din toata inima sa ii fiu alaturi. si nu stiu ce sa fac sa plec dupa sesiune asta insemnand in iunie sau sa plec acum pe 1 martie cu el si sa ma intorc la examenesad le dau si apoi ma intorc la el?

| IloveME a răspuns (pentru MariaaMadalina):

Cred ca ai mai repetat odata intrebarea! vezi raspunsul meu de acolo!
Fa ce iti dicteaza inima, dar pune pe primul loc scoala!
Eu in locul tau as mai astepta pana, in iunie asa poti invata si termina cu bine scoala! daca vei lucra nu vei mai avea asa mult timp ca sa aprobezi la toata materiile!
Ai incercat sa vorbiti amandoi cu parintii tai? sa te ceara el de la ei, cu un inel de logodna?
Asa si-ar schimba parintii parerea! vor sta altfel lucrurile!

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Ai de luat o decizie grea, in afara tarii oamenii se mai schimba

| raluk27 a răspuns:

1. Nu ti-ai terminat scoala. Te duci acolo sa ce? Sa faci menaj, sa speli vase?
2. In ce calitate pleci cu el? Ca sotie sau prietena? Nu ai absolut nici o certitudine cum vor evolua lucrurile. Oi fi tu acum sigura de el, dar de ce nu pui raul inainte? Iti da papucii/gaseste pe alta/se plictiseste de tine. Ce faci? Scoala ai legat-o de gard si e greu sa o iei de la capat, la mama nu te poti intoarce ca ti-ai stricat relatiile cu ai tai, si daca mai faci si un copil intre timp, fericire maxima! Gandeste cu creierul, nu cu inima.
3. Sa "ne terminam". Care ne? Nici macar nu sunteti casatoriti. Risti sa muncesti ca proasta, cot la cot cu el, poate chiar sa castigi mai mult si toate actele casei sa fie doar pe numele lui, si tu sa ramai cu ochii in soare. Crede-ma ca am vazut multe.
Trebuie sa te gandesti foarte bine. Ai grija in primul rand de tine. Exista o expresie " nu e bine sa pui toate ouale intr-un cos". Daca el prefera sa plece, in loc sa ramana in tara, cu tine, lasa-l. Vei suferi o perioada, dar pe termen lung iti va fi mai bine.

| BSwwatch a răspuns:

Nu te uita in urma,du-te si croiti-va un viitor,nu ve-i avea de pierdut absolut nimic,ba din conta dupa o saptamaina, luna, an altfet te va aprecia, ca indiferend de situate dorul de copil il are orce mama, asa ca timpul va rezolva si faza cu "acasa sa nu mai vii" ba o sa te reintorci si atunci vei observa reactia ei! va fi una ok!

| Manyna a răspuns:

Asa am patit si eu cand m-am mutat cu logodnicul meu, ziceau ca la ei nu mai am ce cauta, nu le mai calc pragul si acum ne intelegem foarte bine, ba chiar locuim in aceeasi curte.Parerea mea este ca se vor razgandi cand vor vedea ca tu il vrei pe el si nimic nu te face sa te razgandesti.

| justmemady a răspuns:

Parintii tai trebuie sa inteleaga ca e timpul sa pleci de langa ei.e ceva normal..nu e frumos sa te puna in situatia asta.doar nu te duci definitiv acolo si nu o sa te mai vada niciodata..eu zic sa vobiti atat tu cat si iubitul tau cu parintii tai si sa le spuneti cum stau lucrurile si ce va doriti voi, mai ales tu