| anonim_4396 a întrebat:

Buna ajutor o persoana are poze nud cu mine ma amenita ca le pune pe Facebook ce sa fac daca merg la politie vor veni la mine acasa sau va afla familia mea ceva va roog un sfat funda

Răspuns Câştigător
| minrest a răspuns:

Mergi la politie, ce face el e infractiunea de santaj. Poti chiar sa il inregistrezi, ca sa ai o proba in plus. Mai bine afla familia decat sa te faca toti golanii posta, si sa afle familia asta. Pozele nud sunt utile numai pentru santaj, nu stiai?

9 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Daca te-a mancat sa-i trimiti acum suporti consecintele.

| darrio2007 a răspuns:

Nu te-ai gandit la familie cand ai trimis pozele ăluia? Singura ti-ai facut-o cu mana ta. Daca le pune pe Fb chiar ca o va pati, mai grav decat daca te-ai duce acum la Politie.

| Aasdfghj a răspuns:

Cati ani ai? Cum a facut rost de poze? Asta trebuie sa-ti fie o lectie. Vorbeste cu parintii tai, chiar daca o sa fie o situatie penibila si stanjenitoare, trebuie sa afle si sa mearga la politie cu tine sa spui ce s-a intamplat. Nu lasa lucrurile asa!

| Freya1 a răspuns:

Spune-i ca santajul se plateste si ca ai fost la politie cu probe si ii dai o ultima sansa sa le stearga altfel inregistrezi plangerea

| JackR a răspuns:

Daca faci o reclamatie la Politie, este putin probabil sa vina la tine acasa. Dar poti primi citatii, pe adresa de acasa, in eventualitatea ca vor avea nevoie de tine pentru continuarea cercetarilor. Cum le vei "ascunde" de familie, este problema ta.

| AliGab a răspuns:

In primul rand cine te-a pus sa faci poze nud? Pe de alta parte, ia mesaje, inregistreaza toate conversatiile cu aceasta persoana care te ameninta si mergi direct la politie. Nu sta pe ganduri si nu-ti fie frica. Spune-le si parintilor daca esti minor/a, indiferent de consecinte, pentru a avea sustinerea lor in declaratiile date la politie. Este mult mai bine ca familia sa afle de la tine, decat de la vreo persoana sau alta. Spune-le ca iti pare rau si ai grija sa nu se mai intample sa intrii in astfel de situatii. Pe de alta parte, sper ca asta sa fie invatatura de minte ca data viitoare sa ai grija la anturaje si la "prieteni". Succes!

| PumpkinDoll a răspuns:

Ba,deci voi chiar aveti **** in cap.Tu nu puteai sa deduci ce ar putea sa faca persoana aia avand pozele alea cu tine nud, asa a patit si o tipa de la mine din liceu, in cazul ei tipul ala apucase sa puna pozele, si-a sters Facebook-ul si ce mai avea ea.Du-te la politie si le spui ca te santajeaza, asta e, afla parintii si le spui si tu ca ai facut o prostie.

| Victoria18 a răspuns:

Fiecare si-o face cu mana lui, daca i-ai trimis, e strict problema ta

| Doarof3 a răspuns:

Și eu am dat una în care practic nu eram nud, dar care mă urmărește zi de zi.Cel mai bine e sa îl dai la politie dacă te santajeaza.Pe mine nu mă santajeaza acea persoana, dar când va începe, primul meu drum e înspre politie.Chiar dacă am doar 14 ani, sunt conștientă de ceea ce am făcut și trebuie sa îmi asum.Nu știu câți ani ai tu, dar cel mai bine e sa nu te temi, deoarece te va crede vulnerabila.Fii tare, fiecare din noi mai face greșeli.Asta trebuie sa iti fie o lecție de viață și sa nu mai trimiți nimănui.Mult curaj și multă încredere.