| Alinaa12 a întrebat:

Bună, am 13 ani și azi am ieșit afară cu iubitul meu (el are 16 ani). Acum câteva minute mi-a zis mama că nu mai am voie să ies afară 2 săptămâni că m-a vazut cu el. Nu i-am zis că am iubit si habar n-avea de el. Nu vrea să înțeleagă că îl iubesc și tot zice că o să facem prostii... Mi-a și zis să mă despart de el dar eu nu vreau. Cum pot să îi explic că nu am facut ceva rău și să o conving să mă lase să ies?

47 răspunsuri:
| Alinaa12 explică (pentru Violleta2022):

De ce nu e normal? Ce e așa anormal în asta? Colegele mele și altele de vârsta mea deja încep să zică că ele s-au culcat cu iubiții lor. Eu chiar nu văd ce e așa rău. Cu școala nu am probleme, iau numai note de 10 și uneori câte un 9.
Și dacă ziceți că acum nu e normal să am o relație cu un băiat, când o să fie normal? Când o să am 20 de ani?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Alinaa12):

Cand o sa te mariti o sa fie normal, fiindca la 13 ani esti inca copilas mic cu organele interne si reproducatoare inca nedezvoltate si nu este normal sa ai sex si sa ramai gravida, ca-ti nenorocesti viitorul, scoala, totul.
O sa ai timp dupa 18 ani sa tot faci sex, pana la batranete, dara cum este timpul sa inveti, scoala fiind unica ta responsabilitate.

| Alinaa12 explică (pentru Violleta2022):

Da n-o să fac sex cu el, știu și eu că nu-i normal să fac sex de la vârsta asta și că încă nu-s dezvoltată pentru asta. De ce toată lumea crede că dacă ești cu un băiat te și culci cu el? Noi nu facem nimic rău

| Violleta2022 a răspuns (pentru Alinaa12):

Fiindca asta fac baietii, leaga prietenii cu fetele ca sa primeasca sex.
Momentan nu faceti nimic rau, dar peste 2-3 luni te va santaja, ca nu-l iubesti daca nu te culci cu el si ii vei ceda, ca sa nu-l pierzi.

Intreaba-l daca este dispus nu se culce cu tine pentru 5 ani de zile (pana implinesti tu 18 ani), sa vedem ce spune.

| Alinaa12 explică (pentru Violleta2022):

Deja mi-a zis că o să mă aștepte până sunt eu pregătită și că n-o să o facem până n-am măcar 18 ani. Am mai zis, el nu-i ca restul băieților, se poartă mereu frumos și chiar nu cred că o să-mi ceară așa ceva peste 2-3 luni

| Violleta2022 a răspuns (pentru Alinaa12):

Eu ma indoiesc ca un baiat de 16 ani, care acum pocnesc hormonii in el, va astepta dupa tine 5 ani de zile.
Cel mai probabil iti spune doar ce vrei tu sa auzi, pana vei fii singura cu el undeva si va profita de tine.

| Alinaa12 explică (pentru Violleta2022):

Și dacă chiar o să aștepte? Dacă chiar mă iubește o să o facă, și eu nu vreau să renunț la el.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Alinaa12):

Cred ca-i o batalie pierduta cu tine si probabil ca mama ta va lua atitudine si va actiona, ori sa discute cu baiatul sa te lase in pace ori cu Politia, sa-i puna interdictie, odata ce tu nu poti intelege, ca o asemenea relatie nu trebuie sa existe.
Cel putin, eu ca mama asa as proceda.

| Alinaa12 explică (pentru Violleta2022):

De ce să mă lase în pace? Nu văd ce e așa rău în asta. sad Doar nu-s singura fată de 13 ani din lume cu iubit, ce e așa anormal în a iubi pe cineva?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Alinaa12):

Dupa cum am spus: tu nu vezi ca-i rau, fiindca este copil mic si nu poti discerne binele de rau!

| Alinaa12 explică (pentru Violleta2022):

Mda, nu văd ce e rău în ce facem. Ne ținem doar de mână, simt și eu că mă iubește cineva. Nu înțeleg ce e așa greșit în a iubi

| Violleta2022 a răspuns (pentru Alinaa12):

Tine-o pe mami de mana, ca ea sigur de iubeste si nu vrea sa-ti faca nici un rau.

| Alinaa12 explică (pentru Violleta2022):

Nici el nu vrea să-mi facă ceva rău straight face Nu mai am 2 ani să umblu cu mama de mână

| Violleta2022 a răspuns (pentru Alinaa12):

Stiu, asa spun si violatorii de copilasi (pedofilii) ca nu vor sa faca nici un rau copilasului, de aceea le si reuseste planul, fiindca atrag copii cu bani, dulciuri si vorbe frumoase.

| Alinaa12 explică (pentru Violleta2022):

El nu m-a atras cu nimic, și nici nu-i vreun violator straight face Și nu-s un copilaș

| Violleta2022 a răspuns (pentru Alinaa12):

De atras, te-a atars si te amageste cu vorbe frumoase, pana obtien ce vrea.
Cat priveste varsta, la 13 ani este copilas inca, indiferent ca-ti place sau nu.
Dar nu-ti fa probleme, Statul te apara, mama te protejeaza, deci curand te vom scapa si de baiatul asta.

| Alinaa12 explică (pentru Violleta2022):

Eu nu-mi fac probleme și nici de el nu vreau să scpap. Pur și simplu îl iubesc, nu-i nimic rău în asta. Fiecare om iubește straight face Și nu mai sunt un copilaș straight face