| Tasya05 a întrebat:

Am 13 ani, si vreau sa fug de acasa! O urasc pe mama! E o scorpie rea! Pur si simplu, m-am saturat de viata mea mizerabila! Niciodata nu ma lasa sa fiu si eu ca ceilalti... Sa pot sta cat vreau afara, sa pot sa ma duc unde vreau... NIMIC! De ieri sunt certata cu ea, si nici pana azi nu am vrut sa ii vorbesc! Mi-a spus ca nu sunt cu nimic de folos in casa si ca nu am niciun rost in casa aia. Cuvintele astea au durut enorm. Si, m-am gandit, daca tot nu am niciun rost in casa aia, de ce as mai sta acolo? Oricum, stiu ca nu ma suporta. Si ca o iubeste pe sora mea mai mica de 125866617842354237 de ori mai mult crying. Singuri de care o sa imi para rau, vor fi tata si bunica, care stiu sigur ca ma iubesc enorm, pentru ca ei stiu sa imi arate asta. Dar, scorpia de mama, a reusit sa il intoarca si pe tata impotriva mea crying. Nu mai suport! Azi am plans toata ziua, si nu vreau sa imi cer scuze! Va rog, un sfat! Credeti ca, fugitul de acasa este singura solutie?crying.

Răspuns Câştigător
| WannaMore a răspuns:

In niciun caz. Scumpo, crede-ma, si eu am o sora mai mica, si de fiecare data cand da cu vreo jucarie de pamant (are obiceiul asta foarte prost) si sunt si eu prin preajma, pe cine crezi ca dau vina parintii mei? straight face Deci stiu cum e, trebuie sa fii responsabila, intelegatoare, ce mai, facem o munca de dadaca si nici macar nu suntem platite. O vreme si eu am facut pe rebela, dar apoi mi-am dat seama ca mamei mele nu-i convine sa dau vina pe faptul ca am o sora enervanta. Asa ca am inceput sa ma stapanesc si sa fiu diplomata, cand mama e enervata prefer sa ma duc in camera mea si sa stau acolo, decat sa ma apuc si eu de cearta. Importanta e impresia, sa fii zambitoare si amabila. Cand vine acasa de la serviciu, de exemplu, sa te vada cu sora ta (nu conteaza ca tu te-ai repezit sa stai langa ea numai 1 minut, adica pana a intrat mama ta pe usa). Faptul ca va vede impreuna cand vine acasa o va face sa fie mai ingaduitoare cu tine si, cu timpul, cred ca te va lasa si pe unde vrei tu. Te pup si sper ca ti-am fost de ajutor! :* Funda?

136 răspunsuri:
| owneriest a răspuns:

Pai nu te-as sfatui caci eu am incercat dar peste careva timp mau gasit si te asigu ca a fost mult mai rau

| MenταLµ a răspuns:

Da, ai tu acum un moment rau. Si de ce sa fugi de acasa? Unde dormi? Ce mananci? Ce faci? Si de ce o urasti ca ai unde sa stai, unde sa dormi, unde sa mananci? Oare de ce? Ce doamne ti-a facut? De esti asa. Concluzia nu fugi de acasa. Sora ta e mai mica si mama ta stie ca nu te superi daca ii acorda mai multa atentie e mica. Si de ce? Iti urasti viata? E mizerabila, tu n-ai ce face! Ba viata e cel mai depret lucru! Ce crezi ca-i Counter-Stricke sa mori si te da din nou! Mori si gata pa!

| Tasya05 explică (pentru MenταLµ):

Multumesc pentru sfat, oricum problemele s-au rezolvat de mult! happy.

| Nicole_8267 a răspuns:

Cum n-ai da ei sunt parintii tai si te-au facut din dragoste, si eu am 2 surori mai mici si cred ca pe ele le iubeste mai tare, am fugit si eu de acasa de 2 ori si cred ca nu a avut rost... pursisimplu nu mai vorbi cu ei daca nu vrei si totul cu timpul o sa se rezolve

| AlexaGabriela a răspuns:

Uneori si mie imi vine dar nu e o solutie! Stai asa si cand te intreaba de ce nu vb sau alt ceva zi ca "" Pai eu nu sunt bun de nimic"" Da. Dar nu fugi!

| onelove12 a răspuns:

Nu e bine deloc sa fugi de acasa!

| FreyLike a răspuns:

Uneori si mie mama imi spune cuvinte care poate pe moment ma dor, dar imi dau seama ca este adevarat si ca are dreptate... Daca pare ca o iubeste mai mult pe sora ta, crede-ma, nu-i asa!

| iamthewildyouth a răspuns:

Sa-ti spun o poveste: mama mea a plecat din tara pe cand aveam 4 ani, iar acum cand incerc sa vorbesc cu ea imi spune sa o las in pace ca ea si-a refacut viata.Eu fac parte din trecut.Asta inseamna o mama rea si o ''scorpie''.
Nu cred ca mama ta nu ti-a spus ca nu te iubeste si cred ca ti-a fost alaturi cand ai avut nevoie, chiar daca nu vrei sa recunosti.Ar trebui sa iti ceri scuze. Pune-te in locul ei.Nu mai fi atat de orgolioasa si nu mai pune la suflet tot.Invata sa o apreziezi pentru ceea ce face pentru tine.Ca ea iti da de mancare si ea te imbraca... Daca fugi de acasa ce o sa faci? Unde o sa stai? Ce o sa mananci? Gandeste inainte de a actiona! Ar trebui sa porti o discutie cu mama ta si sa ii spui ce simti intr-un mod cat se poate de frumos, fara sa o faci ''scorpie'' sau mai stiu eu ce.Succes!

| FloriFloricaa a răspuns:

Nu e o idee bună findcă nu te poți întreține singură, lasă-i un timp mamei tale! N-o băga în seama, și dacă te lovește... Fugi din fața ei, și îi poți spune tatei, că te-a lovit findcă n-ai avut puterea necesară să-i vorbești, spune-i că nu mai poți...
Ăsta e sfatul meu! tongue

| FloriFloricaa a răspuns:

Nu e o soluție bună dacă pui la socoteală faptul că n-ai unde dormii, mânca sau altceva. Și eu am 13 ani și mama mă bagă în casă, findcă dacă stai până târziu pe drum îți faci renume prost și ești în pericol, gândește-te că pe drum poți da de oameni care să-ți facă mult mai mult rău. Crede-ma! Iar dacă e violentă (mama ta) sună la protecția copilului. 08008200200

| GandalfTheWizard a răspuns:

Buna, parerea mea este ca trebuie sa te linistesti, fugind de acasa nu vei rezolva nimic, probabil va fi mai greu pe strada, si am o solutie pentru tine.
Daca nu mai vrei sa o vezi pe mama ta atunci incearca sa iti gasesti o ocupatie, un hobby, si sa stai acolo mai mult.Sunt multe optiuni:karate, judo, sau sa canti la un instrument muzical, sau sa mergi la un fel de cor muzical de muzica usoara daca e genul tau.Sau ai putea vorbi cu bunica ta sa vorbeasca cu mama ta si sa ii spuna despre durerea pe care o simti!
Orice ar fi nu te lasa coplesita de durere, pentru ca toate au o solutie!
Nu prea am chef sa scriu toate astea pe TPU, sunt chestii de familie.
Dar daca vrei mai multe sfaturi ID-ul meu este:costasi.rares@yahoo.com

Sper sa gaseti tu solutia!big grin

| MegaProXtreMm a răspuns:

Te inteleg cam perfect..Numai ca eu nu am o sara, am un frate...Si lucrurile stau la fel... Oricum am vrut si eu sa fug, dar n-am avut unde sa ma ducoh go on In fine, maicamea e o tampita

| AmyGrigoriu a răspuns:

Si la mine e la fel doar ca la mine toata familia o iubeste pe sora mea mai mica... ei zic ca e SENSIBILA...
Pe cuvant tata zice ca vai ce note mari are iar mama ce harnica este numai pe ea o lauda iar ea ca sa ma necajasca imi zice ca " macar eu nu stiu nimica " sau ca "Eu sunt mai sensibil ca tine " dar eu tot ma impac cu ea.Eu te cred si eu am 13 ani si in locul tau as lasa un bilet pe masa ca daca nu ma mai vreti plec si m-as ascunde undeva in casa.CA SA NU SE SPERIE RAU FAMILIA.

| Capatina_Antonio_1997 a răspuns:

Si a mea e la fel si ma doare am fugit dar a chemat politia dupa mine si ma gasit apoi m-a certat deci mai bine ma contactezi la adresa de imail c.antonio1982@yahoo.com

| RamooNebunik a răspuns:

Fugitul de acasa nu este o solutie si eu am vrut sa fug de acasa dar nu am fugit pentru ca m-am gandit de 3 ori inainte o fac... Si mi-am urat mama ac pe sora mea mai mare o iubea mai mult si eu plangeam in fiecare zi ma bateam cu sora mea dar nici asta nu era o solutie acum imi iubesc mama mult si nici pe mine nu ma lasa sa fac ce vreau dar cand ma certam cu mami ii dadeam o floare si imi ceream scuze si dupa aceea faceam tot ce zice ea dar dupa aceea ma lasa sa fac ec vreau eu :*

| RamooNebunik a răspuns:

Fugitul de acosa nu este o solutie buna...Incearca sa te dai bine pe langa parintii tai ca poate o sa o sa fie de partea ta iarasi...Si cred ca si mama ta te iubeste dar nu vrea sa iti zica sau ceva de genu Orice parinte isi iubeste copilul oricum ar fi el.Incearca sa faci ce zic parintii tai daca te pune al lucru fal chiar daca nu iti convine.Macar asa te vor crede harnica si ascultatoare happy

| MrLove4ever a răspuns:

Nu pleca de acasa. Sunt sigura ca mama ta te iubeste happy Crezi ca o iubeste mai mult pe sora ta pentru ca e mai rasfatata. Am si eu un frate mai mic, il iubesc enorm. Imi iubesc familia. Si eu eram de multe ori suparata dar am inteles ca daca el e mai mic trebuie sa am grija de el. Ai grija de tine. Si nu are rost sa pleci de acasa. happy

| MiculUsar a răspuns:

Huh mama imi zice mie : Nu esti bun de nimic, esti inutil, iar eu i zic ca nu-mi pasa. ar trebui sa nu mai pui atata suflet e vina ta.

| smileKiller a răspuns:

Eu cred ca fugitul de acasa nu e o solutie. Nu neaparat ca o iubeste mai mult pe ea da copii mai mici atrag atentia mai mult parintilor, un parinte isi iubeste copii la fel de mult asta pot sa iti garantez. Eu zic sa nu ii iei in seama si sa faci pe fata dificila smug aia cu care nu intri in vb usor, da-le de gandit, spune-i ceva ce ai pe suflet si o sa vezi reactia mamei talekiss

| XcritiX a răspuns:

Este normal ca nu te va lasa pana la ce ora vrei tu afara si pe oriunde vrei tu deoarece ii este frica sa nu patesti ceva sunt foarte multe cazuri de rapiri si multe altele. incearca sa nu ii mai dai atentie mamei talee la tot ce spune ea intoarcei cuvintele in asa fel incat sa o doara laughing cel putin asa fac eu

| Jerry_Alex_1999 a răspuns:

Mai bine vorbește cu tatăl tau si incearca sa ii explici prin ce treci.Nu cred ca fugitul de acasă e o solutie.

| iulica138 a răspuns:

Mai bine stau dreacu acasa, poate ca nu o suporti dar iti zic ca mai bine stai intr-o casa decat sa stai pe strazi ca toti aurolacii care sunt violati laughing

| Norocosul23 a răspuns:

Ascultă frumişico.Chiar dacă postarea este în 2012 îţi voi scrie şi eu.Nu e bine să îţi părăseşti familia.Cu rele cu bune e mama ta.O iubeşte pe sora ta deoarece ea e mică şi tu matură. Credemă.Şi eu am fugit de acasă când eram mic şi nu m-am ales cu nimic.Mi-a fost dor de părinţi şi m-am întors acasă.
Tu daca faci chestia asta ea o să se îngrijoreze.Şi atunci o să fie mai rău. Încearcă să te înţelegi cu ea şi totul o să fie bine.Să ai o familie fericită şi zile fericite

Alte răspunsuri
| Elenasays a răspuns:

Fugitul de acasă NU este o soluţie. Gândeşte-te logicbig grinacă fugi, ce rezolvi? Faci mult rău ţie şi persoanelor dragi.Cu toate că tu o numeşti pe mama ta 'scorpie', sunt sigură că o iubeşti şi o să-ţi fie dor de ea dacă ai pleca.
Ea nu te 'lasă să fii ca toţi ceilalţi'' deoarece este o fire mai protectoare, vrea să te ţină lângă ea, să te protejeze.De exemplu, pe mine tata nu m-a lăsat în parc că cică bătea vântu' şi răceam laughing.El este de fire mai protector şi vrea să mă apere.Acelaşi lucru este şi în cazul mamei tale.
Şi în legătură cu sora ta mai mică...ei bine, aici este şi vina ta, dar şi vina mamei tale.Este vina ta pentru că trebuie s-o înţelegi şi pe ea.Sora ta este mai mică decât tine, are nevoie de mai multă atenţie.Tu eşti mai mare şi poţi face lucruri singură pe care sora ta nu le poate face. Înainte să fie sora ta, se purta aşa? Presupun că nu.
Vina mamei tale este faptul că ar trebui totuşi să mai stea şi cu tine... dacă dă vina pe tine atunci când sora ta greşeşte, pe motiv că eşti mai mare, şi aici greşeşte.Nu există ''eşti mai mare, eşti responsabil!''. Fiecare plăteşte pentru greşelile pe care le-a făcut.
Şi la faza cu folosul, eu spun că ea a zis lucrul ăsta pentru că era nervoasă...omul spune multe la nervi.Aşa că încearcă să te calmezi, du-te la mama ta şi poartă o discuţie seriaosă cu ea, în care să-i spui ce te deranjează şi să promiţi că încerci să-i fii de folos prin casă.
Sper că te-am ajutat! Şi ţine minte:FUGITUL DE ACASĂ NU ESTE O SOLUTIE!

| AlleAllexandra1 a răspuns:

Si eu sunt in aceeasi situatie numai ca mama mea e mama vitrega dar iti pot da un sfat scumpo! INDURA fii puternica fa ce iti place nu plange lupta pentru fericirea ta si dca vrei si ai bunici cu tine in oras sau sat atunci mergi la ei pana se linistesc apele si mama ta isi va da seama ca fara tine e foarte greu asculta ce zic si in niciun caz sa nu fugi de acasa

Alte răspunsuri
| Liana80 a răspuns:

Nu. Fugitul de acasa este cea mai proasta solutie posibila. Eu te sfatuiesc sa incerci sa nu o mai super pe mama ta, sa faci ca ia numai de dragul de a nu te mai supara ca iti faci rau tie nu altcuiva. Si incearca sa vorbesti foarte deschis cu mama ta pe un ton frumos, placut dupa ce ii trece supararea pe tine. Aratai ca desi esti mai mic, un copil esti mai intelept si poti sa discuti omeneste. Si sa-i spui absolut tot ce te deranjaza ce ti-ai dori tu si se vor rezolva garantat toate lucrurile numai ca tot tu va trebui sa ai rabdare si sa astepti ceva timp pana ce mama ta se va schimba. Pana atunci cand isi va da seama mama ta ca greseste prin atitudinea ei, sa discuti si cu tatal si bunica sa le spui ce te deranjaza si ce iti doresti. Iar un lucru foarte important sa nu jignesti in momentul in care porti o discutie. Faptul ca spui ca este cea mai rea mama te inseli s-ar putea sa fie din cauza frici de a nu primi o educatie urata si a necunoscutului din partea mamei cu situatiile cu care se confrunta. Este greu si pentru mama ta pentru ca nu stie cum sa faca pentru a te educa cel mai bine. Tu ai crescut si mama ta nu poate sa se deslipeasca de tine doreste sa te stie linga ia fiindca esti in siguranta, dar uita ca va veni o zi in care vei creste si mai mult si atunci chiar nu vei mai face ce spune ia si s-ar putea sa fie si mai rau datorita faptului ca poate nu ai prieteni.Decat sa plangi mai bine citeste o carte sau asculta muzica daca ai voie.
Succes!

| simplythebest123 a răspuns:

Nu trebuie sa fugi de acasa.Pleaca la prietena ta pe 2 maxim trei zile. Apoi apari de parca nu s-a intimplat nimic..Cind o sa te intrebe unde ai fost tu o sa spui ca ai fost acolo unde esti iubita si utila..atunci cind o sa te intrebe de ce sa vorbesti calm si sa spui ca persoana la care ai fost a avut mare nevoie de tine pentru ca tine la tine si ca in casa aia ai si tu un folos..nu cumva sa incepi sa plingi sa te porti calm si frumos ca si cum asa ar fi normal..Eu am facut asa si a mers..si-a cerut scuze si a spus ca a innebunit..de atunci nu ne certam caci se teme sa nu ma duc iarasi la prietena aia.
P. S. sa nu spui cumva numele prietenei tale ca o sa fie rau

| Iulia_6860 a răspuns:

Buna, nu fugi de acasa. nu e o solutie, nu te bate din ce spui nu te jigneste. Faptul ca nu esti utila in casa ar trebui sa te impulsioneze, cunosc fete de varsta ta care le ajuta pe mamele lor oricand si parintii le rasplatesc cu cadouri banuti etc.Iar legat de iesit afara cat vrei tu si pana la ce ora vrei tu, vreau sa ti relatez o intamplare recenta cand am fost urmarita de cineva pana la scara blocului abia am reusit sa i inchid usa in fata. Si am 22 de ani si era abia 10 seara.

Alte răspunsuri