| Stefan942 a întrebat:

Bună, am 13 ani sunt băiat și am depresie. De fiecare dată când ies pe teren sau oriunde, acei prieteni care îi cunosc de mult, mă tot batjocuresc incontinuu. Asta a început de mult, și tot mă lupt cu asta, i-am mai spus mamei mele, dar nu are ce să facă. În toamna trecută, tatăl meu s-a implicat într-o bătaie, când era ziua lui, iar ei au început să faca mișto de asta, etc. Am pierdut mulți prieteni, chiar si o prietenie de 5 ani, care nu știu de ce ne-am certat. Pur și simplu, a început să mă ignore acel prieten. Tatăl meu normal era șef de post, dar acum este pensionar, și toți copii fac mișto că nu mai sunt șmecher etc. Nu știu ce să mai fac, mă bârfesc încontinuu. Scriu acest mesaj fix când am venit acasa și am plâns mult, din cauză că un prieten nu a vrut să îmi dea mâncarea înapoi, dar nu doar de asta, ci că a început să bârfească, că îl doare în p*** dacă vine maică-mea, ca începeam să plâng... Nu știu, îmi vine să stau doar cu fratele meu mai mult, dar nu pot, deoarece e la facultate și e foarte departe și vine doar în weekenduri. Chiar și în momentul ăsta plâng când scriu mesajul ăsta. Vă rog ajutați mă!

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ai putea pune mana serios pe carte, sa iei numai note mari, ca-n felul asta arati la toti ca esti destept, ca de smecheri si prosti este lumea plina ca de gunoaie.

| dullcat a răspuns:

Buna.Copiii sunt extrem de stupizi si de rai, mai ales daca acasa sunt tratati asa, ofera si ei mai departe ce primesc de la parinti. Vezi-ti de treaba, nu ai nevoie de astfel de persoane in jurul tau.

Vorbeste cu diriginta si spune-i ca esti hartuit de ceilalti, ea trebuie sa ia masuri sa vorbeasca cu parintii colegilor mistocari, nu mama ta.
Gura lumii oricum nu o poti astupa, te vei confrunta cu aceasta problema si mai incolo cand esti adulti, mereu vor gasi nesimtitii subiecte de barfa si insulta din nimic.

Apoi, nu inteleg relevanta.De ce ar face misto de tine pentru ce a facut sau nu tatal tau? Noaptea mintii, eu nu sustin violenta fata de copiii insa unii chiar merita bataie pentru ca se plictisesc maxim. laughing)

Scoala ta are psiholog? Mergi acolo sa te ajute, vei afla daca ai cu adevarat depresie sau nu, astfel ca poate fi doar o perioada foarte proasta si nu neaparat depresie. Chiar si asa, te va ajuta mult sa te deschizi si sa vorbesti cu cineva specializat, astfel incat sa poti trece peste mult mai usor, nu sa tii frustrarea adunata in tine.Iar smechereala nu e valoare, colegii tai sunt toti manelisti cumva? Sa fii smecher nu inseamna absolut nimic. Sunt lucruri mult mai importante in viata, chiar daca acum pare totul foarte suparator, crede-ma ca nu e, si vei trece cu bine peste asta.

| Freya1 a răspuns:

Chiar dacă asta necesita sa te maturizezi mai tare, trebuie sa ști ca la ani astea copii fac lucruri de genul.
Recent am văzut o altercație în care un băiat a fost bătut de către tatăl altui băiat tocmai pe tema asta a mistoului, și pentru ca ia luat bicicleta.Cel ce îl lua în ras sa tot legat de el perioade lungi de timp ca intr-un final sa îl imbranceasca și sa ii ia bicicleta sa se de-a el cu ea.Copilul agresat s-a dus la tatăl lui și i-a spus, iar acesta din urma l-a lovit pe respectivul.
Iti dai seama ca să făcut mare circ, dar ajungi la capătul răbdării uneori.

Tu ai 3 variante.Ori ramai închis în tine și ii ocolești, ori ii confrunți indiferent de cine va câștiga conflictul dar măcar spui ce ai pe suflet, ori vorbești cu ai tai sa vorbească cu părinți lor ca să ii traga un pic de urechi acum, dacă nu au știut sa ii educe de-a lungul timpului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ignoră acele persoane!