| AbCdEfGhIjKlMn a întrebat:

Buna am 14 Ani si am o problema destul de grava am o sora de 7 ani acum incepe scoala si ea este rasfatata familiei. eu si parintii mei ne certam foarte des nu o mai suport mai ales pe mama. va rog ajutati-ma nu mai pot. imi vine sa ma duc si sa ma omor...

Răspuns Câştigător
| LarisaDragomir a răspuns:

Stiu exact prin ce treci.cand aveam 7 ani s-a nascut sora mea.la inceput eram in culmea fericirii ca o sa ma joc impreuna cu ea si altele. la inceput mama ii acorda foarte multa atentie ei si nu m-a deranjat la inceput, dar dupa un an eu aproape nu mai eram observata si crede-ma ca m-a durut. cand mergeam la tara diana era in centrul atentiei si cu mine nu vorbea nimeni. aveam coltul meu unde plangeam si nimeni nu ma auzea. eram diferita cu totul de mama si tatal meu si inca sunt dar intr-un fel au acceptat asta. dupa inca un an i-am spus totul mamei mele si ca prin minune a inteles.
si atunci cand nimeni nu ma baga in seama o iubeam pe sora mea si acum o iubesc si sunt sigura ca o voi iubi mereu.
dar fiindca sora ta e de 7 ani ai putea discuta cu ea si cu parintii tai despre asta si sigur o sa se rezolve.

11 răspunsuri:
| NoNameJunior a răspuns:

Buna,Andreea!
sora ta este mai mica si de aceia ii acorda parintii tai mai multa atentie.dar,trebuie pana la urma sa vorbesti si tu cu parintii tai(pe un ton calm)si sa ii spui ca ai si tu nevoie de putin mai multa atentie.
si daca se supara pe tine, nu stiu, mergi la un psiholog.

| mona a răspuns:

Trebuie sa intelegi ca e mai mica de aceia e si rasfatata, spui ca vrei s o omori si ca nu ti suporti mama...ia gandeste-te un pic, crezi ca o sa fi fericita daca ele nu ar mai fi?

| alexutza1183 a răspuns:

Cred ca problema ta e gelozia...Copiilor mici le trebuie mai multa atentie. Poate ar fi bine sa vb cu mama ta sa va rezolvati problemele cu calm sa ii spui ca ai tu nevoi de ea si sa incerce sa iti ofere si tie atenti de care ai nevoie
succes!

| HolyPotato a răspuns:

Nu e bine sa recurgi la asemenea gesturi. Desi nu sunt deloc de acord cu faptul ca e mai mica si are nevoie de mai multa atentie pentru ca asta nu face decat sa aduca multa ura intre frati.
Din moment ce parintii isi mai doresc un copil ar trebui sa aiba responsabilitatea de ai trata la fel. Si intr-adevar ar trebui sa ai o discutie cu mama ta. Sincer chiar nu mi se pare corect.
Aceasta discutie ar trebui sa o ai cand sunteti toata familia adunata (sau macar o mare parte din familie), sau poate daca vrei cu mama intre 4 ochi si sa le spui ce ai pe suflet. Bineinteles incearca sa aduci argumente serioase ca sa nu te considere pe tine fetita rasfatata si geloasa.
Ar trebui sa inteleaga ca si tu esti fiica lor si ai si tu nevoie de afectiunea celor din familie.

| summertime a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa te duci si sa vorbesti cu parintii tai si sa ii spui tot ce simti, ca te simti lasata deoparte, ca parca nu ai exista. Spune-le sa nu se mai comporte asa cu tine pentru ca astfel te indepartezi de ei. Daca nu merge asa incearca sa nu vorbesti cu ei o zi sau macar sa le vorbesti cu jumatate de gura si spune-le dupa ca tu te simti la fel atunci cand se comporta mai bine cu sora ta si cu tine nu.

| OpenYourEyes a răspuns:

Ai o surioara mai mica. Felicitari:*.Ar trebui sa te bucuri, deoarece cand va avea varsta ta iti va fi una dintre cele mai bune prietene sau de ce nu, cea mai buna prietena.Stiu ca acum iti este greu si simti ca tu esti pe locul 2, dar nu este asa.Parintii va iubesc la fel de mult. happy Ea acum este rasfatata asa cum ai fost si tu la varsta ei.

Numai bine.

| andramaria73 a răspuns:

Este mult mai mica decat tine ai putea sa incerci sa o icnori atunci cand te deranjeaza

| FataTPUpunctRo a răspuns:

Hey! Nu gândi ` negativ! Ia gândește `te tu când erai mica, nu erai răsfățată?happyBada, sigur erai! Părinții tai ii dau mai multa atenție deoarece e mica.Dar vorbeste cu parintii tai si spune-le ce simtii,.De ce nu o mai suporti pe maica-ta? Nu uita ca ea e fiinta care ti-a dat nastere.De ce sa te omori? Doar pentru ca esti in timpul pubertatii/adolescentii si totul ti se pare nimic bine, frumos alaturi de surioara ta mai mica si de parintii tai si doar alaturi de prietenii tai.happy

| HubbaaBubbaaa a răspuns:

Si eu sunt cea mica din familie... Si crede-ma fratele meu imi face mult rau se poarta foarte urat la mine dar nu-i raspund pentru ca il iubesc
Uite ai o viata
Trebui sati iubeti familia
Si ea e rasfatata deoarece e micuta
Si nu prea stie ce.i viata...

| thebuterfly a răspuns:

Te inteleg perfect, trebuie sa demonstrezi ca si tu meriti atentie, spune-le ca te-ai saturat de chestia asta si ca si tu esti fiica lor, nu numai sora ta, trebuie sa recurgi la santaj emotional, mereu functioneaza

| BlackDogNeruu a răspuns:

Asa sunt copii mici...Ce vrei? Si tu ai fost asa! Trebuie sa ii intelegi si pe parintii tai, intr-un fel sa altul...