| AnonimaDinBucuresti a întrebat:

Am 14 ani si am o relatie cu un baiat tot de 14 ani. Ieri i-au luat parintii telefonul pentru ca a luat cateva note mici, iar acum chiar nu am cum sa ma mai vad cu el, avand in vedere ca suntem in scoli diferite, iar orarul nu se prea aseamana pentru a ne vedea macar cateva minute.
Ideea este ca el e genul de baiat caruia ii place sa iasa cu iubita prin mall/parc, iar ai mei nu ma lasa sa ies nici macar cu colegele in parcul de langa scoala, asa ca nici nu are rost sa ii intreb daca m ar lasa sa ies cu el pentru ca mi ar cere explicatii si eventual m ar certa. Cum sa ii fac sa ma lase sa ies cu el?
P.S:el locuieste in oras, iar eu intr o comuna din apropiere, dar scoala o fac in oras.

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Mai asteapta si tu macar 2 ani. Nu poti iesi acum prea des cu un baiat. Puteti iesi la ziua cuiva, sau la un eveniment, dar aveti totusi 14 ani, sunteti prea mici pentru iesiri in doi.

| Violleta2022 a răspuns:

Dat fiind ca parintii nu te lasa sa iesi cu baieti si tu nu-i poti intreba, nu-ti ramane decat sa stai cuminte in casa si sa inveti.
Cat priveste intalnirea cu baiatul cu care nu mai poti comunica, nu-i bai, daca il doare sufletul ca te-a pierdut, va pune mana serios pe invatat, isi va corecta notele si va primii telefonul inapoi.

| Freya1 a răspuns:

Trebuie sa te axezi mai mult pe scoala.
Invata bine, asculta de parintii, fi la timp acasa iar cand te vei intelege mai bine cu ai tai poti sa le spui ca ti-ai facut prieteni noi cu care sa iesi.Nu ii spune ca ai iubit spune-I ca ai niste prieteni cu care iesi si atata timp cant o sa vada ca sunt relatii adolescentine nu o sa mai aiba nimic impotriva sa te lase cu el sa vina la tine etc.Dar trebuie sa stie ce faci si cu cine cine stie poate il chemi o data pe la tine sa il cunoasca a tai.

| ALGator a răspuns:

Înscrieți-va la un curs, cerc, acțiune de binefacere sau mergeți la bibliotecă etc. Activități extrașcolare. Va întâlniți și deveniți și mai deștepți în același timp.
Intre timp ii revine și telefonul.

| ALGator a răspuns:

As mai adauga sa nu iei toate situatiile ca fiind definitive. E un mare risc sa gindesti asa la varsta ta. Lasa lucrurile sa curga, incearca sa te intilnesti cu el cum poti si vezi ce se intampla. Nu va dati batuti din cauza unui telefon, dar nici nu fortati nota. Chiar daca va simpatizati in mod sincer, mersul vietii voastre poate face ce peste 6 luni, un an, doi, intr-un mod lipsit de dramatism sa va mai pierdeti interesul unul fata de altul. Face parte din viata si nu e o incalcare sau tradare, chiar daca in momentul de fata ideea ti s-ar parea de neconceput.
Succes la toate!

| Victoria18 a răspuns:

Te mananca de acum relatiile. Ce stii tu de iubire?

| AnonimaDinBucuresti explică (pentru Victoria18):

Nu cred ca facem nimic rau.
Nu ne-am culcat impreuna, doar ne mai imbratisam sau sarutam cand ne vedem. Si mdaa, ne vedem oricum destul de rar(o data -de doua ori pe saptamana, maxim 15 minute)