| AlexandraDeeaAlle a întrebat:

am 15 ani jumate in noiembrie fac 16... M-am mutat cu maicamea in sannicolau mare... Stam in chirie. Parintii mei is divortati de cand aveam 9-10 ani. Deci de vreo saptamana maicamea parca e posedata nici nu stiu cum sa mai ii zic.

De fiecare data cand vrea sa intre pe pc sa se joace remi eu ii bag jocul. Si mai se blocheaza si nu intra... si incepe sa ma injure sa ma agreseze verbal ma ameninta ca ma bate si daca nu-i fac sa mearga jocu. eu nu am ce sa-i fac daca merge greu...

E foarte rea cu mine nu stiu cum sa zic. Cand o aud ca ma jucneste ma face ca o carpa la usa pentru un amarat de joc. Mor cand o aud cand ma jigneste si ma injura de tot ca nu-s in stare sa fac nimica ca is ca taicamio etc etc.

Am vorbit ieri cu un prieten foarte bun el stie situatia mea si mi-a propus sa sun la protectia copilului.

Si m-am gandit sa sun numa sa vad daca mai face si azi sau maine asa cu mine. Nici nu stiu ce voi pati daca sun la protectia copilului. eu incep scoala clasa a 10 la liceu aici.

As vrea sa am o familie normala Si cu mama si cu tata care sa ma iubeasca asa cum is nimeni nu e perfect. Sa ma iubeasca si cu defecte si calitati.

Vreau sa scap de ea sa nu mai fiu asa jicnita ca ultima javra de pe pamant.

Va rog ajutati-ma ce sa fac. Ce imi propuneti? sa sun la protectia copilului?
Va rog eu mult nu mai suport. Dau funda

P.S: is fata foarte timida si cuminte. Va multumesc atinticipat!

cele mai multe sfaturi va rog. Pwp
si scuze daca am gresit Unde am pus intrebarea

Răspuns Câştigător
| ywar a răspuns:

E trist, e umilitor si lasa urme grave si adanci in sufletul tau. Te inteleg pentru simplul fapt ca nici eu nu am avut o adolescenta foarte fericita. Dar, asta nu te impiedica sa inveti, sa fii mai buna la invatatura. Roaga-te Celui de Sus sa iti dea taria pietrei si sa poti trece peste acest obstacol pe care viata ti l-a dat. Inseamna ca esti un om ales care poate sa faca fata multor lucruri. Da, sa suni la protectia copilului si sa spui ce ne-ai spus noua. Nu stiu daca totul se va solda cu decaderea din drepturile parintesti. Dar poate e un avertisment. Te pup copil si mult curaj, multa credinta, multa tarie si incearca sa iti pastrezi intacta copilaria. happy

9 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Imi pare rau prin ceea ce treci. Incearca sa nu auzi ceea ce-ti spune, arata-i la pc ce e de facut si cand vei incepe scoala, ia legatura cu diriginta si psihologul scolii pentru a te descarca si a te ajuta psihic si moral.

| RainmakerX a răspuns:

Buna...Prin astfel de intrebari imi dau seama cat de netrebnic sunt cand le raspund parintilor.Acum despre tine.Sa stii ca este o situatie foarte delicata.Trebuie sa decizi dar tine cont ca mai ai 2 ani pana sa poti alege totul singura.Parintii nu ii poti alege dar poti alege felul in care sa te trateze.Scuze ca spun asta dar in locul tau i-as cere tatalui meu sa ma ia la el deoarece consider ca mama a cazut intr-o depresie.Nu suna la protectia copilului. Vorbeste cu un bunic/unchi apropiat.Ei sunt in varsta si au foarte multa experienta.
In cel mai rau caz iti recomand sa suni dar asta in ultima instanta.
Succes!

| RainmakerX a răspuns (pentru RainmakerX):

Aa da.Sa stii ca daca esti fata sa stai la mama ta nu este neaparat cea mai buna decizie. Tatii sunt mult mai protectori cu toate ca nu arata mereu asta.
Probabil ca mama ta este o persoana care vrea sa isi verse nervii pe cineva si te alege pe tine intrucat te considera singura persoana destul de slaba (scuze exprimarea) care sa ii permita asta.
Esti o fiinta umana, nu jucaria ei si meriti putin respect.Ai si tu un suflet.
Dar ea nu se gandeste la asta.Eu raman la ideea cu rudele.Nu se compara cu un psiholog.Acesta doar decuce ce ar trebui sa faci in schimb rudele sunt implicate emotional.
O zi placuta iti doresc.

PS Scuze ca am raspuns de 2 ori dar a intrat tata in camera si nu am vrut sa vada ce am scris la primul raspuns.

| vocea a răspuns:

Imi pare rau sa aud asta, nu stiu cum de sunt si astfel de parinti, ai nevoie de prieteni care sa fie laturi de tine frumoaso, mult succes daca vrei putem vorbi si in privat succes

Răspuns utilizator avertizat
| Alexandr a răspuns:

Eu zic sa ramai acasa... protectia copil o sa te ia si la18 ani vei fi data afara!

| Pufoseniiee a răspuns:

E foarte trist zazul tau! Dar sa suni la protectia copilului e cam rau pentru ca o sa te duca la orfelinat! Te sfatuiesc sa iei legatura cu tatal tau, sa ii povestesti ce ti se intampla si sa te lase sa stai la el! Daca nu vrea, sau daca e rau si el..trebuie sa suni la protectia copilului. alta optiune nu cred ca ai!

| AlexandraDeeaAlle explică:

Va multumesc la toti pentru raspunsuri... Toti m-ati ajutat Si sper sa va ajut si eu candva. Si cred ca am uitat sa precisez ca tatal meu e pe moarte n-am mai auzit nimica de el de vreun jumate de an. Si is cam departe sa ma duc sa vad ce s-a intamplat cu el. Unchii sau bunici nici pe atata is si ei mai aspri cu mine. Is singura cine ma ajuta si mai ma sprijina e un prieten adevarat... Deci va multumesc la toti si toti mi-ati dat idee ce sa fac. Si trebuie sa aleg doar un raspuns. Va multumesc foarte mult.

Va pup!

| 12345678912346789 a răspuns:

Offf...Imi pare rau pentru tine! Unii parinti nu gandesc deloc! Totusi esti destul demare, mama ta nu ar trebui sa isi verse nervii pe tine! Incerca sa discuti cu ea si sa ii explici cum sta treaba, poate ca va reusi sa te inteleaga.Dar daca nuuva trebui sa iei alte masuri! Mai bine sunei unui alt membru din familia ta, poate ca va stii cum sa te ajute. Daca nici asta nu functioneaza ..Incearca sa vorbesti cu un pshiholog.El va stii ce sa faca!