| alexandrastietotul a întrebat:

Buna
Am 16 ani si am o relatie de 1 an jumate...prietenul meu are 23-24 ani
Tatal decedat,mama nu ma lasa sa fiu cu nimeni zice ca toti sunt bagabonti,nu ma lasa sa vorbesc la telefon nici cu fete spune ca toate felete "Aia o urata,iai bagaboanta, aia zdranta, aia nu e de tin...etc" Nu o inteleg e foarte rea cu mine nu ma lasa sa ies decat la scoala ma jigneste in ultimul hal,, sunt de la tara fac toata treaba ea doar face mancare restul eu mai am inca 3 frati cu care sunt in casa mult mai mari ma cert si cu ei dar macar 2 sunt de acoord cu relatia mea, cum ziceam ma jigneste groaznic daca seara ii zic ca ies si eu 1-2 ore afara zice ca ce" esti panarama dracu,curvo, zdreanta," bani la scoala nu imi da, bani pentru haine nici sa nu ma gandesc ma ajuta foarte mult prietenul meu si familia lui si cu bani chiarsad
Eu sunt o sluga in casa asta si mereu isi bate joc de mine sincer nu vreau sa aud nu ca este prea mare sau mai gandeste-te esti mica pana mea...
Vreau sa ma mut la elsa termin 12 clase ..sunt in clasa a 10a apoi sa plecam dincolo un an cu el si apoi sa vin pentru facultate si intre timpul faultati sa fac nunta
Dar intrebarea este ea va veni cu politia dupa mine pentru ca eu iau 4 milioane dupa urma tatalui si daca eu plec imi iau si bani si ea nu ma va lasa ca pe ea o intereseaza doar bani mei
Daca o sa plec o sa vina cu politia si eu o sa spun ca vreau sa ramn cu el si cu parinti lui o sa poata sa ma ia de la el?
Dau funda+vot

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci daca tu chiar vrei sa stai cu el, nu poate sa-ti faca nimeni nimic.Mama ta poate sa vina si cu politia, poate sa te duca si la sectie, daca le spui clar ca tu vrei sa stai cu el n-o sa te ia nimeni cu japca.
Poate asta va fi un pas bun, dar gandeste-te bine la ce vrei sa faci.
Succes!

| alexandrastietotul explică (pentru anonim_4396):

Multumesc frumos pentru raspuns :*

| anonim_4396 a răspuns (pentru alexandrastietotul):

Cu placere.:*

11 răspunsuri:
| doc69 a răspuns:

La 16 ani te poti marita daca asta iti doresti si ai scapat de tutela ei.a doua varianta este sa te duci la protectia copilului sis a ceri sprijin prima varianta e cea mai super si atunci degeaba vine cu politia.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Alexandra,

Vrem sa te ajutam. Hai sa discutam.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| Bluebutterfly80 a răspuns:

Asupra banilor tai nu are niciun drept, dar asupra ta, pana nu faci 18 ani are tot dreptul!
imi pare rau de situatia prin care treci!
iti doresc sa fii fericita si sa iti faci o viata frumoasa cat mai curand! happy

| Decrepit a răspuns:

1.Nu esti proprietatea nimanui,deci nu are dreptul sa te ia cineva cu japca daca nu vrei sa stai cu el,sau in cazul,tau,ea. Daca nu doar te simti abuzata, ci si esti, la nivel emotional, da un telefon la DGASPC, desi mie imi pare ca esti doar infatuata si-ti iei lumea in cap aiurea.
2.Mama ta, cand tatal tau a murit, a suferit un soc emotional.Foloseste-ti empatia un moment si intreaba-te ce-ai face tu daca ti-ar muri sotul.Si,crede-ma,a-ti baga piciorul in tot si in toate e o optiune destul de des intalnita in cazuri de genul. Poate o fi chiar depresiva.
3.Tu esti intr-o relatie de semi-pedofilie. Daca ai avea 10, ai sta cu unul de 18, ori daca ai avea 13, ai sta cu unul de 21? Nu prea cred.Dar,din ce zici tu,baiatul cu care stai e tipologie,deci,n-ar fi chiar o problema sa stai cu el, pentru ca pare din categoria celor ce pretuiesc si o ard putin naivi si extrem de sufletisti.Dar e o diferenta de varsta considerabila, iar relatia asta e nascuta din teribilism si poate, refugiu, pentru ca tu voiai sa scapi de mama ta si-ti trebuia un pilon de sprijin.
4. Daca nu muncesti, nici nu ai dreptul sa primesti bani.Parintii care nu le dau plozilor bani nu fac rau.Doar daca nu cumva ai inventat o formula magica sa storci pacanalele sau esti mai priceputa decat o casa de pariuri la pariuri,n-ar trebui sa primesti bani, decat un minim, ceva, acolo, sa fie.
5.Esti teribilista.N-ai sa te casatoresti cu el.De ce? Pentru ca ai toane.Niciun barbat intreg la minte, ca ii putem spune asa, raportandu-ne la varsta, nu sta cu cineva care e mai instabila decat vremea si care face mofturi la orice.
6.Nu te muta cu el, in casa parintilor lui.Sa faci chestii de genul ar insemna o greseala capitala pentru relatia voastra, pe termen lung.Stii tu, stres si cicaleli din partea parintilor lui, pe care, de altfel, poate ca le-ai si merita.

| alexandrastietotul explică (pentru Decrepit):

1.mda ok cum zici tu.
2. tatal meu a murit acum 12 ani si chiar si cand traia el facea la fel cu surorile mele
3.din cate am zis nu ma intereseaza varsta..si nu vreau sa scap de mama mea deoarece este mama, dar vreau sa stau cu el nu sa ma vad o data pe saptamana cu el si att 2 ore ca nu ma lasa sa ies
4.cred ca am fost destul de clara fac toata treaba mai ales la tara..inaara de mancare acolo nu ma pricepwinking
5. uite ca sunt in toate mintile si stiu ce vreau de la viata si ba da o sa ma casatoresc cu elwinking
6. Ma mut cu el pana invat sa fac macare pana ma invata mama lui sa fac mancare si apoi ne mutam la casa noastra.
Si in ultimul rand..nu ti-am cerut parelile.te-am intrebat scurt si la obiect daca ma mut la el poate sa vina sa ma ia de acolo?
Nu tot felul de sfaturi tampite pe care mi-le dai tuwinking

| BracKMyhay95 a răspuns:

Din cate stiu daca ai 16 ani iar partenerul este major te poti logodi s-au marita( nu mai stiu ). Dar nu mai stiu sigur, te poti interesa prin legislatite... Stiu si eu persoane care au facut asta si au ramas la celalalt partener fara probleme.

| m00n a răspuns:

Ai 16 ani si te poti casatori fara probleme.Fa-o si scapi de eahappy

| MihayAndrey a răspuns:

Nu poate sa te oblige nimeni nimic.

| ghost0xs a răspuns:

116111 se numeste telefonul copilului si este gratuit, cu siguranta cei din acest program vor avea cele mai bune sfaturi si rezolvari pentru problemele tale!winkingIa atitudine! E viata ta!