| anonim_4396 a întrebat:

Am 14 ani aproape 15 si vreau sa plec de acasa. Am unde sa plec. in alt oras la prietenul meu cu care sunt impreuna de aproape un an si care ma poate intretine. Si am motive pentru. care vreau sa plec. Parintii mei au momente cand nu ma lasa sa merg la scoala si ma jignesc foarte des (zilnic) si au momente si zile cand nu imi dau mancare etc. Vreau sa stiu ca daca plec. si vine cu politia dupa mine daca au ce sa ii faca lui si daca o sa ma duca la un centru de plasament sau ce se va intampla. si daca ma pot transfera de la scoala fara ajutorul lor. big grin

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate la 14 ani nu poti pleca nicaieri fara acordul legal al parintilor tai.
Daca dispari de acasa, te vor da disparuta si Politia te poate aduce inapoi pe tine, eventual internata intr-o Casa de Corectie pentru minori, iar pe prietenul tau il pot baga la Puscarie (intre 3 si 10 ani) daca este major, iar daca este minor (sub 18 ani), la puscaria juvenila, pentru copii, adica.
Nu glumesc!
Legile sunt atat de clare ca nu poti sa-ti faci de cap pana la 18 ani, cand devii majora.
La 14 ani, cine intra in contact cu tine si te ajuta sa fugi sau te ascunde, intra direct la puscarie, putand fii acuat de corupere si seducere de minore. daca se constata ca ai intretinut raporturi sexuale, baiatul poate fii acuzat si de intretinere de raportui sexuale cu o minora.
Din pacate, doar parintii sunt gardienii tai legali si doar ei pot sa dea act legal cuiva ca te incredinteaza, tu neavand acest drept pana la 18 ani.
In caz in care afirmi ca esti batuta acasa si persecutata, poti fii internata intr-o casa de copii pana la varsta de 18 ani, iar parintii tai vor fii investigati.

Exista un serviciu telefonic gratis pentru copii cu probleme ca tine, unde poti suna de la 8 dimineata pana la 12 noaptea. Numarul de telefon este: 116-111 Asociata Telefonului Copilului.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Inca o fetita dezorientata care crede in FatFrumos

Pe scurt nu te poti transfera la alta scoala fara acordul parintilor, fatfrumos daca e major poate face parnaie pentru corupere de minori avand in vedere ca ai sub 15 ani.

daca ai probleme in familie exista si alte variante... http://www.telefonulcopilului.ro/

| xjkl a răspuns:

Eu zic să nu te grăbeşti, ci să aştepți să mai creşti şi să fii şi majoră. Momentan nu poți face nimic din lucrurile alea fără ca acestea să nu aibă urmări nedorite. Încearcă să-ți rezolvi problemele comunicând cu ei sau cu cineva apropiat. Crezi că dacă te muți cu persoana respectivă o să fie numai lapte şi miere? Astea sunt vise. Aşteapta să mai creşti după care poți să iei decizile astea, dar mă îndoiesc că vor fi aceleaşi, o să gândeşti mai mult şi o să vezi altfel lucrurile, sper.

| OfataOricare a răspuns:

Nu te poti transfera de la scoala fara ajutorul lor. Si cel mai probabil daca cei doi vor sa renunte la tine te trimit la un centru de plasament. Si poti gasi o modalitate mai usoara sa pleci. De exemplu sa dai la un liceu in care poti sta la un camine. Bafta, si eu vreau sa scap de ai mei, dar mai bine plec la un astfel de liceu.