| ionelaionela120 a întrebat:

Buna am 16 ani si vreau sa ma las de scoala ca sa nu ma mai cert cu iubitul meu ca umblu cu cineva(in vara ma mut la el) si mama vrea ca sa termin si anul asta,si eu nu mai vreau, cum o pot convinge sa ma lase?

10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu inteleg de ce te-ar certa iubitul tau ca umbli cu alticineva. Chiar umbli cu alti barbati? In cazul asta, nu are rost sa te muti cu el daca nu ii poti fi fidela. Sau te-a cumparat si esti sclava lui? Si asta este ilegal si poti scapa anuntand politia. Oricum ar fi, nu suporta nici o zi certuri inutile. Spune- clar prietenului tau ca nu ii permiti sa comenteze legat de viata ta si ca nu vei ezita sa apelezi la metode legale de a-ti recepata libertatea.
Cat despre scoala, nu renunta la ea, ia-ti macar bacalureatul ca sa iti gasesti un loc de munca mai bun si sa fii independenta financiar. E pacat sa abandonezi scoala, mai ales ca este gratis si nu esti nevoita sa platesti pentru invatatura. Practic ti se da ceva foarte valoros - scolarizarea, gratis, e pacat sa refuzi.
Inteleg ca viata ta e acum dificila, fiind tratata atat de rau de partenerul tau, dar cu ajutorul politiei poti scapa, nimeni nu are voie, in Romania, sa fie stapanul unei alte persoane, indiferent daca a platit pentru tine, asta tot nu ii da dreptul sa te trateze ca pe un animal domestic. dar invatand, vei avea sansa la o viata mai buna, in acre nimeni sa nu te certe, sa nu te oblige sa faci nimic, sa poti avea un barbat care sa te respecte si sa aiba incredere in tine, o familie frumoasa, un loc de munca bun.

| Drolja a răspuns:

Rămâi gravidă.

| Felys a răspuns:

Au disparut barbatii de pe fata pamantului, cum isi permite el sa te retina de la a merge la scoala pe motive de gelozie, cat de bleaga esti tu sa cedezi santajului emotional, iti distrugi viitorul pentru un bou, pariez ca nici lui nu prea i-a placut scoala si de aia nu vrea sa fi nici tu licentiata

| FABULOSUL6000 a răspuns:

Tine minte ce iti zic, o sa regreti amarnic decizia asta cand o sa maturi strazile de seminte.Acum esti fericita, ai un iubit care mai e si foarte gelos pe deasupra.Te vei muta la el, nu te vei putea angaja pentru ca esti minora, o sa depinzi de banii lui asa ca fara mofturi ca la mami si tati.Mai tarziu o sa fie gelos pe altceva, o sa te altoiasca si peste 5-10 ani o sa ramai singurica, batuta mar si plina de regrete ca nu ti-ai ascultat mama.Asta in cazul fericit in care nu faceti si 1-2 plozi, ca o sa ramai si cu ei dupa tine. Orice ai face, sa nu dai vina pe nimeni si nimic cand o sa constati ca ti-ai nenorocit viata, e doar vina ta si o sa realizezi asta intr-o zi.

| Lawliet14 a răspuns:

Nu te lasa de scoala, nu o abandona! Pur si simplu nu pari atat de proasta incat sa nu fii in stare sa studiezi. Gratis! http://www.telefonulcopilului.ro/

| CristinaSNC a răspuns:

Nu esti sanatoasa la cap. La 16 asta iti trebuie? Tu crezi ca mutatul cu iubitul e chiar asa? Plus ca vrei sa renunti si la scoala...
De unde stii tu ca el o sa ramana cu tine de acum, poate dupa vreo luna -doua dupa ce te muti la el te paraseste ca nu te mai vrea, ce faci atunci?
Peste ani de zile o sa vrei si tu sa ai un loc de munca, unde te angajezi daca tu nu termini nici liceul?
Sa te muti cu el de la 16 ani si sa renunti la scoala de acum e cea mai proasta decizie pe care ai putea tu sa o iei.
Baga-ti mintile in cap si termina-ti scoala, barbati gasesti peste tot.

| spaghetty a răspuns:

Daca ar tine la tine nu ti-ar spune nimic de scoala si te-ar lasa sa termini. Ai rabdare si tu pana la 20 si ceva de ani, nu mori. Gasesti usor altu'.

| EaSports a răspuns:

Asa si spune-i mamei ca mergi la scoala doar din obligatie, ca cheltui bani pentru transport, pentru mancare, pentru carti, caiete, si altele. Spune ca la scoala doar dormi, ca te certi cu profesorii, spune ca uneori nici nu mergi la scoala.

| Jack99 a răspuns:

Simplu, in cateva cuvinte... nu te lasa de scoala!

| Amsm a răspuns:

Nici sa nu visezi la asa ceva. Pe un parinte nu il poti convinge sa te lase sa faci o prostie, pentru ca el vrea sa faci ce e bine, sa iasa ceva din tine. Din mutat la 16 ani cu "iubitu", la 18 ani cand colegele tale (ceva mai inteligente) vor merge la facultati sa isi faca un rost in viata sa le mearga bine, tu vei avea deja un copil cel putin sau o sa fii gravida, si ce o sa te mai gandesti ca puteai sa fii si tu cumintica sa asculti de mamica care iti vrea binele. Gandeste-te de 1000 de ori inainte. Atunci nu vei mai putea da timpul inapoi si ai sa plangi amarnic.