| elisa1999 a întrebat:

Am 17 ani, m-am casatorit cu un baiat mai mare cu 8 ani, ne-am intalnit 1 an, m-a adus la el si nici nu-mi da atentie, nici nu vorbeste cu mine. Toata ziua isi gaseste ocupatii si vorbeste doar cu mama sa, vorbesc amandoi, rad amandoi nici nu stiu ce sa fac. Si cand ii spun de ce vorbeste doar cu ea, striga la mine si spune ce nu am voie sa vorbesc cu mama? Dati-mi va rog un sfat.

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E posibil sa te fi grabit sa te casatoresti atat de devreme si sa nu fiti compatibili. Incearca intai sa discuti cu el, dar fara reprosuri si fara sa o implici pe mama lui in discutie. Spune-i mai bine ca il iubesti, ca ii duci dorul, ca e foarte important pentru tine si ai vrea sa discutati mai mult, sa te sfatuiasca mai mult. Apoi asigura-te ca ai ce discuta cu el, cunoaste-i pasiunile, citeste mult, astfel incat sa nu fii plictisitoare. castiga banii tai muncind, o femeie care are serviciu si este macar partial independenta este de 100 de ori mai interesanta decat una care face gospodarie toata ziua. Stiu ca in casa poti munci de dimineata la 5 pana noaptea la 1 si tot sa nu se vada, dar nu merita ca la varsta asta sa stai numai in casa. termina-ti studiile, ia bacalureatul si, ami ales munceste pentru banutii tai. Crede-ma, o femeie care are studiile incheiate (macar liceul) si a luat bacalaureatul cu o nota decenta (sa zicem macar 8.50) e mult mai interesanta decat una fara studii. Si despre munca chiar daca castigi 3 milioane, du-te sa castigi banii tai, sa ai tu locul tau de munca, sa nu depinzi integral de el. Asa va invata sa te respecte, va fi intrigat si interesat de tine. Daca dupa ce iei bacalaureatul si muncesti macar un an, continua sa te ignore, atunci este posibil sa fii nevoita sa iti alegi alt drum in viata. dar macar vei avea o diploma, ceva vechime in munca si asta iti va oferi sansa la a cunoaste un baiat mai bun.

| scully a răspuns:

Buna. Sotul tau are un comportament usor abuziv daca te cearta si se enerveaza atunci cand ii atragi atentia cu privire la comportamentul lui. Este normal sa vrei respect si atentie din partea sotului tau, si e anormal ca el sa aiba astfel de reactii. Ai putea sa incerci sa te implici in discutiile lor, sa nu spuna ca pe tine nu te intereseaza. Nu te izola de ei, chiar daca te ignora. Fii deschisa si vezi cum reactioneaza. Tu nu trebuie sa stai cu capul plecat nici in fata lui, nici in fata mamei lui. Esti foarte tanara si sunteti impreuna de putin timp, dar asta nu inseamna ca trebuie sa se comporte ca un strain. Nu cred ca a meritat sa te muti la el atat de devreme, poate el acum te considera proprietatea lui. Intreaba-te daca viata ta de acum este mai buna decat inainte, daca esti fericita cu deciziile pe care le-ai luat. Astfel de oameni sunt periculosi, pentru ca au un comportament imprevizibil, niciodata nu stii cum se vor comporta in anumite situatii. Daca deja tipa la tine dupa doar un an de stat la el, gandeste-te cum o sa fie mai tarziu.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Divortezi si repari tampenia pe care ai facut-o cand te-ai casatorit la 17 ani cu unul care te-a vrut drept sclava.

| Doub a răspuns:

Înseamnă că maică-sa e mai interesantă ca tine, ups, asta nu e bine.

| Felys a răspuns:

La 17 ani trebuia sa mergi la liceu nu sa te mariti, practic el are nevoie de o femeie la pat, in rest nu prea il interesezi

| AliGab a răspuns:

Te-ai casatorit sau stai in concubinaj? Sunt 2 lucruri diferite. Daca esti in concubinaj, pleaca acasa si continua-ti studiile. Si lasa maritisul pentru mai incolo.

| elisa1999 explică:

Am incercat sa vorbesc cu el deschis dar el parca nici nu ma aude, cand il intreb de ce nu vorbeste cu mine el spune ca nici n-are ce vorbi. Apoi am mai si aflat ca e bolnav tot timpul trebuie sa stea la dieta si mereu ii atrag atentia, ma mai bag in sufletul lui poate ca se va schimba dar el mai striga la mine ca nu suntem copii de gradinita.