| KaterinaPOFM a întrebat:

am 18 ani si am o relatie de 1 an jumatate. Totul a fost bine si frumos pana s.a mutat in alt oras cu parintii. De un an ne vedem tot cam la 2 sapt maxim. Asta nu ar fi chiar o problema deoarece am putut trece peste distanta asta impreuna. Problema e ca de la un timo vorbeste foarte urat cu mine, lucru pe care nu il facea inainte iar fiind primul meu iubit ma afecteaza foarte mult pt ca am ajuns sa il iubesc enorm. Stiu ca si el ma iubeste, face atatea lucruri pentru mine, isi risca si job.ul ca sa stea mai mult cu mine si conduce kilometrii ca sa ajunga sa ma vada 2 zile. Insa faptul ca se enerveaza din orice ma supara pt ca ajungem sa ne certam si ma jigneste totodata. Nu stiu cum sa il fac sa inceteze, am incercat sa ii explic asta odata si dupa 3 saptamani a inceput din nou. Ce pot face? Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| ambicio a răspuns:

E putin cam complicat, e bine sa il mai lasi o perioada de timp in care sa il incerci. Te iubeste, te cred dar trebuie sa te gandesti ca daca de pe acum are probleme cu nervi, ce va face mai tarziu? Te va lovi? Te va jicni mereu? Nu e frumos si sunt sigura ca nici tu nu te-ai simti bine pe viitor cu un asemenea baiat.
Daca incerca sa se schimbe si se tine, da-i o seansa dar daca nu, nu stiu cat de fericita vei fi pe viitor.
E o alegere grea deoarece ai investit multe sentimente in aceasta relatie, gandeste-te ca mai bine mai devreme deact mai tarziu cand o sa ajungi sa simti mai mult pentru el, o sa iti fie mai greu sa il parasesti.

| Lawliet14 a răspuns (pentru ambicio):

Verbul este "a jigni"

| ambicio a răspuns (pentru Lawliet14):

Mulțumesc pentru corectare happy

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Probabil este nervos din cauza ca va vedeti relativ rar. Sau din alt motiv.
Esti femeie si incerca sa-l calmezi cu vorbe frumoase si comportament pe placul lui, nu sa te cerci prin replici neadecvate!
Vorbeste calm cu el si cu parintii tai, ce ar vrea fiecare, pe urma trage concluzia si alege-ti solutia favorabila.
Cere si parerea femeilor mai mature (mama, bunica, matusi etc.), ele au deja experiente in asemenea cazuri si-ti pot da solutii. Nu trebuie neaparat sa le urmezi, dar multe puncte de vedere te ajuta la vederea in ansamblu.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Lasa-l! Aluia nu-i mai arde de tine cum nu-mi arde mie de mers la Polul Nord.

| Violleta2022 a răspuns:

Abia acum incepi sa-l cunosti cu adevarat!
Se spune ca, omul il cunosti cand traiesti cu el, sau il pui in situatii dificile. Ei bine, asta este adevarata lui fata, adevarata lui fire!
Acum, ca stii cum este, crezi ca esti dispusa sa te casatoresti cu un barbat coleric (plin de nervi, irascibil), care te jigneste si care se comporta urat cu tine, in ciuda faptului ca face sacrificii sa ajuna la tine si sa-ti arate ca te iubeste.
Pentru ca, odata casatoriti, multi barbati considera ca poate sa-ti aplice si bataie, daca esti a lui, pentru ca te poate domina si supune in felul asta.
Gandeste-te de 100 de ori inainte, daca asta este barbatul cu care vrei sa traiesti zi de zii, pentru ca eu una, nu te vad fericita!

| KaterinaPOFM explică:

In dimineata dupa cearta pe tema vorbitului urat, mi.a trimis un mesaj in care imi spunea ca ma iubeste enorm si ca imi promite ca va incerca sa se poarte mai frumos. Stiu ca ma iubeste dar are probleme cu nervii si cu astea si nu stiu ce sa fac