| anonim_4396 a întrebat:

Buna,am 19 ani, si sunt absolventa.am o problema, pe care nu am cu cine s-o discut.incep de la inceput..sunt destul de draguta,ba chiar mai mult,invat bine la scoala,aproape cel mai bine din clasa,sunt foarte devotata si buna la suflet,plus la toate am fost mereu mai serioasa ca alte fete,nu am fumat niciodata, si nici nu beau, sunt o persoana cu principii, insa niciodata nu am avut prieteni.am prietenit foarte putin timp..mereu m-am certat cu toti punind totul la suflet pentru ca am vazut mereu in toti calitatile lor negative, observam mereu ca se comportau aiurea si puteam sa-i suport.sunt foarte complexata si mereu ma subestimez. minusul meu mare e ca mereu ma revolt.cand toti tac si apleaca capul eu spun ceea ce am de spus fara nici o frica, insa mai apoi am remuscari de constiinta ca nu pot fi ca toti. e bine doar ca mereu obtin ceea ce-mi doresc. unii spun ca am un caracter foarte puternic, si o sa ajung departe dar am impresia ca am nevoie sa ma izolez sa nu intru in contact cu nimeni.ma simt foarte rau...sunt distrusa psihologic.(chiar daca nu arat asta)m-am saturat sa fiu singura. as vrea mult sa devin mai tacuta,ca toti. sa nu ma cert cu nimeni. insa nu pot. oricit nu as fi incercat sa-mi modific caracterul, nu a esit nimic.( sunt trista mereu pentru ca ma gindesc tot timpul la greselile pe care le-am facut, ceea ce ma tortureaza foarte mult.nu ar trebui sa ma gindesc.nu am fost niciodata fericita.mama mea e invirsta si mereu s-a crezut foarte perfecta iar pe mine ma injosit mai tot timpul.nici nu am cu cine vorbi.am un prieten care ma iubeste foarte mult dar si cu el ma cert, pentru ca nu sunt fericita.nu mai am puteri sa rezist...

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
29 răspunsuri:
| William a răspuns:

Cred ca cel mai mare minus al tau este ca ai o parere asa buna despre tine. Nu mai fi asa mandra ca pierzi mult.

| anonim_4396 explică (pentru William):

Posibil,nu exclud nici aceasta varianta..sunt mindra, dar nu am parere buna despre mine, daca as fi asa.mi-as simti mult mai bine happy

Răspuns utilizator avertizat
| Roxana121 a răspuns:

Salut!
Si eu am acelasi caracter ca al tau tongue
si chiar imi place asa cum sunt. Multi si-ar dori sa fie ca mine, dar asta e: daca eu as fi ca altii, cine ar fi mine? deci prefer sa fiu ca mine asa cum sunt. happy
Asta e oamenilro nu le place sa li se spuna adevaru, si din cauza asta te ignora. Cit am fost studenta am avut prietenii doar de genu masculin, cu ei rideam, cu ei ma distram, cu ei plingea, etc. Pe cind colegele mele, ma birfeam pe linga colturitongue si am considerat ca pot avea mai amre incredere intr-un baiat decit intr-o fata, si nu m-am inselat. La moment chiar si acum suntem prietenii, adica baietii pu-n mult pret pe o prietenie, pe cind fetele, sunt invidioase( chiar si cind sunt cele mai bune prietene)
Si mai e o vorba: Mai bine prietenii putini da adevarati, decit multi si falsi tongue la mine nu are importanta numarul, dar aprecierea si bunu simt. Iar iubitu tau, trebuie sa te accepte asa cum esti.happy

| anonim_4396 explică (pentru Roxana121):

Saluttt! ma bucur ca nu sunt singura asabig grin asta e, caut mereu dreptate unde nu e. si eu m-am impacat mereu cu baietii mai bine, pina cand nu se indragosteau si stricau tot..si iar ma gindeam ca eu ceva nu fac corect. baietii in comparatie cu fetele sunt mult mai fideli si nu te birfesc cu fiecare trecator. eu tot nu intelegeam niciodata de ce unii prefera sa aiba multi prieteni care de fapt nu-s adevarati. iubitul meu e cel mai bun prieten al meu, dar uneori simt absenta unei prietene cu care sa mai discut..sa mai es... poate la facultate se va schimba cumva situatia, o sa-mi dau toate puterile sa nu stric iarasi totul. scuza-ma pentru forma mea de exprimare, nu sunt din Romania..multumesc pentru intelegere..conteaza ft mult:*

| Roxana121 a răspuns (pentru anonim_4396):

Draga mea! Nici eu nu sunt din Roamania tongue
Aici nu este un forum pentru Romania, este un forum pentru toata lumea.
Nu ar trebui sa te deranjeze faptul ca nu ai prietene:cum am mai zis mai sus"barbatii pun mult pret pe prietenie, in timp ce fetele te birfesc si te invidiaza. Esti ok asa cum esti, nu este problema in tine. Cind vei merge la facultate totu se va schimba, vei cunoaste persoane noi, si poate iti vei face prietene, daca ai atita nevoie de ele. Iti doresc mult succes si o zi buna moldoveanco happy

| anonim_4396 explică (pentru Roxana121):

Eu sunt noua pe aici.big grin mss..Succes mult si tie.:dd

| suităr a răspuns:

Te inteleg foarte bine.Am fost anul trecut the best la scoala, dar anul astam-a detronat cineva...Problema e ca ea toceste iar eu le am cu prectica.Din cauza asta nu am prietetene( doar una adevarata) si ma simt o ciudata si altfel pe langa alte fete.Insa nu mi-am schimbat caracterul intiferet de ce mi-au reprisat celelalte persoane.Si pe deasupra sunt plinuta, asa ca discriminarea e la zi.Deci nu te consuma pentru nimicuri.Incearca sa gasesti oameni cu caracterul tau, la fel de simpatice tongue Bye, Bye!

| AliGab a răspuns:

Faptul ca mama ta te-a injosit mereu a fost o forma de agresiune asupra psihicului tau in perioada cand sufletul tau trebuia sa se dezvolte armonios. Mi-ar lua cam mult sa scriu parerea mea, insa cel mai bine iti recomand doua carti: "Labirintul codependentei" si "iesirea din labirint". Vei gasi acolo cateva raspunsuri. Le gasesti online pe scribd.com. Lectura placuta

| anonim_4396 explică (pentru AliGab):

Poate este adevar in ceea ce spui, dar cred ca partial mama mea are dreptate.ea mi-a spus mereu direct toate lucrurile chiar daca erau dureroase. stiu ft bine ce ai vrea sa-mi sugerezi. dar asta e, nimeni nu e perfect ...nici parintii nostri.o sa incerc poate eu sa nu comit greselile pe care li-au facut ei.O sa citesc neaparat cartile! multumesc mult.happy

| AliGab a răspuns:

Un sfat: da la facultate pe profilul care te atrage cel mai mult daca inca nu esti studenta. Spor

| anonim_4396 explică (pentru AliGab):

Ohh,asta e inca o dilema, e cam grea situatiabig grin dar o sa ma decid pana la urma.

| iasicumpara a răspuns:

Eu iti sugerez sa ai incredere in tine pentru ca noi oricum suntem singuri in ansamblu. Insa cand ai ocazia sa ai pe cineva langa tine caruia ii pasa incearca sa il intelegi si sa discuti problemele aparute in sensul de a le rezolva amiabil - nu sa le combati ca intr-o lupta. Relatiile trebuie construite cu rabdare si prin comunicare - oricum vei vedea ca in timp iti vei schimba opiniile, mai ales dupa ce nu vei mai avea contact cu mama ta.

| anonim_4396 explică (pentru iasicumpara):

Merci mult! O sa tin cont de sfat.defapt cunosc ft bine cum ar trebui sa fiu.dar numi esa, poate cu timpul o sa-mi modific cumva caracterul. mama mea nu e rea, dar nu prea are timp pentru mine.e genu de femeie de afaceri. ma asculta uneori, dar zice ca seaman cu tata si nu ne intelege.big grinbig grin

| EmoPikachu a răspuns:

Ar trebui sa fi si tu mai amuzanta mai dezgehtata dar nu renunta la invatat si la bunele maniere! Daca nici asa nu vei avea prieteni inseamna ca le e ciuda pe tine! Tu ai vis ca esti draguta!=)

| anonim_4396 explică (pentru EmoPikachu):

Multumesc pentru sfat! apreciez... insa presupun ca nu poate fi ca toata lumea sa aiba ciuda pe mine.happy

| EmoPikachu a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu dar uni da! Succes in continuare!

| anonim_4396 explică (pentru EmoPikachu):

Multumesc.Tie la fel!happy

| fana1fp a răspuns:

Buna! Deci in primul rand sa nu prea crezi in prietenie adevarata.Cu cat esti in stare sa bagi mana in foc pentru o persoana cu atat te arzi mai rau, am patit-o eu personal, iar daca iti gasesti un prieten-prietena adevarat-a sa stii ca esti norocoasa si trebuie sal pretuiesti.Acum prieteni de o bere, un suc gasesti peste tot insa tu trebuie sa inveti ca nu exista omul perfect si chiar nici tu nu esti perfecta dar trebuie sa treci peste unele imperfectiuni.Gasesteti prieteni cu simtul umorului care te invata sa razi de un defect nu sa te enerveze.Invata tu sa tratezi situatia ca atare si sa nu iei in serios toate gesturile si rautatile si ti-am spus inainte prietenia adevarata sa gaseste cel mai greu in lume. Sper ca te-am ajutat.SUCCES.

| anonim_4396 explică (pentru fana1fp):

Multumesc mult...mi-a crescut inima cit o paine...

| sporis a răspuns:

Buna trebuie sa fi puternica si sa treci peste,stiu cum sa nu ai preteni stiu ca de aicea de unde sunt,te simt si it simt spiritul si sufletul tau prezenta ta cu ai schris,stiu in interiorul inimi tale este calma si plina de fericire si de iubire,stiu in imteriorul tau a apasa o grutate mare dar nu sti cum sa o ministrezi, dar priveste interiorul tau si a inimi tale si cauta fericirea si crezi in tine, stiu ca nu este usor de facut dar nici greu este sa, stiu ca in ca tu ai o povara ca mama ta reala a murit sau a divortat cand ai fost mica, in cearca sa gasesti un raspuns de la trecutul mamei tale si vezi ce ai realizat:mai vb te astept cu mare placeare:

| anonim_4396 explică (pentru sporis):

Buna,merci pentru sustinete ..insa cred ca ceva te-ai cam incurcat, mama mea nu a murit si nici nu a divortat.

| LovegirlBella a răspuns:

Buna! Stai linistita nu esti singura care simte asa, in ziua de azi e ft greu sa gasesti pe cineva in care sa ai incredere si care sa iti fie alaturi si la rau nu numai la bine oh go on... tine de prietenul tau daca spui ca te iubeste mult pentru ca ar fi pacat sa il pierzi din cauza starii tale neplacute care iti este provocata de oameni care chiar nu valoreaza nimic. Si acum fac referire la asa zisii "prieteni" sa stii ca este o vorba ft adevarata si anume "Decat intr'o companie proasta, mai bine singur"winking.Si te sfatuiesc sa fi puternica in continuare si sa nu te schimbi pentru nimeni si incearca sa nu mai pui la suflet chiar tot pentru ca o sa ajungi la o varsta cand o sa realizezi ca nu a meritat! :*

| anonim_4396 explică (pentru LovegirlBella):

Bine spus.:*mersiii...

| LovegirlBella a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma bucur ca am putut sa iti impartasesc niste sfaturi:* vb