| Lorennn a întrebat:

Buna, am 22 de ani mi-am inceput viata sexuala de 2 ani.
Insa astazi mama mi-a gasit niste pastile contraceptive si a reactionat intr-un mod foarte urat, ea a crezut ca sunt virgină si nu stiu ce as putea sa-i spun sau sa fac sa nu-si piarda increderea in mine.
Nu stiu de ce reactioneaza asa.
Ce sa-i spun va rog sa nu se mai gandeasca la prostii?

Răspuns Câştigător
| AnnabellaBB a răspuns:

Auzi. Tu ai viata ta acum. Ma-ta să-și vadă de viata ei. Nu crezi?
Ce treaba are încrederea, dacă mama ta a reacționat urat ca tu faci exact ce face toată lumea normala? Ferească Sfântu de asa părinți.
Cum adică sa te Considere c*urva? Ce mentalitate de tot rahatul, în anul 2020. Fata mea, eu am 27 de ani, mama mea mi-a spus de la 14 ani ca dacă fac sex, măcar s-o fac protejat. Ce părinți ai. Du-te fata mea, I-ați un job, gasesteti chirie și scapi de asa ceva.
Relația mama-fiica nu exista.
Doamne ajuta ca nu am avut parte de asa părinți și am avut sprijinul lor în toate deciziile mele. Draga mea, eu zic sa ai o discuție cu mă-ta și să-i spui ca suntem în 2020. Nu 1980...

75 răspunsuri:
| kb9 a răspuns:

Ai 22 de ani, ce daca ai facut sex? Vorbeste cu ea, spune-i adevaru', altceva, ce?

| Furnicuta000 a răspuns:

Spune-i ca ar trebui sa fie bucuroasa ca esti responsabila si faci sex protejat (desi ar fi bine un prezervativ), ca ai o relatie stabila si nu esti ca fetele alea care nu au grija si vin acasa gravide la 15 ani.
Nu e usor pentru o mama sa accepte ca fata ei a crescut dar nu e nimic rau sa faci sex atata timp cat te protejezi. Spune-i ca s-au dus vremurile alea in care fetele raman virgine pana la casatorie. Nici nu recomand asta, daca te casatoresti fara sa ajungeti in pat si te trezesti apoi ca nu sunteti deloc compatibili ca capitolul asta?

| Lorennn explică (pentru kb9):

Ma considera cea mai mare c.rva!

| Lorennn explică (pentru Furnicuta000):

Am folosit si prezervativ

| kb9 a răspuns (pentru Lorennn):

Si de-asta ar trebui sa vorbesti cu ea, sa-i explici situatia.

| Mosotti a răspuns:

Aaaoleu de unde vine mai mama ta? Din comunism? Explica-i ca e normal la 20 ani sa ai viata sexuala si ca in occident incep aia si de la 15 ani si parintii nu se supara, spune-i ca vrem sa ajungem ca ei dar gandim ca la comunisti.
Explica-i ca gandirea ei nu este una tocmai conforma cu societatea de azi. Si intreab-o ca si daca nu mai esti virgina ce? Ca doar nu-ti facea cineva statuie daca ai fi fost.

F bine ca ai pastile contraceptive ca sa te protejezi de sarcina! Bine gandit, si atunci ce are cu tine? Esti majora, gata, sa-si vada de treaba ei. Ce incredere? De parca ai facut ceva rau.

| Lorennn explică (pentru Mosotti):

As vrea eu sa aiba gandirea ta crede-ma, insa ea se supără asa repede in loc sa vorbeasca deschis si sa fie mai open mind ca stiu despre aceste metode si ni vreau o sarcina nedorita!

| Sofer a răspuns:

Gândire comunista.

| Lorennn explică (pentru Sofer):

Exact! Sincer am chiar m-am documentat singura despre aceste metode contraceptive pentru ca ei i-a fost mereu rusine sa vorbeasca deschis cu mine insa sa ma critice nu! Acum ca am 22 ani mi-e rusine sa vorbesc cu ea ori cat de mult as vrea ca sa nu se supere. Am folosit si prezervativ insa azi mi-a gasit acele pastile si s-a schimbat total la 90 grade, ea spunand " vaai nu vred ca ti-ai inceput viata sexuală" am fost super jenata

| kb9 a răspuns (pentru Lorennn):

E doar ingrijorata, asa sunt mamele, toate, daca vrei sa se deschida cu tine, chiar daca e greu, fa tu primul pas si vorbeste cu ea despre subiectul asta.

| Lorennn explică (pentru kb9):

Nah, am mai incercat crede-ma insa mama mea e caz pierdut, ma umileste si ma considere o mare parasuta chiar daca este primul meu iubit!

| kb9 a răspuns (pentru Lorennn):

Orice mama isi iubeste copilul, poate uneori e dezamagita de tine si poate asta pentru ca nu vorbesti cu ea si poate a dezamagit-o si faptul ca nu a aflat de la tine ca ai facut sex si ai mintit-o.

| AnnabellaBB a răspuns (pentru kb9):

Auzi, are 22 de ani
Nu vrei s-o ia pe ma-sa și în timpul actului sexual? Reveniți fraților la realitate. Nu mai suntem în comunism. La 22 de ani auzi să-i spun viata mea privata. Din câte se observa nici nu sunt în relații bune.

| Lorennn explică (pentru AnnabellaBB):

Apreciez si bravo tie ca ai parintii cu care poti vorbi deschis!

| kb9 a răspuns (pentru AnnabellaBB):

Da, dar revenind, e mama ei, e ingrijorata pentru fiica ei. Poate era ingrijorata ca pastilele functioneaza in doar 50% din cazuri, ca poate sa aiba un copil. Asta nu e comportament comunist, daca ma-sa ignora treburile astea, era pshihopata.

| AnnabellaBB a răspuns (pentru Lorennn):

Știi ce te rog, că în viata ta, sa nu lași pe nimeni sa decidă în locul tău. Sa nu te iei după ei. Ești un om adult la 22 de ani. Nu mai ești de grădinița. Faptul ca, mama ta te jignește, denota ca e instabila psihic. Sfatul meu, ți l-am spus. Mută-te cu iubitul, angajează-te și sa vezi ce viata frumoasa o sa ai. Serios. Gândește-te ca sunt femei la 22 de ani care sunt căsătorite și au și un copil. Este viata ta privata, tu decizi dacă spui vreun detaliu sau nu. Serios. E spre binele tău. Niciodată sa nu te lași influentata de ei. Niciodată!

| Lorennn explică (pentru kb9):

Crede-ma mama e ingrijorata nonstop si daca ies afara la magazin laughing

| Lorennn explică (pentru AnnabellaBB):

Mersi mult chiar m-a motiveaza raspunsul tau, eu nu stau cu ei am venit pentru o lună si mi-a cautat in geanta si a vazut insa nu m-a asteptam sa reactioneze asa mai degraba sa vorbeasca frumos nu sa ma jigneasca sa ma faca sa ma simt prost.

| kb9 a răspuns (pentru Lorennn):

Pentru ca te iubeste, vrea sa nu patesti ceva. Daca ai da viata unui copil, ai face exact la fel, chiar si cand acel copil ar deveni adult.

| AnnabellaBB a răspuns (pentru kb9):

Hai mai termina cu îngrijoratul. Dacă sunt îngrijorată pentru copilul meu, nu-l jignesc în toate felurile. Este femeie adulta. Cum să-i inspire viata ei intima, pe bune? Ce mentalitate ai frate? Și ce e un copil, un monstru sau ce ca n-am înțeles?
Eu am 27 de ani, dar niciodată n-am înșirat nimic din viata mea intima, niciodată. La 22 de ani ești capabil sa iei decizii. Nu crezi? Tu ești în devenire ce e ste mama acestei fete. Trist.
Eu sunt însărcinată, sunt căsătorita, copilul a apărut când "a vrut" el. Ce sa fii făcut? Patetic raspuns

| Lorennn explică (pentru kb9):

Am inteles ideea! Si daca m-as pune in locul ei as fi la fel insa diferită total la capitolul de viata sexuală. Sa fim seriousi suntem in 2020 sa nu poti sa vorbesti deschis despre aceste lucruri este urat

| AnnabellaBB a răspuns (pentru kb9):

Auzi ma deșteptăciune rara, ce mama îți cauta în geanta, ca ce chestie? Mergem asa in orice casa și umblam în poșetele oamenilor sau cum? Haide ma, lasă textele în comunism și pleacă. Nu ii spune imbecilitati. Nimeni n-are niciun drept să-și bage nasul în lucrurile tale. Dacă avea un kaka in poșetă? Pe bune... Eu dacă iubesc o persoana, nu o înjur, înjosesc și nici n-o consider cu*va

| Lorennn explică (pentru AnnabellaBB):

Exact! Adica fetele acelea de 15 ani care schimba 30 de barbatii la saptamana tot sunt mai apreciate de familia lor decat eu cu prezervativ si anticonceptionale laughing

| AnnabellaBB a răspuns (pentru Lorennn):

Eu spun s-o raresti cu ea.
Ți-a dat viata, te-a crescut, ii mulțumești, dar te duci în drumul tău. Gata cu mami în sus, mami în jos.
Un telefon odată pe săptămână /luna și sa vezi ce se potolește.
Pune un pic de respect. Sa nu ii mai permiți sa te jignească, nu are niciun drept!
Explică-i clar ca ești femeie adulta și nu stai călugăriță. Au un obicei foarte prost de a se baga și de a distruge viețile oamenilor, unii părinți

| Lorennn explică (pentru AnnabellaBB):

Mersi mult mai exista si oamenii normali la cap pe lume laughing
Seara faina!

| AnnabellaBB a răspuns (pentru Lorennn):

Trist!
Foarte trist.
Îmi pare rău pentru tine, dar impuneți punctul de vedere și nu mai permite niciun fel de jignire. Ea sigur a fost o călugăriță, cu siguranță. Cu siguranță ea a folosit anticoncepționale laughing

| JicaContra a răspuns:

Am o intrebare de la obraz, pana la ce varsta o mama ca aia considera ca ar trebui sa fii virgina?!?
40-50?!?
si, te rog mult, intreaba-o pe EA asta!

| darrio2007 a răspuns:

Ai 22 de ani, totusi. Aici nu e vorba de incredere. Ai viata ta si ea nu trebuie sa stie chiar tot ce faci tu.

| Legion7X a răspuns (pentru AnnabellaBB):

Sex la 14 ani pentru o fată, periculos.

| Mosotti a răspuns (pentru Lorennn):

Si tu de ce nu ascunzi alea bine?! Pana la urma te intreb si asa, stiu ca nu ajuta sa te intreb asta acum dupa ce fapta s-a consumat, insa zic pentru viitor. Daca nu te intelegi cu ea, fa sa nu afle. Pune undeva unde nu umbla.
Ptr ca in viata sunt greseli care nu mai pot fi reparate, deci trebuie f mare atentie in tot.
Acuma ca a aflat degeaba mai le ascunzi de fapt, ca stie deja.

Insa ii trece. Dar n-ai intrebat-o? De ce se supara ca ai inceput viata sexuala? Cati ani are?
Ca in mod normal daca te protejezi nu e problema, bine, sa fie si ala sanatos sa nu aiba vreo boala ceva.
E o placere si atat, e f binevenita, rau nu face sexul la 20 ani. Sa se supere daca faci ceva rau, asta da.