| Anon1721 a întrebat:

Țin sa spun ca o sa fie ceva de citit laughing.
O să încep prin a spune că am 17 ani. Nu demult mi-am făcut o relație cu un băiat, bărbat ca să zic asa care are 22 de ani. Nu este asa mare diferența din punctul meu de vedere. I-am spus mamei. A fost de acord. Am vorbit deschis pe subiectul ăsta. Chiar și ea a vorbit cu el și a zis că îi pare un băiat cu capul pe umeri. Ceea ce vreau să spun e ca totul s-a schimbat când i-am spus ca am fost la el acasă, totuși cu înștiințarea ei. S-a supărat foarte tare pe mine, spunându-mi că nu vrea să crească o panarama. Ea a insinuat ca eu mi-am început viata sexuala, ceea ce nu e adevărat. I-am explicat ca nu am făcut nimic și a zis ca nu o interesează. Că dacă vreau să îmi încep viata sexuala nu am decât. S-a enervat și mi-a ținut morala ca o fata serioasa nu merge la bărbați acasă. Recunosc, e adevărat, dar e prietenul meu și pot sa zic ca am o oarecare încredere ca nu ar fi în stare de ceva fără acordul meu. Nu înțeleg de ce a fost asa o mare problema, dat fiind faptul ca nu am avut niciun contact sexual. Nu știu ce as putea sa fac sa ii recâștig încrederea în legătură cu relația noastră. De la acest incident am refuzat să mă mai vad cu el deoarece nu cred ca ea ar fi prea incantata. Și chiar de ar fi sa-mi fi început viata sexuala nu înțeleg de ce a reacționat atât de urat, totuși am 17 ani, în vara fac 18. De învățat învăț, sunt prima pe clasa. Nu frecventez barurile sau cluburile, nu beau sau fumez, sunt o fata cuminte fata de generațiile ce vin sau ce sunt. Sunt fete care și-au început viata sexuala la 13-14 ani. Înțeleg ca nu o interesează de restul, dar nu cred că trebuia să reacționeze chiar asa de rău, mai ales sa-mi spună ca ea nu vrea sa crească o panarama. Asta m-a durut foarte tare pentru ca nu i-am dat niciun motiv sa o spună.
Chiar as avea nevoie de niște sfaturi, cum sa aduc în discuție relația noastră din nou? Cum sa o fac sa înțeleagă ca nu am de gând sa-mi încep viata sexuala decât când o sa ma simt eu pregătită și când o sa consider eu ca e cazul? Și cum sa o fac sa și recâștige încrederea în mine?
Mulțumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Maica-ta e foarte serioasa pe tema asta, ca stie cum a fost ea cand era de varsta ta, si probabil si-a rupt "fashu" devreme.
Probabil ca are ceva regrete si vrea sa nu faci aceleasi greseli ca ea.
Ea a fost in papucii tai dar tu in ai ei inca nu.
Ar trebui sa purtati o discutie si sa o intrebi: Mami, dar de ce iti e frica de fapt, daca merg la un baiat acasa?
si o sa iti explice, ca ea stie ce e in capul unui adolescent, si stie ce e si in capul tau, ca a fost ca tine, la varsta ta, si cel mai probabil a trecut prin asta.
Discuta cu ea si intreab-o asa: "mami, cumva tu cand ai fost de varsta mea, ai facut ceva greseli, si incerci sa iti repari greselile prin sfaturi si bla bla bla.
Si porniti de acolo, daca te vede ca esti deschisa, o sa iti explice exact. Eu stiu despre ce vorba, ca sunt adult, si stiu cum gandesc adultii si de ce sunt asa protectori, si stiu ce e si in mintea ta ca am fost la varsta aia. Deci o inteleg perfect pe mami tau happy

6 răspunsuri:
| AC4S4 a răspuns:

Imi pare rau daca suna prea dur, dar daca un om intretine relatii sexuale cu o persoana fara a fi casatorit cu respectiva persoana aceasta se numeste curvie. Scrie in Biblie. Poate nu ti-ai inceput viata sexuala, dar nu ai spus nicaieri faptul ca doresti sa o incepi dupa casatorie, de fapt, ai dat de inteles ca ai vrea sa o incepi curand.
Ma indoiesc ca ati discutat despre o viitoare casatorie.
Intr-o comunitate de crestini e rusinos sa se auda despre tine ca te-ai culcat cu cineva fara sa fii casatorit cu el.
Modelul pe care trebuie sa-l urmam nu sta in generatia asta sau cea trecuta (ca poate esti cuminte fata de acestea). Modelul de urmat este Hristos.

In fine, poate nu sunteti crestini, asa ca o sa spun si o perspectiva necrestina:
Se poate ca mama ta sa se fi ingrijorat. Spuneai ca nu demult v-ati inceput relatia. Nu poti cunoaste atat de bine o persoana intr-un timp scurt. Se puteau intampla lucruri neplacute.
Se poate si ca mama ta sa fi crezut ca relatia nu este serioasa. Poate nu i-ati dat motive sa creada ca este serioasa.

Ca sfat v-as da sa discutati despre relatia voastra. Care este scopul ei? Discutati apoi si cu parintii.

| Anon1721 explică (pentru AC4S4):

Să nu exagerăm. Suntem în secolul XXI. laughing Nu cred eu că se mai practică asta cu "sexul după căsătorie", poate în cazuri rare. Și nu, nu am zis că am de gând să mi încep viața sexuala. Din contra, nu cred că e momentul. Doar am spus că vârsta de 17, îndată 18 nu mi se pare o vârstă atât de mică și nepotrivită neapărat încât să reacționeze atât de urât.

| melodrama a răspuns (pentru AC4S4):

Nu-i baga in cap prostiile astea cu religia, asta ti-o spune unu care crede in existenta Domnului. Prea multa religie prosteste prietene, nu mai ma surprinde nimic.

| AC4S4 a răspuns (pentru Anon1721):

De asta ți-am dat o perspectivă creștină și una necreștină. La creștini se practică sexul doar după căsătorie încă.

| alexhadarean a răspuns (pentru AC4S4):

Ba lasa'ma! Suntem in 2019 tu crezi ca cineva mai tine cont de chestia asta? Ideea ii ca trebuie sa o ia pe mama ei sa vorbeasca foarte serios, si daca ea considera ca trebuie, sa il ia si pe el si stau toti 3 la masa, eu asa as face

| AC4S4 a răspuns (pentru alexhadarean):

Crestinii ortodocsi, catolici sau de care or fi tin cont de chestia asta, da. Necrestinii nu tin cont, traiesc in curvie fara sa le pese.