| Noah21 a întrebat:

Am o verisoara de 15 ani si are un iubit de 20 de ani. Parintii ei nu sunt de acord pentru ca au facut dragoste si fata aproape a ramas gravida.Tin sa mentionez ca sunt impreuna de 2 ani si jumatate si chiar se iubesc si copilul ar fi vrut-o n-ar fi fost greseala si de cateva luni mama ei tot o ameninta ca da reclamatie la politie pentru asta si politia poate sa ii faca ceva rau baiatului? Parintii ei vor sa il bage in puscarie pot reusi?

Răspuns Câştigător
| ValentinMihai78 a răspuns:

Părinți înapoiați! Apoi se miră că se sinucide copilul lor! Ce treabă au ei cu cei doi? Se iubesc, sunt împreună de atât timp! Are 15 ani, nu există acte de agresiune împotriva minorei, ce să le facă poliția? Există cuvântul ei, împotriva cuvântului părinților ei! Degeaba spun ei vrute și nevrute, dacă fata declară că totul a fost consimțit, de bună voie, ce să îi facă băiatului!

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, pot sa-i faca plangere penala si poate fi condamnat pentru infractiunea de act sexual cu un minor, conform Codului penal, citez:
"ART. 220.Actul sexual cu un minor
(1)Raportul sexual, actul sexual oral sau an.l, precum şi orice alte acte de penetrare vaginală sau an.lă comise cu un minor cu vârsta între 14 şi 16 ani se pedepsesc cu închisoarea de la unu la 5 ani."
De asemenea, dupa nastere, va trebui sa contribuie la intretinerea copilului (pensie de intretinere).

Bula
| Bula a răspuns:

Daca fata este minora si este cu mai mult de 3 ani mai tanara decat barbatul major, atunci se incadreaza la "Corupere de minora" prevazuta de Codul Penal si este caz de puscarie.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cum adica aproape a ramas?
si ce copil de 15 ani isi doreste alt copil?

| mihai69 a răspuns:

Până când vară-ta nu face 16 ani, băiatul e bun de pușcărie. Act sexual cu un minor - e infracțiune.

| johnnny123 a răspuns:

Deci ea are 15 ani, el are 20 și sunt împreună de 2 ani jumate?
Adică la începutul relației el avea aproape 18 ani, iar ea avea 12 ani jumate?

Cred că băiatul ăla are ceva probleme la căpuț, iar părinții fetei au dreptate să fie împotriva relației.

| alisa201921 a răspuns:

Da, pot. Niciun copil nu este o greșeala, dar verișoara ta și iubitul ei sunt și ei niște copii. Cred ca ar trebui sa vorbească toți împreună, sa le permită relația însă sa facă tot treptat.

| Noah21 explică (pentru alisa201921):

Stiu ca sunt si ei copii.Dar faza e ca amandoi am incercat sa vorbeasca cu parintii ei dar parintii ei nici nu vor sa auda de baiat chiar au incercat mult luni de zile fara rost si vara mea chiar sufera mult la inceput acum cat de cat e obisnuita cu indea ca nu o sa accepte si pentru faza aia parinti ei nici nu prea o mai lasa afara din dica fara ei dar tatal ei biologic este de acold cu relatia cunoaste si pe baiat gen ea are tata vitreg si tatal biologic si familia aia gen din partea tatei iei este de acord