| CosminaAlexandra30 a întrebat:

am aproape 19, sunt a 12-a si n-am avut nici o relatie serioasa pana acum(cateva saptamani atatlaughing ).nu stiu de ce, dar n-am incredere, mi-e frica sa nu iau"teapa" sau sa ajung sa sufar, cum le vad pe majoritatea colegelor din clasa la mine...sau pur si simplu mai vb cu baieti si toate cele, doar ca nu-mi plac in adevaratul sens al cuvantului pentru a putea incepe o relatie. Intrebariile mele sunt: Este normal sa nu fii avut nici o relatie serioasa pana acum? Este bine sa ma inchid asa in mine si sa nu ofer incredere usor? Sa ma axez numai pe BAC laughingsa invat si toate cele si sa o las mai usor cu iubirea? am nevoie de un mic-mare sfatlaughing. Va multumesc din suflet si as aprecia daca mi-ati putea raspunde sincer : nu de dragul de a primi "fundita", pe care de sigur am sa o dau happy

Răspuns Câştigător
| anamary a răspuns:

E ok sa te axezi pe bac si chiar te sfatuiesc sa inveti mult pentru el ca e un examen important.Dar... ceea ce iti voi spune acum nu trebuie sa aplici maine...ci in viitor:
Faptul ca iti este frica sa-ti deschizi inima in fata unui barbat te va impiedica sa ai o relatie matura de iubire la maturitate.Repet...nu-ti sugerez sa iubesti pe toti baietii acum...ci in viitor, cand ti-ai facut o cariera sau la facultate.Ideea este urmatoarea:
Daca iti deschizi inima in ea poate intra iubirea si/sau suferinta. Daca ti-o inchizi nu va intra suferinta dar nici iubirea.Inteleg ca esti speriata ca cineva te va face sa suferi dar trebuie sa intelegi ca trebuie sa mai saruti si cativa broscoi bana cand unul se va transforma in print :)) figurat vorbind. Stii..erau niste versuri din melodii care se potrivesc contextului tau:"Ne ferim de probleme sa nu suferim/Si de frica lor ajungem sa uitam sa ne iubim" si "Cum poti sti daca esti vesel daca n-ai fost si trist candva?". Gandeste-te: daca nu ai suferit cel putin odata din dragoste, cum vei sti ca in relatia ta actuala sa zicem suferi sau esti bucuroasa? Adica, vei aprecia iubirea numai dupa ce ai cunoscut si suferiinta.Cel care te face sa suferi trebuie sa plece din viata ta garantat dar urmatorul care vine trebuie sa aiba parte de dragostea ta, indiferent ca tu ai suferit sau nu in fosta relatie.Repet,dragostea nu e acelasi lucru cu suferinta...dar pana sa ajungi la ALESUL TAU trebuie si sigur vei mai trece prin niste relatii deloc satisfacatoare.Si in plus, ceea ce pui in relatie aia si primesti:nu te implici=>nu se va implica.Nu iubesti nu vei fi iubita! Pot exista anumiti baieti care chiar nu merita sa fie iubiti dar este important sa-ti dai seama care sunt aia.Cand un baiat ti se pare interesat, nu iti spun sa te duci sa-l iubesti si sa-l ridici in slavi.Nu iti spun sa-l iubesti pe primul vagabond care iti iese in cale dar este important sa te implici intr-o relatiein care baiatul merita. Unii merita iubirea ta altii nu. Iubeste-i pe cei care merita dar, IUBESTE-I! Inteleg ca nedeschizandu-ti inima si neimplicandu-te sentimental ai fost ferita de suferinte dar este posibil sa fi fost ferita si de iubire.REPET! Iubirea nu e tot una cu suferiinta,cel care te face mai mult sa suferi nu trebuie sa-l iubesti, dar trebuie sa-l iubesti pe cel care te face fericita.
In concluzie, dupa ce termini cu BAC-ul si cu admiterea la facultate care sunt EXTREM de importante, poti tine cont si de ce ti-am spus eu. Daca ai nelamuriri, nu ezita sa ma contactezi.
P.S.Stai linistita,relatiile din adolescenta sunt superficiale deci nu conteaza daca te-ai implicat sau nu emotional, dar la maturitate, dupa bac si facultate relatiile devin serioase si ar fi cazul sa fi atenta cu ele, fara a-ti neglija obiectivele, cariera, pasiunile, credintele, familia si prietenii.
Pentru a afla mai multe, te invit sa-mi vizitezi site-ul meu de dezvoltare perosnala :http://instilmare.wordpress.com/
Ar fi ok daca te abonezi si la newsletter pentru a avea un avantaj fata de vizitatorii obisnutiti, TOTUL GRATUIT...nu te costa nimic!
O seara buna!

| CosminaAlexandra30 explică (pentru anamary):

WOW...deci nu-mi vine sa cred cat ai scris :O. iti multumesc mult:* multumesc pentru aceste cuvinte care, chiar m-a facut sa vad altfel "iubirea" sa zicem, fata de partener. Mersi ca ti-ai facut timp pentru mine sa-mi scrii si ca m-ai ajutat. pup si funditaaa

| CosminaAlexandra30 explică (pentru anamary):

" Inteleg ca nedeschizandu-ti inima si neimplicandu-te sentimental ai fost ferita de suferinte dar este posibil sa fi fost ferita si de iubire" ce bine ai spus aicilaughing, intr-adevar asa-i.

| anamary a răspuns (pentru CosminaAlexandra30):

Ma bucur mult ca te-am ajutatwinking
Sper sa ai parte de o viata asa cum iti doresti! Ne mai vedem happy

11 răspunsuri:
| Djlsghtnquuw a răspuns:

Bai,foarte bine faci! Pe bune,mai ai putin,un an in care trebuie sa te axezi pe scoala,ca sa ai un viitor ales de tine. Relatii poti avea la facultate,si vei avea, te asigur. Si e bine ca nu acorzi increderea oricui, dar nu fi radicala cu baietii. Acorda-le o sansa, gandeste-te si dupa actionezi. Iubirea o sa vina, cand si de la cine nu te asteptihee hee. Succes cu bacul!

| neutrino a răspuns:

Lasa iubirea pentru dupa bac si stai fara teama, nimeni nu a scapat de asa ceva. Roaga-te sa nu te prinda in preajma bacului!

| CosminaAlexandra30 explică (pentru neutrino):

Nu prea cred ca voi avea "norocul" acesta laughing. doar ca mna, simt nevoie de iubirelaughing, de o vorba buna si toate cele uneori.si mna asa sunt eu mai pesimista, ca daca n-am avut parte de acest "noroc" pana acum...desi, am vorbit cu diferiti baieti doar ca nici unul nu mi-a captivat cu adevarat atentia sad

| AnotherNimrod a răspuns:

E un lucru normal sa te axezi pe invatat. E timp si dupa, cand ai mai mult timp de o relatie. Si odata cu timpul in plus, vine si o relatie serioasa. Faptul ca pana acum n-ai avut o relatie serioasa... Sa stii ca o sa ai multe relatii de-a lungul vietii si nu toate o sa mearga. Asta inseamna ca n-ai gasit pana acum persoana potrivita, dar va veni la un moment dat. Pentru fiecare vine chiar daca nu ne dam toti seama. Important e sa iti dai seama cand vine. Nu, nu spun ca o s-o ratezi stand cu nasul in cartii. O persoana mai culta face mai greu greseli intr-o relatie fiindca stie cum sa actioneze. Stiu ca e cam devreme, dar: Succes cu bacul! happy

| Louuder98 a răspuns:

Mi se pare foarte normal sa te axezi pe invatat avand in vedere faptul ca de asta tine si viitorul tau laughing Ai sa ai timp de "relatii serioase", si bine faci ca nu acorzi incredere tuturor, asa nu poti fi dezamagit sau cel mai rau sa intri in vreo depresie (se intampla de mai multe ori decat ai putea crede)winking E bine sa fii diferit, nu tras la xerox, iar daca tu te simti bine in pielea ta, nu vad care e problema tongue

| CosminaAlexandra30 explică (pentru Louuder98):

Sunt fata laughing :*. iti multumesc frumos pentru raspuns.

| Crossover1 a răspuns:

Pai sa stii ca eu uite m-am indragostit prima oara si singura oara de sotia mea in anul 1 la facultate.Si cred ca am trait pana acum unele dintre cele mai frumoase evenimente din viata mea numai cu ea. suntem impreuna de 12-13 ani si nici casatoria nu a schimbat relatia dintre noi. sper sa ai acelasi noroc.
Dar in leg cu broastele asta e tb ta si tb sa fii atenta.