| Draguta123456 a întrebat:

Am ceva pe suflet care ma doare rau dar rau de tot. M-am casatorit acum multi ani, am 2 copii adorabili si un sot care cred ca are o problema de sanatate dar nu l-am lasat pentru ca mi-a parut rau de el si este un om bun. El si cu mine nu ne potrivim intim deloc. Bine ca ne-a dat Domnul acei 2 copii. Nu ne potrivim intim dar suntem foarte buni prieteni si ne-am gandit la varianta despartirii dupa 18 ani de cand ne cunoastem insa am zis ca ar fi prea rau pentru copii si poate si el ar suferi mai rau daca ne-am desparti. Eu totusi simt nevoia de afectiune, de conexiune, de a face dragoste. El cred ca are o forma f usoara de autism: nu aude prea bine, nu creaza conexiune cu mine emotionala, nu se uite la mine si nu putem face dragoste. El a zis ca ar fi de acord sa ramanem parteneri sub acelasi acoperis pentru cresterea copiilor si ca pot sa imi gasesc un iubit. Mie mi se pare ca as fi si popa si hot in conditiile astea si ca real un iubit adevarat nu as avea. Ce parere aveti? Care e varianta cu cele mai putine victime? Eu una nu mai pot sa traiesc asa fara imbratisare si afectiune si fara un om langa care sa simt conexiune reala nu pe cineva rece pe care il respect ca om si ca partener totusi dar nu ne potrivim in intimitatea noastra. Am indurat prea mult aceasta singuratate. Nu mai pot.

Răspuns Câştigător
supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Eu zic să nu mai citești comentariile pe care le primești aici, TPU e un site plin de tineri lipsiți de experiență de viață.

O să-ți trimit un site și un grup de Facebook de psihologi și adulți în privat unde ai șansa să primești mesaje mai puține, dar mai bune.

49 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Divort, la mata acasa cu copii si gasesti altul sau ubli creanga cu cine iti arde. Respect ca respect dar nici tu nu stai relaxata pentru ca sfarai dupa belengher.

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Normal ar fi sa te desparti de el si sa iti continui viata, nu sa bagi scuza ca stai cu el pentru copii. Pai e normal ca ei sa vada ca tatal lor nu iti acorda atentie si nu te atinge, nu te imbratiseaza, nu nimic? happy chestiile astea se simt, sa stii, copiii sunt mai inteligenti decat crezi tu.

| Draguta123456 explică (pentru Aasdfghj):

Asa este. Dar oare lipsa tatalui lor nu se va simti si mai rau si tot ce aduce cu asta in societate? Eu as sta si asa ca doar am stat 18 ani dar imi e foarte rau, ma degradez pe zi ce trece.

| TheGentleman a răspuns (pentru Aasdfghj):

Daa, copiii se uită prin gaura cheii să vadă ce fac părinții în dormitor laughing

Cum au făcut ăia în seara de revelion (circulase pe Youtube și Facebook clipul ăla o vreme) rolling on the floor rolling on the floor

| Aasdfghj a răspuns (pentru TheGentleman):

Nu am adus vorba de sex, ca sa spui ca se uita copiii pe gaura cheii. O e diferenta intre sex si a acorda atentie. happy

| RAY a răspuns:

Sex mai faceti?

| Draguta123456 explică (pentru RAY):

Nu. Ultima tentativa a fost acum 6 luni.
E f dureros sexul si cand stau asa doar ca sa fie, nu dureaza mai mult de 5 minute. 5 minute neplacute

| RAY a răspuns (pentru Draguta123456):

E trist ma mir ca nu ti ai cautat un amant

| RAY a răspuns (pentru Draguta123456):

Dar te masturbezi?

| Violleta2022 a răspuns:

Corect si cinstit este sa divortati, pentru ca fiecare are dreptul la fericire!
Dupa aceea, fiecare este liber sa faca ce doreste.
Copii sunt mari probabil si vor suferii mai mult daca vor sta prinsi intr-o casnicie plina de ura si nefericire.
Faceti-va un pustiu de bine si divortati, fiindca orice ai face acum si oricat ar aceepta el ca tu sa ai amant, ar insemna sa-i torni amaraciune cu lingurita, zi de zi, fiindca te stie in vratele altuia, acnd el sufera sis e perpeleste.
In plus, oamenii te vor vorbi si vei ajunge de ocara si rusine, chiar si pentru copii tai.
Fa lucrurile corect si cinstit, fata de toata lumea: divorteaza!

| Mosotti a răspuns:

Pai daca nu mai poti, cauta pe cineva cu care poti, e normal, lasa naiba copiii ca sunt milioane de familii despartite si la copii le e chiar mai bine decat in familii care nu se inteleg, oricum ei simt cat ati ascunde voi.

Deci desparte-te si fa-ti viata ta! Nu uita ca in viata tot cu un partener ramai, nu cu copiii, aia pleaca si nu mai au treaba la un moment dat, insa le e mai bine intr-o fam unde oamenii se inteleg. Daca chiar nu mai poti, vei face asta, daca nu o faci, inseamna ca mai poti.

| Mosotti a răspuns:

Cum ma sa ii fie bine daca simte si femeia nevoie de ce a zis?! Daca nu ii e bine femeii ce ai tu? Asa simte ea, chiar daca tu gandesti altfel.

| Freya1 a răspuns:

Chiar și daca ala nu ar avea o problema ci pur si simplu nu l-ar mai iubi, ar trebui să stea cu el forțat?

| Freya1 a răspuns:

Dacă voi nu mai funcționari ca si cuplu ci doar sunteti colegi de apartament, iar tu te simti in putere cum ar veni nu cred ca ar trebui să iti închizi viata si sa rămâi nefericită veșnic doar pentru ca te-ai căsătorit cu el.Nu trebuie sa rămâi intr-o situatie neconvenabilă pentru tine nici daca ai copii, dapoi doar pentru el sa nu fie singur.
Încercați intai cu o pauza, cu un refresh iar daca tot nu se reglementează lucrurile încearcă să iti vezi de ale tale.Copii ca sa fie bine au nevoie de o mamă fericita, voi ca sa fiti împliniți ca si oameni aveti nevoie sa va găsiți persoanele potrivite. Poate stand asa unul cu altul ratați ambi sansa de a cunoaște pe cineva mai bun.

| Frank51 a răspuns:

Dar la inceput a putut sa te? Mama ce fite frate, da-o incolo de anxietate.

| LPCTSTR a răspuns:

Creste plozii!
Mare ti-e gradina, Doamne, si multi sar gardul.
Este absolut evodent: ai copii, creste-i; nu le fura sansa unei copilarii, unei familii fericite.
De ce spun asta? Pentru ca si mama a fost un fel de victima, doar ca ea nu facea nazuri ca nu primeste sex sau ca nu-i iubita; nu, draga, nu, ea nu mai stia de unde sa se imprumute ca sa plateasca facturile si sa ne si puna o masa calda cand tata toca banii in fiecare seara pe bautura... si tu "nu mai poti" doar pentru ca nu-ti ofera placere?! Esti patetica si IMORALA.

Creste copii si ofera-le un viitor, la dracu, uneori sunteti extraordinare...

| cristimihailov a răspuns:

Buna,

Ati incercat un consilier matrimonial?

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Doamne ferește, ce-i cu tine? Dacă nu te (mai) potrivești cu un om dpdv sexual nu poți să faci sex de-a sila cu el și să te prefaci că ești fericit, mai ales că nici nu simte afecțiune din partea lui, păi prin chestia asta cam dă cu ea de ciment oricum lol, pentru că e oribil să stai cu o persoana care nu simți că te dorește.
Nu poți să stai cu orice persoană care nu te satisface doar pentru că nu te bate laughing.

| SilentRain a răspuns (pentru supadeceapa):

În majoritatea relațiilor lungi apare genul asta de "problema", dar sa îți lași soțul ca nu ți-o trage e patetic
De fufu poate oricine mai, greu sa gaseti un om care sa te respecte

| supadeceapa a răspuns (pentru SilentRain):

Dacă poate oricine, el de ce nu poate? laughing Cum te respectă când te face să te simți nedorită?

| SilentRain a răspuns (pentru supadeceapa):

Adică sa simiți 18 ani nedorita? Nu crezi ca e puțin exagerat
Nu cred ca dacă se discuta nu se rezolva problema asta, altele sunt bătute, înjurat etc laughing
Ca nu ți-o trage soțul cum vrei tu nu 'e o forma de umilire

| supadeceapa a răspuns (pentru SilentRain):

Relațiile sunt complexe și au nevoie de multe lucruri ca să funcționeze. Sexul este important, intimitatea este importantă într-o relație sănătoasă. Dacă n-ai avea nevoie de așa ceva, nu te-ai mai considera într-o relație cu nimeni, ai avea doar o relație de prietenie cu el și atât. Cam ce au ei acum laughing

| supadeceapa a răspuns (pentru SilentRain):

Hai mă, adică tu te mulțumești cu puțin de la viață doar pentru că altele o duc mai rău laughing? Fii serioasă.

A zis că a stat cu el 18 ani tocmai pentru că e om bun. Te ajung frustrările la un moment dat. Nu-ți imaginezi ce rău e să fii într-o relație și să te simți mai singură decât te-ai fi simțit dacă erai cu adevărat singură.

| SilentRain a răspuns (pentru supadeceapa):

Mda nu stiu, eu una nu rezonez cu genul asta de muieri
Mda

| Draguta123456 explică (pentru SilentRain):

Asa a fost mereu si am zis ca e om bun stabil si respectabil si mai bine stau ca nu mai gasesc. Vin si intreb acum: fara fufu cum spui tu ce faci si daca nu vorbim numai de fufu cat lipsa de prezenta, de afectiune, de curgere, de acel impreuna. Sufletul cum e atunci?

| Draguta123456 explică (pentru supadeceapa):

Bvo. Corect. Asa e. Eu am preferat asta decat mai rau sau nimic dar imi e mie foarte rau. Din ce in ce mai rau. Am nevoie sa simt ca sunt cu cineva, sa simt iubirea nu doar sa stiu ca e, apropierea, imbratisarea, sa povestim, sa ne intelegem.

| Draguta123456 explică (pentru SilentRain):

Umilire? Putin spus. Ma simt mica, fara valoare, nu ma mai simt femeie, nu ma mai cred frumoasa. Ma simt buna de nimic.

| Draguta123456 explică (pentru supadeceapa):

Ajungi in depresie si intr-o stima de sine foarte scazuta. Te simti bun de nimic. Te izolezi, incepe sa se strice si sanatatea, profesional sa fie aiurea, capul tau se cam termina si el pentru ca nu va intelegeti si sa mai vorbim de fericire. Cam asa e.

| Draguta123456 explică (pentru SilentRain):

Da tu cu ce gen de muieri rezonezi? Ai fost vreodata in situatia asta? Te
poti pune in ea 18 ani? Cat ai putea sa stai cu cineva cat ar fi el de bun daca nu ti-ar fi drag sa zicem pe scurt? Ti s-a intamplat vreodata sa te placa cineva si sa nu il placi? Stii cum e sa fii mai singur in doi decat de unul singur? Dar sa simti o imbratisare, un cuvant cald, o alinare, sa comunici cu omul tau la modul real, sa poti sa dansezi cu el, sa te bucuri, sa te imbratisezi, sa te saruti?
Care e frumusetea unei relatii, esenta ei?
Cei doi sa fie impreuna trup si suflet. Daca nu sunt, ce este? Iti spun eu: singuratate, tristete, devalorizare, degradare, vrei sa nu mai fii deloc.

| SilentRain a răspuns (pentru Draguta123456):

Sracuta de tine, pai du-te dragă mea si te fufu, daca tot e o tragedie

| supadeceapa a răspuns (pentru SilentRain):

Eu nu înțeleg de ce toți ăștia care nu ați avut relații și nu ați trecut prin anumite chestii sunteți cei mai sfătoși și atât de răutăciosi laughing n-ai înțeles nimic din toată postarea. Nu e vorba doar despre sex, dar și dacă ar fi, nu înțeleg de ce privești sexul așa negativ. Deci ce am înțeles eu din comentariile tale: sexul e nașpa, ew, nu-i bun de nimic (lol, scuza-mă, dar ai 12 ani cumva?) si nu contează că te simți nașpa într-o relatie cât timp nu te bate laughing ar trebui să-ți reevaluezi prioritățile pentru că nu cred că o să ai relații ok in viitor dacă atât de puțin îți dorești tu de la ele. Peste câțiva ani o sa fii in situația ei și nu o sa știi de ce.

| SilentRain a răspuns (pentru supadeceapa):

Da rea mai ești laughing Ceapă reaaaa, bine ma e parere mea poate ca e gresita

| supadeceapa a răspuns (pentru SilentRain):

Scuze dacă am fost rea, tu, dar ai fost puțin nebunică la faza asta laughing)))

| SilentRain a răspuns (pentru supadeceapa):

Eu nu ma abțin big grin, bine de știu ca ești și al dracu 'cate o data laughing)

| RoCkKiD a răspuns:

In primul rand trebuie sa te decizi ce iti lipseste cel mai mult. Daca e partea sexuala atunci sugestia lui de a deschide relatia pe partea sexuala poate functiona, multe cupluri apeleaza la solutia asta. Tu iti gasesti tipi cu care sa faci sex dar ramai tot cu el.

Daca e nevoia de afectiune atunci e mai dificil, daca te simti in stare exista aranjamente matrimoniale poli amoroase in care vin ca solutie exact la problema ta. Practic o sa iti gasesti al tip fara sa renunti la relatia cu actualul, nu exista vreo regula universala care zice ca nu poti iubi decat un sigur om.

Problema la tine e ca pari sa rezonezi cu doctrina nationala romaneasca, dar realitatea e mai compilicata de atat. aranajamentele de mai sus nu sunt SF, exista in realitate pentru oameni care intampina aceleasi dificultati ca tine. Sotul tau pare a fi de acord cu ele deci mingea e in terenul tau. Poti ramane cu el si sa fii nefericita sau poti cauta lipsurile in afara relatiei in timp ce te bucuri in continuare de relatia cu el.

| Panamax a răspuns:

Bati campii.
Daca iubesti pe cineva cu adevarat, sexul este deja pe locul doi.

| Dalmore a răspuns:

Câtă răutate la întrebarea asta, îmi vine să vomit.

| TheGentleman a răspuns:

Bă, dar câți specialiști pe aici! laughing

Auzi, nu aude = autism

Nu are conexiune emoțională = autist rolling on the floor

Dragostea de după 18 ani de căsnicie nu se mai trăiește și nu se mai simte ca în primii ani.

Ce hobby-uri ai? După cum pui problema, se pare că nu prea ai, și sexul este singurul lucru care ți-a mai rămas.

Apoi: plăcerile și sentimentele sunt în creier. Nu în inimă, nu în plămâni și nu în gură.

Așadar, poți păcăli creierul să intre în acea stare de conexiune emoțională de care vorbești, printr-un proces complex numit mastu.rbare.

Soluții sunt. Trebuie să fii creativă laughing

| Draguta123456 explică (pentru TheGentleman):

Cred ca nu ai citi bine. Ce inseamna autism? Te intreb?
Lipsa conexiunii, izolare, uneori probleme de auz, lipsa exprimarii sentimentelor, lipsa contactului uman. Te las sa completezi.

| TheGentleman a răspuns:

Dacă susții că sexul e dureros, poate că problema e la tine, nu la el

| Draguta123456 explică (pentru TheGentleman):

La mine ca nu sunt relaxata si nu simt nimic bun care sa vina de la el. Totul e f mecanic. La el ce sa fie? Nimic, nu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut, cu toate că nu aș vrea să te întreb sunt prea curios, cum ai ajuns să stai atâția ani cu el, să te căsătorești și să faci și 2 copii? De fapt, nu contează lasă.
Sfatul meu, continuați să fiți părinți pentru copiii voștri și la momentul potrivit, poate când copiii o să fie mai mari găsește pe cineva cu care să existe feeling.
Poate că soțul tău este un bărbat excepțional dar, dacă nu vă potriviți ca să nu zic altceva nu-i ok pentru tine și nici pentru clima familiei, dar mai multe nu sunt în măsură să spun că nu-l cunosc pe el și nici pe tine.
Doar îți mai repet că e absolut ok să te desparți de el dar ar trebui în același timp să ții și cont de copiii tăi dacă tot ai decis că vrei să-i ai cu el, pe cât posibil.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Păi tu n-ai curaj sa te despărți de el, pentru că nu vrei sa te simți ca fiind o persoana rea.

"El a zis ca ar fi de acord sa ramanem parteneri sub acelasi acoperis pentru cresterea copiilor si ca pot sa imi gasesc un iubit. "

- apai nu e de mirare că ți-ai pierdut toate sentimentele pentru el, pentru că e chiar fraier, adică cum naiba să accepți așa ceva, el trebuia de la bun început când sa instalat starea aia că nu mai simțeai nimic pentru el sa te fi lăsat, cu copii sau fara, nu are rost sa stai langa o femeie care nu mai simte nimic pentru tine. Lol. E penibil.

| Justme79 a răspuns:

Nimeni nu este in măsură să știe prin ceea ce trece o anumită persoană atâta timp cât nu este pusă în situația iei, sincer nu știu ce să îți spun decât să faci cum crezi tu că va fi mai bine pentru ambii gândește că sexul nu este totul în viața cu toate că uneori este necesar toate cele bune vă doreschappy!

| lorix a răspuns:

Adevarul e ca nici tu nu stii ce vrei. Vii aici si-ti insiri frustrarile si dramele, mai mult de natura intima, pentru a fi judecata de unii mai prosti decat tine.
Ai 18 ani de casnicie, ceea ce-nseamna ca ai cel putin 36 de ani.
Si atunci ce fel de sfaturi vrei sa primesti de la niste oameni care au poate nici jumate din varsta ta, nu au trecut prin ce treci tu si poate nici n-o vor face vreodata ca sa-i intereseze sa se puna in pilelea ta printr-un efort de imaginatie de nici 5 minute.

Copiii aia sunt si ei mai mari, au buletin? Sunt la varsta la care ar intelege de ce ma-sa si cu ta-su
s-ar despartii in eventialitatea in care s-ar intampla una ca asta? Voi aveti destula maturitate sa le explicati cum si de ce?
Daca rasp. este da, atunci i-al putin "la rost" pe barbata-tau si explica-i ca nu mai poti sau ca nu mai vrei, ca esti om si ai nevoi pe care in relatia cu el nu ti le satisfaci deloc si ce mai simti tu sa ii spui.
Terminati-o pe cat de amiabil posibil, de dragul vostru si al copiilor. Pastrati legatura in continuare daca asta simtiti ca oricum, fiind si cei mici la mijloc, asa este si de recomandat.
Tutela ramane sa o discutati pe parcurs, in functie de cum decurg lucrurile si cum isi doresc si ei (la cine sa ramana, presupunand ca te vei muta).
In rest, aveti grija de voi iar altadata lucrurile astea se discuta in familie. Nu pe net, nu pe nicaieri.

| Hannah06 a răspuns:

Greu de zis in situatia asta. Nici eu nu as putea sta intr-o astfel de relatie. Niciodata nu e prea tarziu sa fii fericit, desi decizia de a te desparti de el o sa-ti dea toata viata peste cap sa fii pregatita pentru asta.

| Draguta123456 explică:

Cat de bine crezi ca e asa? Ce inseamna binele intr-o relatie? De ce se casatoresc doi oameni? Si de asta am stat 18 ani. Pentru ca aveam in cap ganduri cum spui tu dar nu e asa. Nu e vorba numai de ***, e vorba de singuratate aici.

| Draguta123456 explică:

Mentionez ca in acesti ani am incercat orice fel de remediere ca noi sa functionam si sa simtim ca sunte impreuna. Cursuri, consiliere, psiholog, discutii peste discutii si inclusiv curajul de a posta aici.

| Draguta123456 explică:

Buna dragilor. Citind mesaje voastre imi dau seama ca fiecare aveti dreptate in felul propriu si fiecare sunteti de fapt cate o voce din capul meu. Eu nu am vorbit aici despre sex, eu am vorbit despre lipsa apropierii, lipsa unui partener real pentru ca un om poate sa iti fie alaturi dar totusi departe. Va multumesc tuturor pentru raspunsuri si o sa va spun si ce decizie am luat. Am decis sa nu ma las batuta, sa merg intr-o excursie (calatorie) cu sotul meu si sa-i amintesc daca e nevoie permanent de el, sa-l fac atent la el sa isi dea voie sa simta placerea pe care si-o refuza de fapt, sa-si dea voie sa simta dragul de mine pe care si-l refuza pentru ca atunci cand era mic era certat cand placea o fata de exemplu sau poate el pune femeia pe un piedestal si nu poate fi barbat ca asa a crescut. Sunt terapeut si coach si un om, femeie ca toti oamenii care atunci cand ajunge la limita puterilor vede de fapt ca mai poate un pic. O sa sap pana voi castiga tot aurul din noi din fiecare. Imi voi castiga un partener adevarat alaturi de sotul meu. Asta e ce voi face si sigur ca asa va fi avand grija sa ini reincarc bateriile din ceea ce imi place sa fac: sa stau natura, sa imi cresc copii, sa cant si sa sustin altii oameni care au probleme la randul lor.
Multumesc tuturor!