| YeowangBalam a întrebat:

Eu am doar 13 ani si cu toate astea, as dori sa pot ajuta cat mai multi batrani si copii saraci, chiar si animale care au nevoie de dragoste si afectiune, de un acoperis...Sau sa ajut la protejarea naturii.Ati putea sa-mi spuneti cum as putea face asta? Va rog!

4 răspunsuri:
| Malvina24 a răspuns:

cum sa protejam natura nu este o simpla intrebare, ci si un indemn pentru a face ceva, in primul rind ar trebui sa nu mai fie taiati, copacii, dar cine sa inteleaga ca fara oxigen nu se poate trai deci, nu mai taiati copacii si nu mai aruncati gunoaiele intimplator nici macar pe strada, daca doriti sa avem un oras curat si o natura ne poluata, Natura este locul unde se intoarce omul sa isi ia energia de care are nevoie, dar daca aceasta nu are ce sa -i ofere aceasta se va ofili impreuna cu noi si va muri, ca si noi de altfel. Daca noi nu protejam ce a lasat Dumnezeu pentru noi adica plantele natura si copacii nu vom mai putea sa respiram aer curat incarcat cu oxigen Asta ar trebui, sa stie si cei care taie copacii din paduri pentru a le pune pe foc ca sa, poata sa isi incalzeasca casle.

| madalina_8123 a răspuns:

Nu stiu din ce oras esti, dar ai putea cauta pe google organizatii nonguvernamentale din orasul tau si apoi sa le contactezi sa vezi daca primesc voluntari. O alta varianta este sa te inscrii pe grupul de discutii "resursetineret@yahoogroups.com" si apoi sa trimiti un e-mail pe acest grup in care sa ceri sa fii acceptata intr-o organizatie ca si voluntar. Sigur vei primi multe raspunsuri. Mult succes si felicitari pentru initiativa. Iti va folosi foarte mult voluntariatul in viitor!

| Black a răspuns:

In primul rand: SINCERE FELICITARI!
Bravo tie!
in al 2-lea rand: e cam dificil sa ajuti oameni sau animale, mai ales ca cei "saraci" daca te referi la cei de pe strada, sunt niste...
sa spunem ca nici bun simt nu au multi dintre ei,
Spuneam ca e dificil pentru ca nu le poti oferi adapost, iar haine sa punem ca le poti da copiilor care au nevoie de ele si tu nu le mai porti de exemplu happy dar pentru mancare si alte lucruri ai nevoie de bani straight face Si eu ii mai ajutam, dar majoritatea sunt mincinosi si nerecunoscatori... iar daca ii ajuti, fii sigura ca in spatele lor e altcineva care le ia tot ce tu le dai tu straight face
Si animale e greu de ajutat... eu ii aducam mamei mele toate animalele pe care le gaseam laughing iar mama zicea ca nu are ce sa le faca. era si normal, pentru ca nu poti tine toate animalele in casa, iar eu deja aveam un caine
Cel mai simplu e sa protejezi natura happy
1. Sorteaza gunoiul xD (daca ai de alea pentru hartie/sticla/plastic)
2. sunt multe actiuni de plantare a copacilor (vara)
poti participa tongue
Mai sunt multe lucruri usor de facut, dar cu importanta mare pentru natura happy
Succes! si inca o data Bravo!

| KlauSsliM a răspuns:

Asta in primul o faci din proprie initiativa... Apoi poti incepe incet incet sa va faceti o mini-campanie scolara.impreuna cu profesoara de tehnologie sau geografie de ex., Daca ai cum ajuta catelusi si ai vecini care-si doresc animalute le puteti lua, tu cu prietenii/prietenele tale, ii ingrijiti apoi vedeti acre vrea, daca nu...incercati un adpost improvizat intr-un loc mai putin zgomotos(am facut si eu iar acum sunt mariwinking si sanatosi), in legatura cu natura:plimbari ca sa analizati spatiul pe acre il veti face mai curat, puneti colegi, frati de-ai colegilor sa faca casute, vb cu padurarul(si mie mi-a fost rusine, dar acum paduricea din camuna in care locuiesc e plina de viata, chiar si iarna), strangeti act de cat "elementele" poluante, daca aveti trandafiri salbatici puteti sa le dati o forma, desi e sec, ajutati natura.stiu ca sunt multe de facut, dar sa stiti ca oamenii cvare ma cunosc (eu ma numesc Claudia) ziceau:"ce mai faci claudiaca?". etc. e o fapta extrem de buna! Pupici si noroc!