| Stefania a întrebat:

Am nevoie de ajutor`sad! Am o colega cu care ma inteleg fff bine si ea in clasa a5a a stat cu alta colega si colega mea "prieetna" vrea a stea langa mine! Dar problema este ca profa de romana nu ma prea place, nu stiu de ce`straight face, am note fff bune, ma comport frumos, nu comentez, fac ce zice si tot nu-i place de mine si intr-o zi in clasa a5a am raspuns la tabla si am stiut de 10 si ea mi-a dat 8 `cryingcrying. Dar problema este ca o place ff mul pe pietena mea si daca se muta planga mine imi este ff frica sa nu o intrebe ca de ce s-a mutat langa mine? Asa a facut si cu o colega Sara si ea invata fff bine dar nu stiu ce are cu noi`straight face. Si imi e frica sa nu o mute la loc`crying! De ce face oare asa? Si daca o sa vrea ca colega mea cea mai buna sa nu stea langa mine atunci ce sa fac`crying? Oare ce problema are cu mine`crying? Oara problema este ca invat bine sau ca ascult si nu comentez si o respect sau care`crying?

4 răspunsuri:
| Emeraude a răspuns:

Nu cunosc indeajuns situatia ca sa imi dau cu parerea despre profesoara ta sau despre tine, insa, concis, ai putea incerca la inceputul anului sa stai cu respectiva colega in banca, oricum, daca profesoara nu va vrea, va va muta separat la ora ei, la celelalte ore nu vad de ce n-ati putea sta impreuna, nu intra in capacitatea dansei sa faca ce vrea, peste alte ore.
Incearca sa fii la fel ca pana si-acum, asculta in clasa, invata lectiile, ai un comportament adecvat si nu incerca sa iesi in evidenta cu lucruri rele in fata profesoarei, asa nu va avea cum sa se ia de tine. Consider ca mai mult conteaza ceea ce iti ramane in cap, decat nota pe care ti-o da dansa, asa ca nu-ti mai fa atatea probleme din cauza asta, nu pune la suflet.
Daca totusi simti ca e intr-adevar ceva in neregula, vorbeste cu mama ta, expune-i situatia si roag-o sa vorbeasca cu profesoara de romana, nu neaparat s-o ia la rost, s-ar putea sa fie pur o impresie de-a ta, si nu un adevar.
De exemplu, tin minte ca in generala, cel mai bun elev din clasa mea la matematica era mai mereu urecheat si mustrat de profesor pentru orice greseala si la fel ca si tine, si el credea ca nu-l suporta profesorul. Insa mai tarziu si-a dat seama ca i-au folosit toate acele mustrari, saracul profesor vroia ce-i mai bun de la el, vroia sa exceleze, sa-l ambitioneze, sa-l impinga putin de la spate.
So, who knows?happy
Succes, pa-pa!

| monique a răspuns:

Ia mergi tu cu un buchet de flori la inceput de an la domna profesoara sa vezi cum se linisteste. Si cu promisiunea sa fiti cuminti si sa nu vorbiti in ore, ok? (plus imbracaminte decenta si alea alea, ca doar sunteti la scoala nu la disco, nu?)

| xD a răspuns:

Off... probleme de clasa a 5-ahee hee

Ce profesori idioti mai ai si tu...
Nu cred ca o sa zica nimicbatting eyelashes. Si daca zice, nu mai stai cu colega aia in banca la ora ei. big grin

Nu`ti mai face probleme pentru nimic. Esti in clasa a 5-a. Problemele apar mult mai tarziu... happy

| MaDuTzAaAaA a răspuns:

Mah pinky
tu nu ai auzit de limba spagii?
bagai'te pe sub piele cu un buchetel de flori, o cafeluta, alea alea sa vezi ce se imbuneaza...
hai pwpiki:*