| Secretstuff a întrebat:

Am nevoie de ajutorul vostru. Iubitul meu de 4.5 ani s-a despartit de mine aseara, fiindca a gasit o conversatie cu un prieten de acum 2 ani in care vorbeam despre ce am mai facut si ne-am dat cateva poze unul altuia. E foarte gelos si considera ca l-am inselat. Probabil ca am gresit ca i-am ascuns aia atunci, dar tot nu consider ca e motiv sa se desparta de mine. Ce sa fac? Il iubesc si acum nu stiu cum sa ma impac cu el. Cand vorbim e nervos, ma jigneste, si spune ca nu concepe ca l-am tradat si inselat asa. Tin sa precizez ca acel prieten e din alt oras, si nu am mai vorbit de atunci cu el. Orice sfat e binevenit. Va multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Daca este un barbat gelos, atat de gelos incat se supara si daca stai de vroba cu colegul lui de camera, crede-ma ca nu vei fii niciodata fericita cu un asemenea om. Imagineaza-ti ce se poate intampla daca te casatoresti cu un asemenea om, care nu are incredere acum in tine, nu a avut si nici nu va avea si care se poate dezlantuii cand vei fii a lui.
Sfatul meu, relatia asta este destul de toxica ca sa nu traietsi in fericire si armonie cu el, mai bine il lasi sa plece si-ti cauti un altul, care nu-i gelos.
Crede-ma ca stiu cum este sa ai la usa un barbat gelos, am fost martora la bataiile aplicate de cumnatul meu sora-mii, iar mie nu mi-a trebuit in viata mea asa ceva, desii vorbisem cu un baiat 3 ani si ne iubeam, la prima criza de gelozie din partea lui, l-am parasit. Mi-am gasit sotul si omul potrivit imediat dupa aceea, sunt si azi cu el, dupa 3 decenii.
Crede-ma ca nu vei putea fii niciodata fericita cu un barbat care nu are incredere in tine si pe deasupra mai este si cumplit de gelos.

7 răspunsuri:
| OoBunnyoO a răspuns:

Daca s-a suparat pentru atata lucru si dupa patru ani te-a parasit, eu i-as ura drum bun.

Fara suparare, dar mi se pare un motiv stupid. I-ai dat niste poze unui individ cu tine si ai vorbit cu el pe FB. Te-ai dus si te-ai culcat cu el? Ce va face daca vorbeste cineva cu tine pe strada?

Parerea mea este ca fie a cautat un motiv sa se desparta de tine pentru ca se plictisise de relatie, fie este prea imatur. Imi imaginez ca este dureros mai ales dupa atatia ani si dupa un asemenea motiv, dar cred ca cel mai bine ar fi sa gasesti o modalitate de a-ti gasi pe cineva mai potrivit. Nu meriti sa tipe la tine si sa te jigneasca pentru asa ceva.

| seth2016 a răspuns:

Gelozia e probabil cea mai mare problema intr-o relatie.

Daca nu vrei sa faci din relatia voastra una de tip terapeut - client ii recomanzi un terapeut.

Daca vrei sa intelegi mai mult citeste asta: http://portal.idc.ac.il/......ncer12.pdf

| viperra a răspuns:

Spune-i ca asta a fost acum 2 ani...si repeta-i ca nu s-a mai intamplat nimic de atunci. Daca chiar nu merge, spune-i ca o data ce se desparte de tine, nu il vei mai accepta inapoi.Nu prea stiu ce sfaturi sa dau datorita faptului ca ele incapatanat din cate vad si foarte hotarat.Succes!

| Secretstuff explică (pentru viperra):

Multumesc de sfat! I-am spus ca s-a intamplat acum 2 ani, dar lui nu ii vine sa creada ca a trait in "minciuna". Niciodata nu a avut incredere in mine, desi eu nu l-am inselat vreodata. Mereu se supara pe mine cand vorbesc cu persoane de sex masculin, inclusiv pe colegul lui de apartament (eu cu el ne intelegem foarte bine, il consider chiar ca un frate). Mereu il deranja cand ieseam undeva, iar eu niciodata nu m-am suparat pe chestii de genul. Probabil si de aceea i-am ascuns ca am vorbit cu acel prieten, de teama ca iar se va ajunge la o cearta... Multumesc mult!

| Lawliet14 a răspuns (pentru Secretstuff):

Ai gandit ca o femeie. Adica cu c00rul, prost! Meriti ceea ce ti se intampla acum cat timp tu intr-o relatie ascunzi lucruri. Adica il faci pe la spate...

| deea3507 a răspuns:

Ce cauti cu un baiat de 4 ani jumate? Mai lasa-l sa creasca...

| Secretstuff explică (pentru deea3507):

laughing da, e amuzant cum am scris. Sa clarific: el are 21 de ani, eu 23, si suntem impreuna de 4.5 ani big grin