| Auslesse a întrebat:

De ceva timp,ma aflu intr-o mare dilema,ca sa-i zic asa si,as avea nevoie de ajutorul vostru,sau ma rog,de un sfat,o parere,ceva.
Marea mea "problema" e un baiat,baiatul despre care vorbeam si in intrebarile anterioare.
Ei bine,totul a inceput acum o luna si jumatate,mai exact intr-o seara,cand,am primit un mesaj de la baiatul pe care-l plac...ok,i-am raspuns, am vorbit in seara aia vreo ora si jumatate prin mesaje.
la vreo cateva zile, iar m-a cautat, la fel, trimitandu-mi mesaj...si iarasi am vorbit.
dupa asta, timp de aprox 2 saptamani, el a fost plecat din tara.dar, chiar si asa am continuat sa vorbim.ba mai mult, intr-una din seri, el m-a intrebat la un moment dat:"socru` meu ce face?", la care eu i-am raspuns in felu` urmator:"daca ne gandim la aceeasi persoana, sa stii ca e bine etc."..si el mi-a raspuns:"da, ne gandim la aceeasi persoana, adica la tatal tau"...(tin sa precizez ca el e prieten cu tatal meu, se cunosc foarte bine).
saptamanile alea 2 au trecut, el s-a intors in tara si tot a continuat sa-mi trimita mesaje, eu i-am raspuns si tot asa..ne ziceam unul altuia ce-am mai facut,etc.
de-o luna jumate incoace,am tot vorbit,mereu imi trimitea mesaje, dar de vreo saptamana incoace a "lasat-o " mai usor cu mesajele.
apropo, familia lui are o afacere, in fine, nu asta e important....important e faptul ca in perioada asta,lunile astea el are foarte multa treaba si, cred ca asta e motivul pentru care nu prea a mai avut timp de mesaje in ultimele zile.
partea rea e ca, dupa ce-si termina treaba pe aici, pleaca din tara.
am uitat sa precizez ce era mai important, eu am aproape 21 de ani, iar el aproape 24, deci intre noi e o diferenta de 3 ani jumate.
tin sa mentionez ca, de fiecare data cand ne intalnim pe strada, ma saluta, si imi zambeste, dar in tot timpul asta nu am avut niciodata ocazia sa vorbim fata-n fata...sau sa iesim pe undeva.
ba chiar,acum ceva timp,i-am batut un apropo,ca sa vad ce zice,ce ganduri are,dar a cam ocolit raspunsul, n-a zis nici da, dar nici nu.
prietena nu are, stiu sigur, chiar el mi-a zis.si mi-a mai zis ca vorbeste cu mine oricand vreau eu, ca nu-l deranjez.
era sa uit..prin mesaje,mereu a fost sincer cu mine,imi zice tot ce facea,imi vorbeste cu "draga",imi trimite pupici,etc.
daca-mi cititi si intrebarile anterioare,o sa vedeti ca au fost multe semne,care,mie una,mi-au dat de inteles ca ma place.
zilele trecute,vorbeam cu o prietena si ea m-a sfatuit sa mai astept un timp,pana isi mai termina treaba si sa vad ce are de gand.
ultima lui relatie serioasa s-a sfarsit destul de urat,in sensul ca a fost inselat de fata respectiva si asta ma face sa cred ca are si o oarecare teama in suflet,teama sa nu pateasca din nou acelasi lucru.
oricum,din ce am apucat sa discut cu el prin mesaje, mi se pare un baiat sensibil si sincer, chiar daca, nu lasa sa se vada acest lucru.
acum, va intreb pe voi...ce credeti despre toata povestea asta? oare chiar ma place sau doar ma amageste?

p.s.va rog, raspunsuri sincere si serioase!
Multumesc!

18 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Un lucru iti pot spune, 100% convins, "gluma" cu socrul este o treaba cat se poate de serioasa.
Este probabil afectat de relatia anterioara, de faptul ca a fost inselat, mai este afectat si de faptul ca trebuie sa tot mearga departe, astea il impiedica sa se implice mai puternic intr-o relatie cu tine, dar el isi doreste aceasta. Cauta sa te apropii mai mult de el.

| Auslesse explică (pentru Zenithf):

Pentru inceput, iti multumesc pentru raspuns.
apoi, dupa ce a intrebat atunci "socru` meu ce face?"...mi-a zis ca, de fapt a fost o gluma...si asta m-a facut sa cred ca,poate intr-adevar,a fost doar o simpla gluma.
cat despre relatia lui anterioara,da, a fost inselat.el a oferit tot ce putea sa-i ofere un baiat unei fete:cadouri, bani, etc...+ ca el chiar a tinut la ea...dar ea si-a batut joc de el. oricum, relatia asta a lui s-a terminat acum vreo 2-3 ani si,el de atunci nu a mai avut nici o relatie serioasa,in care sa se implice cu adevarat.o buna perioada de timp a fost plecat din tara si dupa aia,cand s-a intors a mai avut cate-o aventura,dar in rest,nimic serios.
si cum am mai zis,daca nu ai de-a face cu el,asa la prima vedere iti da impresia ca ar fi dur.dar de-o luna jumate de cand tot vorbim,simt ca m-am "apropiat" oarecum de el si, mi se pare un baiat sensibil, care stie ce vrea si e serios.
si, na, ma gandeam ca poate doar se "joaca" cu mine..si atat.

| Auslesse explică (pentru Zenithf):

M-a cautat in seara asta! si am vorbit, tot la fel, prin mesaje.

| negat1ve a răspuns:

Eu zic ca te place! E logic, altfel nu "pierdea" atat timp cu tine prin mesaje, sau daca doar voia sa piarda timp cu tine nu era sincer, sau nu vorbea atat timp cu tine ( adica o luna si jumatate ). Sfatul meu este sa astepti in continuare sa vezi ce va face si cum se va comporta pe viitor. Iar faptul ca nu a mers nici prea departe cu tine in sensul sa iesiti sau sa faceti un cuplu sunt din 2 motive! Unul l-ai spus chiar tu inca are teama de a nu fi dezamagit din nou, iar altul lipsa timpului! Daca zici ca mai pleaca si din tara din cand in cand gandeste-te ca ar fi farte greu pentru amundoi in caz de a-ti fi impreuna!

| Auslesse explică (pentru negat1ve):

Faptul ca pleaca din tara n-ar fi o problema chiar atat de mare.de obicei pleaca pe timpul iernii...adica 2-3 luni, dupa aia se intoarce.are familia aici, mama, tatal, fratele.
si chiar nu stiu ce sa fac.

| negat1ve a răspuns (pentru Auslesse):

Pai ma refeream la faptul ca daca a-ti fi impreuna, pentru tine nu ti-ar fi destul de greu sa il sti plecat pentru 3 luni?! Adica e oarecum naspa nu stiu cum sa zic... sau gandeste-te ca poate ar fi o problema pentru el nu stiu! Ma rog sa zicem ca nu asta ar fi un motiv, tu asteapta sa vezi intentiile lui pe viitor, sau incearca tu sa vorbesti cu el! Ori bati apropo-uri ca te simti singura, ca simti nevoia de a avea pe cineva langa tine, sa vorbesti sa te asculte etc, ori ii spui direct ce simti si ce crezi!

| Auslesse explică (pentru negat1ve):

Cred c-o sa astept putin timp, sa vad ce si cum.

| HikariAi a răspuns:

Buna! O sa fiu cat se poate de sincer... Nu vreau sa intelegi gresit, dar vreau sa te gandesti la asta. Un baiat e distant cu o anumita fata din unele motive, ori el mai are si alte oportunitati (alte fete, cu care procedeaza la fel, si nu stie pe care sa o aleaga, le spune aceleasi chestii si etc. ), sau, el nu e decis ca tu esti fata potrivita pentru el (nu-i place la tine ceva, orice, poate inseamna ceva si continua sa vorbeasca cu tine intr-o mica-mare masura, ca sa-si dea seama daca tine cu adevarat la tine). E vorba aceea "ochii care nu se vad, se uita". Iti spun cat se poate de sincer, iti recomand asa, nu te gandi la el, incearca sa nu te gandesti la el, daca va fi sa fiti impreuna, veti fi impreuna, iti vreau binele, si chestia e, ca daca nu va fi sa fiti impreuna, o sa ai de suferit rau dupaceea... Stiu ca senzatia care o ai acum e ceva de genul acesta: ca daca nu te gandesti la el, il pierzi si ca daca te gandesti la el mereu, vei avea mai mari sanse sa fi cu el, si daca nu te mai gandesti la el, poate nu il vei mai iubi, si nu vrei sa se intample asta, dar chestia e, ca de multe ori, e tocmai invers, din pacate. Anyway, sper sa fie bine! Ai grija de tine si numai bine!

| Auslesse explică (pentru HikariAi):

Intr-adevar,ochii acre nu se vad, se uita! dar nu-i chiar atat de usor..pentru ca-l vad apropae in fiecare zi! ..si na, ce sa-i fac? e cam nu stiu cum asa situatia asta.stii de ce? pentru ca de ce ma ambitionez sa nu ma mai gandesc la el, din ce in ce mai mult ma gandesc. ..si mi-e din ce in ce mai drag...

| HikariAi a răspuns (pentru Auslesse):

Te inteleg! Pai... atunci, sper ca si el sa simta la fel pentru tine. Numai bine in continuare!

| Auslesse explică (pentru HikariAi):

M-a cautat in seara asta! si am vorbit, tot la fel, prin mesaje.

| HikariAi a răspuns (pentru Auslesse):

Dar de ce nu te suna? sa vorbiti la telefon. Eu zic ca ar fi mai bine asa, ar fi un pas inainte... parerea mea. V-ati simti mai aproape unul de celalalt, si v-ar ajuta sa comunicati mai bine cand va vedeti "face to face".

| Auslesse explică (pentru HikariAi):

Nu prea le are el cu sunatu`...el "bate" mai mult cu mesajele. avand in vedere ocupatia lui, n-are timp de sunat..asa,un mesaj il scrie foarte repede.

| NicolasG a răspuns:

Buna
este o situatie destul de....stresanta,dar nu ar trebui
toate lucrurile lucreaza spre binele celor ce-l iubesc pe Dumnezeu(sustine Biblia)
Am urmarit pe net prelegerea 9 pentru fete a lui Lucian Cristescu(tineri pentru infinit) si consider ca-ti vor fi de mare utilitate sfaturile dansului
probabil ca le vei gasi pe youtube(daca nu sigur pe google)
mult succes

| SweetieBeibby a răspuns:

Hey! Sinecra sa fiu,eu cred ca intre voi este ceva, adica ati vorbit atata timp prin mesaje, o bulina rosie. Faptul ca nu are prietena este o alta bulina rosie.Ce sa zic, eu cred ca te place, dar daca spui ca va pleca din tara..asta e partea rea, incearca sa vorbesti cu el, sa-i dai de inteles ca il placi, ca ai vrea sa fie ceva intre voi, mai mult decat este.Sa nu uitam ca ti-a scris mesajul acela cu"ce face socrul meu..."sau ceva de genul, totusi putea sa fie o gluma, dar eu nu cred ca un baiat iti spune asta, si vorbeste atata timp cu tine doar asa....Incearca sa ii spui lucruri care sa-l fac sa uite de relatia cu fosta, sa inteleaga ca nu toate fetele sunt la fel.Eu cred ca totusi te place, sper ca intre voi doi sa fie ceva! Succes! Fundaa?!:*

| Auslesse explică (pentru SweetieBeibby):

Referitor la mesaju` ala cu "socru`......etc"...dupa aia mi-a zis ca a intrebat in gluma.
dar nu stiu de ce...am impresia ca el are ceva pe suflet si nu poate spune..si tare mult as vrea sa pot afla ce-l "macina"...

| SweetieBeibby a răspuns (pentru Auslesse):

Hmm?! Incearca sa fi deschisa cu el, sa isi dea seama ca poate discuta cu tine despre foarte multe lucruri.
Eu zic ca pe viitor, cand mai vorbiti prin mesaje, scrie`i si tu ceva asemanatot ce ti-a scris el. poate va intelege..Acum eu nu cred ca e asa de incuiat sa n`usi dea sema ca il placi asa de mult, poate ca are motivele lui. faptul ca a avut o despartire, a fost inselat..nu e chair atat de usor sa treci peste. Ajuat`l sa treaca peste, si cum ti-am imi zis, da`i de inteles prin glume asemanatoare cu mesajul aceala cu "socru"..nush.happy

| Auslesse explică (pentru SweetieBeibby):

Da-mi voie sa-ti spun ca e un baiat foarte destept! deci se prinde, indiferent ce i-as zice.