| AnaMica01 a întrebat:

Am nevoie de cateva sfaturi deoarece eu si sora mea nu ne mai intelegem ca inainte.Ea este mai mica decat mine cu 2 ani si jumatate(are 12 ani). Cand eram micute nu mergeam nici pana afara fara ea,ne imbracam la fel, si multa lume credea ca suntem gemene.Nu vreau sa fim din nou atat de "identice" dar de cateva saptamani nu ne putem intelege una cu cealalta.Comenteaza si nu ma asculta catusi de putin. Spune ca "o fac mereu pe-a sefa" dar nu cred ca atunci cand pur si simplu ii spun sa faca unele chestii care sunt pentru bine ei trebuie sa o rog. Acum e mai dificil, ne enervam din orice...mama e de partea ei iar tata e de partea mea,si eu vreau pur si simplu sa ne intelegem, dar nu stiu cum sa imi potolesc nervii in preajma ei. Ajutor!

4 răspunsuri:
| Fatamuntilor a răspuns:

Trebuie sa-ti intre bine in cap ca copiii familiei sunt egali in drepturi.

Nu incerca sa te impui in fata ei, sa creada ca esti sefa.
Incearca sa-i castigi increderea sa discuti cu ea fara a-i da impresia ca esti superioara.
Vezi ce pasiuni are, daca citeste, vezi ce jocuri ii plac si incearca sa te implici in activitatile ei.
Respecta-i intiminatea cand vezi ca vrea sa fie lasata in pace.Dar totodata ajut-o cand este cazul.
Nu uita ca atunci cand veti fi mari cele mai bune prietene.La tine va veni cand va avea probleme si tu ca o sora mai mare vei stii sa o sfatuesti.

| pufuletziii a răspuns:

Are 12 ani, e in perioada pubertatii, ai rabdare cu ea. Esti mai mare si trebuie sa lasi putin dupa ea pana ii vine mintea la cap.Incearca sa o intelegi, sa comunici cu ea. Trebuie si ea sa inteleaga ca ii vrei binele, doar esti sora ei mai mare!
Bafta!:*

| printesa00 a răspuns:

Copiii mai mici sunt mai enervanti.Cand eram mica, ma certam mereu cu sora mea si ne bateam.Incearca sa ii explici ca asa este bine, si daca ea va face ceva rau si nu te asculta sa ii spui ca nu mai vorbesti cu ea, din astea asa(adica s-o pacalesti) si apoi ea va spune:BINe!

| AnaMica01 explică (pentru printesa00):

Crede-ma,e mult prea inteligenta...La 12 ani e destul de stabila, si daca i-as zice ca nu mai vorbesc cu ea, ar proceda la fel