| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie de câteva sfaturi!
Sunt foarte geloasa și nu știu cum sa ma controlez. Imi fac în cap 1000 de scenarii. Iubitul meu e atent cu mine, ma iubește, e grijuliu nu îmi da motive sa fiu geloasa absolut deloc, nu vorbește cu altele. Mai pe scurt e bărbatul perfect nu are nici un defect. Iar eu sunt excesiv de gelaosa și ne certam mereu din cauza asta. Sunt geloasa pe trecutul lui... Când vad o fata indiferent ca nu e mai frumoasa ca mine, eu ma gândesc ca poate a observat-o și se gândește la ea. De curând ne certam pe o fata care e vecina cu el. Cu câțiva ani în urma mi-a zis ca acelei tipe i-a plăcut de el. Si ma înnebunește gândul asta. Imi fac tot felul de filme. Omu mi-a, explicat ca nu are nici o legătură cu acea persoana dar ma gândesc ca urmează sa ne mutam acolo (stam împreună și acum) și o sa o vadă în fiecare dimineață pe acea fata... Stiu ca am o problema și nu e normal ce fac, un om mai blând ca el nu am întâlnit niciodata. Ma gândesc ca nu are nevoie de mine în viata lui. Eu nu am încredere în mine deloc și asta, ar fi o problema, ma consider urata deși sunt chiar frumoasa. Când le vad pe altele ca abia ieșite din salon arătând ca niște păpuși ma simt urata și fac crize de gelozie deși el ma vede cea mai frumoasa din lume. Dați-mi un sfat va rog. Cum sa depășesc obsesia asta, nu vreau sa îmi pierd relația și tot ce ne dorim amândoi sa construim împreună. Va mulțumesc.

Răspuns Apreciat de Editori
| Anee1667 a răspuns:

Trebuie să înțelegi câteva lucruri esențiale.
Din prea multă iubire și protecție suntem predispuși în a ne întâlni cu încă un sentiment la fel de puternic GELOZIA.
Este normal să fii geloasă, dar trebuie să ai și motive bine întemeiate.
Ne-ai confirmat tu "urmează să ne mutăm împreună acolo" cum ai putea fi geloasă atunci când peste ceva timp fata care presupunea a fi " îndrăgostită" de iubitul tău, vă va vedea zilnic în aceeași formulă, doi oameni care se iubesc, locuiesc împreună, gătesc, fac curat, oameni care își împart fiecare zi din viață și beau aceeași cafea împreună în fiecare dimineață...
Cum ai putea să te îndoiești vreodată de omul care îți este alături și îți oferă atâta sprijin, blândețe și toleranță?
GELOZIA este unul dintre cele mai absurde sentimente. Avem nevoie de ea într-o o măsură foarte mică atunci când vrem să arătăm partenerului că ne pasă, că ne este frică să îl pierdem în brațele mai calde ale altei femei...și totodată să o folosim atunci când faptele lui ne arată că este ușor influențabil și că probabil nu iubește în aceeași măsură în care iubim și noi.
N- ai vrea să pierzi un om din cauza geloziei excesive, nu?
Știi ce e amuzant la acest sentiment? Faptul că el se hrănește cu neîncrederea, fricile și scenariile noastre. Ești singura care îl controlează sau îl hrănește, și cu toate astea frică cea mai mare a unui om este de a nu pierde alt om.
Gândește-te bine la sentimentele pe care vrei să le hrănești cel mai mult, ele sunt cele care îți vor menține relația sau o vor face să clacheze.

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Prin gandirea pozitiva altfel il pierzi daca continui asa, schimba perceptia mentalitatii care o ai. Altfel o sa te insele pentru ca tu o sa atragi acel eveniment gandindute intruna, intr-o ocazie il prinzi si nu il poti invinovati pentru ca vina ti.a apartinut tie

| Adry05 a răspuns:

Păi scrie-ți toate gândurile astea pe o foaie, că te vede cea mai frumoasă, te iubește etc și când te apucă iei o gură de aer, citești alea până le reții și îți dai seama că ești absurdă

| AnastasiaK a răspuns:

Nici nu stiu ce sa raspund la astfel de problema...dar ia-o logic: fete mai frumoase decat tine exista o gramada, mai destepte la fel, nu ai cum sa fii cea mai cea, asta e logic. Dar totusi el e cu tine, deci ai tu aultuurile tale. Acum, daca e s-o vrea pe alta, nu ii e greu nici sa se desparta de tine, nici sa te insele. So, ce rezolvi cu gelozia? Doar il indepartezi mai repede. Daca tu constientizezi asta si tot continui cu gelozii si cu certuri absurde, probabil asta e genul tau de relatie. Sunt multi care au astfel de relatii si considera ca gelozia e dovada a iubirii. Eu personal le consider toxice, dar cine sunt eu sa spun cum trebuie sa fie o relatie? Fiecare cuplu se menifesta diferit.

| Digikey a răspuns:

Vecina de langa casa niciodata nu te lasa.

| Clarity a răspuns:

Gândește-te in primul rând de ce esti atât de geloasa, ce parte de iubire ai avut in trecut. Câteodată rănile din trecut vin la suprafata in relațiile din prezent.

Majoritatea pot sa treacă linia de foarte multe ori cu gelozia. Dar din cate spui tu aici nu ai încredere in tine încă, învață sa apreciezi cine esti, și chiar dacă prietenul tău nu o sa fie viitor nu înseamnă ca nu o sa găsești pe altcineva.

Poți sa te potrivești cu mulți bărbați, in caz ca o sa facă ceva vreodată. Dacă fugi de suferința atunci care ii rostu sa fii îndrăgostită, tot timpul ii o șansa ca nu o sa meargă.

Dc ai crede ca nu are nevoie de tine in viața lui?, fiindcă nu crezi ca poți sa îl faci fericit. Uita-te mai mult in oglinda, cu bune cu rele și apreciazate fiindcă esti o persoana specială pe pământ.

Dacă nu crezi ca știi destule, sau ai destule pentru tine, începe un curs online sau pe Youtube, găsește un hobby, yoga, desen, ceva nou ce ai putea sa faci care sa îți distragă atenția asupra ta.

Nu uita cât de specială esti, comparația asta in țara la femei poate sa afecteze o persoana foarte mult și sa te facă geloasa fiindcă tot timpul comparam și suntem comparate. Dar cine esti ii destul, și sper sa fii împlinita curând și sa înveți sa te apreciezi.

| Skizzi a răspuns:

Lucrează la tine...trebuie sa fii tu fericita prima dată cu felul în care ești sa sa te accepți. Pun pariu că de aici pornește posesivitatea care aduce că repercusiuni gelozia. Iar din cate ai spus, presupun că ai și stări de anxietate. Ești într-o situație puțin dificila, dar cum am mai spuns, lucrează la tine, urmărește-ti și simte-ti evoluția. Succes pe viitor și spor la treabă! happy