| Doar0fata a întrebat:

Sunt impreuna cu acest baiat de aproape 5 ani de zile.Am avut si urcusuri si coborasuri, ca in orice alta relatie.Imi doresc un viitor cu el insa mutatul impreuna nu este pe lista lui.

Nu pare sa vrea sa ne mutam impreuna deloc.Vine cu o gramada de motive, unele mai principale ca altele
- Nu o pot lasa singura pe bunica mea acum ca a decedat bunicul ( timp de 15 ani, el a fost lasat in grija bunicii lui, iar mama sa inca munceste dincolo si ii cumpara tot ce are nevoie, masina, bunuri etc. Tatal sau biologic a murit acum 1 an de zile, nu aveau o relatie apropiata, decat salut salut pe strada.)

-Aveam o discutie cu maica-sa recent si mi-a spus ca daca cumva bunica va muri, va trebui sa lase tot si sa se intoarca in tara pentru el.

-Eu intru in ultimul an de facultate, el mai are acest an si inca unul.I-am propus sa stam impreuna sa ne luam un part time si ce ne mai dau parintii si sa ne mutam insa a refuzat din motive ca " nu suntem pregatiti, o sa ne certam, tu nu stii nici sa faci mancare, nici sa speli pe jos etc "

-Desigur daca va termina si el facultatea si ne angajam in domeniu ne vom putea permite o chirie de 200-250 euro

Deci eu nu ma pot muta impreuna cu iubitul meu deoarece nu o poate lasa singura pe bunica lui 10-15 ani pana va deceda, apoi dupa ce moare, maica-sa vine in tara si n-o sa fim iar linistiti.
(El o mai are doar pe maica-sa si pe bunica-sa)

La el la bloc nu ma pot muta ca zice ca o sa fie certuri si nu e loc de 3, desi este happy ( el in camera lui si bunica-sa in camera ei ), pe langa asta mai au si o casa la 5 minute distanta.

Nu stiu daca are planuri de viitor cu mine sincer...L-am intrebat " noi cand ne logodim? Macar atat ca nunta nu cer inca si nu sunt pregatita dar macar...sa ne logodim ".La care el imi zice "dupa ce termina facultatea :* "
Puii mei, altii dupa 3-4 ani fac ceva impreuna, fac un pas inainte. Macar sa ne mutam impreuna ori sa ne logodim, orice; nu vreau sa ma trezesc pe la 27-30 de ani ca ma lasa sad Mereu cand incerc sa port o discutie cu el despre asta ma repezeste sau evita si zice sa-i dau pace.

In viata de zi cu zi se comporta frumos cu mine, ne scriem mesaje aproape mereu, vorbim, iesim o data la 3 zile, ne intelegem super bine impreuna si ne stim de mult timp... atat ca nu cred ca are intentii serioase. N-am mai avut o relatie serioasa (la modul asta) incat sa mi dau seama cum gandesc barbatii la varsta asta, si daca omu asta vrea ceva serios cu mine sau asteapta doar sa treaca timpul...

Ps: nu vorbeste cu alte fete si nici nu e genul care sa ma insele, nu are comportament dubios sau care bate la ochi spre asa ceva.

Ceva sfaturi? Cum imi dau seama daca vrea ceva serios cu mine? Prin ce alte intrebari pot afla raspunsuri asta?

Răspuns Câştigător
| Endoryus a răspuns:

El e un copil si o sa ramana unul. De ce nu? "Mami" ii da tot ce are nevoie si asa o sa ramana. Da, are grija de bunica lui. Dar serios, pentru cat? Daca si-a luat angajamentul asta fata de ea, sa te lase pe tine sa continui cu viata ta. Ai si tu dreptul la fericire, nu crezi? Nu pare un om rau dar clar el aici, la nivelul asta o sa ramana. Are grija de bunica, peste 15 ani o sa fie mama. Nu prea pare sa il deranjeze. Ce sa mai zic de comentariul ala tampit cu " tu nu stii sa gatesti, speli " etc. E clar ca omul s-a invatat cu menajera in viata lui ( bunica, mama ) si asta ai fi si tu. Intr-un cuplu fac ambii, nu doar ea sau doar el. Nu te astepta ca oricare de varsta lui sa aiba planuri de casatorie ( desi, daca ar avea tot cretin as crede ca este, pe langa imatur ) dar se vede ca el are absolut 0 planuri de viitor cu tine. Repet, nu e ca trebuie sa va ganditi la numele copiiilor care inca nu ii aveti, dar chiar nimic? Ce tot astepti? Sa ajungi ca multe altele? Sa stai cu un cretin pana la 30 de ani ca nu se poate decide si dupa sa iti plangi de mila ca ce prost a fost? Nu deveni una dinaia. Ai toata viata inainte. Ai pierdut 5 ani deja, o sa fie doar vina TA daca pierzi mai mult timp.

9 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Sincer, eu n-aș sta cu un om care-mi zice „nu mă mut cu tine că nu știi să gătești și să speli pe jos" wtf, omu ăsta e mega învechit în gândire, el își ia femeie să strângă după el și să-i gătească nu să aibă soție. Eu zic că chestiile astea sunt mare red flag și ar trebui să te gândești bine lângă ce om vrei să trăiești. presimt că n-o să miște un deget să te ajute la curățenie și după ceva timp de stat împreună o să ajungi să urăști viața cu el. de aia e important să te muți cu cineva înainte de căsătorie, atunci îi vezi cu adevărat reacțiile și modu de gândire, când ieșim odihniți la întâlnire toți suntem lapte și miere... eu zic să nu faci acte cu el până nu stai propriu zis, de la un om ca ăsta mă aștept să ai surprize... MARI

| Drimmero a răspuns:

Stai linistita, si daca te cere nu ai garantat tot restul vietii langa el, viata e imprevizibila si nimic nu-i vesnic.

| cristimihailov a răspuns:

Tu esti gata, el nu e gata.

Tu speri sa fie gata. E ca un pariu, poate va fi, poate nu va fi.

Cel mai bine ar fi sa iti gasesti un altul. Nu vrei sa aflii alte lucruri ascunse.

| Crackman a răspuns:

Este o situatie nasoala...
Personal nici eu nu m as muta in chirie ci as preferw sa stam la mine sau la tine un an, 2 pana imi i au apartamentul...
Necesita ceva timp dar tothsi chiria nu este o varianta wow.
200 x 12 de euro intr-un an.
2400 sa zicem ca in 3 ani... face undeva la 7200 unde aproape poate sa dea de un prima casa... avans.
Asta este parerea mea ca un ondivid care ar fi intr o situatie asemanatoare. Dar daca vezi ca omul nu vrea dupa 5 ani, este cel mai ok sa vorbesti cu el despre asta. daca kmi zici ca te repede, pur si siplu reiei discutia pana spui tot. Este viata ta, timpul tau, nimeni nu este mI pretios ca tine si timpul

| Doar0fata explică (pentru Crackman):

Da...asa este. Uneori mai il trag de limba si mai spune cate ceva, chiar nu vreau sa imi pierd timpul. Si poate ca nici eu nu sunt pregatita luna viitoare sa ma mut gen, dar vara viitoare dupa ce imi dau licenta si imi gasesc un job as vrea. mai mult mi.ar fi placut ideea de a locui cu el ptc il iubesc enorm :/ Uneori imi zice ca da, posibil sa ne mutam alteorii zice exact pe dos, nu inteleg baietii.Cred ca ii ok sa ti se dea totu la botu calului da nici chiar asa....sa ajungi sa stai numa din banii parintilor si sa te intretina ei.

| Crackman a răspuns (pentru Doar0fata):

Daca un lucru am invatat din toata expwrienta mea cu intalnirile si relatie... daca nu este hotarat inseamna ca nu vrea. Asa ca imi pare rau sa ti o trantesc... dar daca nu esti atenta acum, o sa ajungi la vorba mea peste un an. Sper sa ai tot binele din lume?

| Panamax a răspuns:

Poti intelege o situatie dupa mici semne si indicii. Bunica, pisica, mama, motive o sa existe o infinitate.
Omul nu este nici înțărcat si nici convins de o viata in doi.
Lasa-l sa copilareasca inca vreo 20 de ani.

| mdc98 a răspuns:

Dar tu nu te prinzi?
Nu simte nevoia sa fie cu tine si gata, vrea sa te pastreze la distanta, sa stie ca existi ca si iubita, dar sa nu grabeasca lucrurile, vrea sa mai copilareasca, sa nu ii invadezi tu teritoriul. Asta nu e iubire, e joaca de copii.
"nu suntem pregatiti, o sa ne certam, tu nu stii nici sa faci mancare, nici sa speli pe jos etc " -> esti menajera? lucrurile astea se invata si se fac impreuna.

| Bbbbbbbmona a răspuns:

In primul rând, ORICE RELAȚIE ARE ACOLO UN MIC VIITOR
Ce se pare că el nu prea vrea să vorbească despre el, eu zic ca ar putea sa va mutați si sa o viziteze zilnic pe bunica lui, chiar și tu ai putea sa o ajuți cand el nu poate, sunteti maturi si ar trebui sa vorbesti foarte serios cu el, viata e prea scurta sa stai după deciziile lui
Iti poti da seama usor, dacă evită subiectul despre mutare si asa mai departe nu vrea un viitor cu tine simplu