| anonim_4396 a întrebat:

Știu ca o sa ma criticați pentru ce o sa spun,dar totuși as dori un sfat mai de graba.
Sunt o persoana geloasa de fel,și am senzația ca soțul meu ma va înșela sau se va uita după alte femei. Uneori când iese după câte o fata din magazin am senzația ca să uitat după fundul ei,sau ca face dinadins sa ajungă în spatele ei la casa (mereu iese după câte una).Am controlat asta și nu am făcut mereu crize de gelozie,mai zic uneori ce gândesc sau ce cred dar nu ii fac scene sau sa îl cicalesc,controlez, urmăresc, doar ma macin eu în interior.Mai nou aveam boala pe o doctorita la care insista sa meargă pentru ca era mai ieftina spune el, dar eu credeam altceva, mai ales ultima oara când s-a dus singur la control și s-a ofticat ca aia a stat cu bărbatul ei în cabinet în timpul consultului.Bine,poate el sa simțit deranjat ca nu avea intimitate, dar în capul meu ma gândesc ca i-a fost ciuda.In fine.
Treaba e ca nu pot avea prietene din cauza asta. Spre exemplu acum recent am cunoscut un membru din familia lui (un membru mai îndepărtat, o ea) cu, care m-as putea înțelege super bine dar îmi e frica de geloziile mele.Imi venea sa îl întreb ce părere are despre ea, dar a apucat sa spună ca a crezut ca e mai tânără la cum arata și în capul meu iar sa declanșat ceva și am început sa spulber posibilitatea de a ne imprietenii.Cum as putea sa îmi scot astea din cap și sa și contientizez ca dacă ar vrea sa ma însele oricum ar face-o,indiferent dacă ma consum eu sau nu? Voi cum scăpați de complexe?
Ca eu deși am femei în preajma ce au un pic de invidie fata de mine,sau sunt geloase pe mine eu tot cred ca ele sunt mai frumoase, ca ele arata mai bine, ca ele se descurca mai bine.Am ciuda și pe corp, dar și pe independenta lor financiara.

14 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Si ce daca?
Tot va reveni la tine - dar cu conditia sa nu-i faci scene de gelozie.
Altfel il poti pierde, chiar va alege alta femeie, mai putin geloasa.
Vorbeste cu batranele din jurul tau, te vor invata cum sa procedezi.winking

| darrio2007 a răspuns:

Orice barbat se va uita dupa alte femei, fiind casatorit. Si eu fac asta dar imi iubesc sotia.
Problema este la tine, esti prea posesivă.
Dacă o tii tot asa, te va lăsa singură.
Si nu din vina lui, asa cum ai crede tu.

| Simpatic a răspuns:

Gelozia este o afectiune, decurge dintr-o problema.
Problemea poate fi o depresie adanca sau stima de sine scazuta,uneori ambele, ajungi sa ai 'certitudine' ca celelalte persoane arata mai bine ca tine, sau ca sotul tau te-ar inselat. Aceast tip de certitudine aparenta, care nu este reala decat pentru tine, denota o problema.
Nu stim cauza, e ceva comportamental gresit in primul rand.
Poate fi si un dezechilibru in creier, dezechilibru chimic evident dar si "obsesii" create de tine insuti, ganduri repetate care duc la adevarate tulburari de comportament, asemantoare obsesiilor la nivel de gandire, a celor care sufera de TOC (tulburare obsesiv-compulsiva)-acestia au atat obsesii cat si ritualuri pe care le fac crezand ca asa trebuie; chestii repetate la infinit ajung adevarate lectii de viata pentru cel care le dezvolta in asa fel incat se identifica cu ele, dau un exemplu, daca imi impun sa urasc etnicii rromi, ajung sa ii urasc pana la urma, pentru ca din adolescenta si pana acum mi-am format percepte referitore la lucrul acesta, cum am ajuns asa simplu prin practica la nivel de ganduri indelungata! Ajungi sa ii urasti, chiar daca ai ajuns la aceste concluzii justificat doar pentru tine, desi poate ca nu s-a ajuns la astfel de concluzii pe lucruri reale si/sau palpabile ci doar inchipuri!

La femei este putin altfel, femeile sunt foarte preocupate de cum arata si unele care au fost slabute de exemplu mai toata viata lor, cad intr-o depresie adanca in momentul in care se ingrasa in urma unei sarcini sau al unui dezechilibru hormonal, nereusind pana la urma sa revina la vechea forma, le scade considerabil stima de sine, nimic nu e mai dureros decat sa nu iti placa de propria persoana, chiar si prin acest fapt ajungi sa devolti adevarate tulburari psihice! Nici macar nu conteaza cum arati, poti sa fii cel mai frumos om din lume, cand ai o problema de genul scaderii stimei de sine, il vei vedea pe cel mai urat om din lume mai sus cu cateva niveluri decat tine! Asa actioneaza creierul si caile sale sunt aproape necunoscute.
Depresia este si ea prezenta in multe cazuri, chiar daca nu multe persoane realizeaza acest lucru, insa depresia schimba nu doar gandirea dar si comportamentul suferinzilor, acestia gandesc diferit si uneori actioneaza diferit de cei normali, pe modele asemanatoare cu schizofrenicii, vrei nu vrei, poti ajunge sa faci lucruri necontrolat, cum ar fi agresiunea fizica a cuiva, simplu pentru ca numai detii controlul iar gandirea iti este viciata!

Daca problema este apasatoare recomand consultul la medicul psihiatru, unul priceput care constata ca nu este vorba de o afectiune sau tulburare psihica, v-a da drept recomandare sedinte la psiholog!

| Mosotti a răspuns:

Ar trebui sa iei in calcul ca te-ar putea insela ca multi altii, si incearca sa traiesti cu asta, decat sa iti faci nervi, ca oricum ti-ai face degeaba.

Totul e ca, casa sa fie casa si sa nu afecteze relatia in caz ca te-ar insela la o adica.

De complexe scapi la psiholog, ai avut problema in copilarie care te-au adus asa. Ori tata a inselat-o pe mama, ori nu stiu.
Ai o problema psihologica rezolvabila la specialist.
Altfel nu scapi, si ala te va lasa fiind satul de problema ta cu care faci rau lui.

| dullcat a răspuns:

Mergi la psiholog, alta solutie nu exista pentru tine.E grav daca gelozia si stima de sine scazuta iti afecteaza viata in asemenea hal.Trebuie neaparat sa afli cauza, de unde pornesc toate, iar asta o poti face, repet, la psiholog.

| VoidEternal a răspuns:

Psiholog? Mă gândesc că gelozia asta are o cauza pe undeva, prin copilărie, legata de relația cu părinții tăi sau poate din cauza unei alte relații. Altceva nu cred că poți face.

| CleanHeart a răspuns:

Esti geloasa pentru ca il iubesti mult dar detaseaza-te si uite-te si tu sa vedem daca ii place iar pe urma puneti-va la o masa si discutati ce va doare, gelozia e frumoasa doar daca e jucausa si partenerul ramane loial, e altceva cand se uita o fata la el si zice ai vazut iubire ce ochi de broasca are si altceva cand o face el, conteaza diferentele astea si as vrea sa vad mentalitatea asta deschisa la toate cuplurile de aia va las sfatul asta

Răspuns utilizator avertizat
| ValentinMihai78 a răspuns:

Se cheamă boală psihomaniacală și se tratează prin intermediul unei terapii cu ședințe la psiholog.
Boala netratată la timp, conduce la distrugerea căsniciei, căci el la un moment dat se va simți sufocat de paranoia pe care o aveți!
Aveți de ales între salvarea căsniciei și mersul la psiholog!

| Darius50boss a răspuns:

Ar trebui să te liniștești că dacă nu o să o iei pe arătură

| InAfaraTiparelor a răspuns:

Simplu,uita-te si tu dupa altii cu corpuri bine lucrate si inalti. Pe bune, clateste-ti ochii cu tipi ca lumea, fie in lumea reala, fie in lumea virtuala(sper sa gasesti ceva sexy pe gustul tau ca sa scapi de gelozii si alte emotii rele, ca nu prea sunt in cantitati industriale cum sunt la barbati cu gagicile super model)

| Bobbi1234 a răspuns:

Parerea mea e sa nu mai fi asa. Nu are rost. Cat timp nu l-ai prins nu ai de ce sa iti faci griji. Plus ca, daca el vrea sa te insele sigur o va face. Asadar nu mai fi stresata. Vorba aia " daca nu stii nu te afecteaza".

| Johnny556 a răspuns:

Îți fac un scurt rezumat, ești o persoană slabă daca stai sa crezi aceste lucruri și crezi că bărbatul tău ar vrea sa te insele, eu sunt bărbat, eu știi ce i-am spus soției mele care are 22 de ani,: dacă vreodată vrei sa plec la altul sau îți place de alti, nu-i problema spune-mi și te ajut eu sa ajungi mai repede la el îți plătesc și un autobuz sa ajungi repede și sigur, daca un om decide sa plece din viata ta este că Dumnezeu a văzut și a auzit ce tu nu, și el decide sa scoată mizeria din drumul tău și să-ți pregatesca ceva mult mai bun decât acea persoana, daca vrea sa plece, lasa-l sa plece nu-l opri sau întrebă de ce, nu.