| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie de un răspuns sigur/concret. A-și vrea sa știu dacă mă pot logodi cu prietenul meu. Eu am 16 ani, iar prietenul meu 23. Mama mea este de acord, iar tatăl nu. Vreau o logodna simpla, la primărie (nu la biserică). Vrem sa plecam in afara, iar tatăl meu nu vrea sa-mi de-a procura și dacă sunt logodită nu mai am nevoie de acordul parental. (suna ciudat, dar vreau sa știu) Cunosc o prietena care are 17 ani și s-a putut logodi, dar era alta situație, tatăl ei era de acord, dar de mama ei nu știa nimeni nimic și n.a mai avut nevoie de acordul ei (in fine). In cazul meu este posibil să mă logodesc daca tatăl nu este de acord, dar mama da?

20 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu, nu este posibil fara consimtamantul tatalui!

| GabiDumitrescu a răspuns:

Ce stii despre prietenul tau? Ce veti face afara? Mai ales CE VEI FACE tu afara? Nu de alta, dar imi suna a metoda lover-boy aici...

| Anonim9117 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Nu-i înțeleg pe unii, auzi-ți de plecat in afara și deja va este gândul la produs. altceva nu se poate face in afara? Băieții daca se duc in afara trebuie sa spun și eu că va duceți sa va f****i in c*r. In fine, nu mă complic, așteptăm un alt răspuns

| Freya1 a răspuns:

Sa faci cununia civila nu este posibil daca esti minora si ai tai nu sunt de acord.
Si daca erau divortati ai tai trebuie si consimtamantul celuilalt

| Lioana a răspuns:

Nu te grabi la maritat ca iti va parea rau! Viata de femeie maritata nu e asa usoara. Nu cred ca vrei de pe acum sa fii gospodina, sa gatesti in fiecare zi, sa speli hainele sotului, sa faci copii.
Asteapta cel putin pana la 20 ani. Poate ti se mai clarifica gandurile pana atunci si iti vei da seama mai bine de calitatea relatiei voastre pentru a lua o decizie buna pentru tine.

| anonim_4396 explică (pentru Lioana):

Asa invata fata sã se mai distreze câtiva ani, dupa ajunge cu burtã (nu gravidã), ridiri si celulitã.
Dupã nu o mai ia nimeni in afara tarii.

| Lioana a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce spun eu si ce intelegi tu. Nu am spus nimic de distractie iar plecarea cu baiatul in strainatate nu pare o idee buna. Eu voiam sa spun ca ar fi bine sa-si termine fata scoala. Nici un baiat nu merita sa abandoneze studiile pentru el.
Dar de unde burta, riduri si celulita la 20 ani? Ce viziune gresita asupra vietii unei femei! Si apoi mai repede face burta daca se marita.

| gratargratar a răspuns:

Da, te poti logodi. Logodna nu este o institutie juridica, ci este reglementata mai mult de dragul semanticii.
Logodna este reglementata doar in cadrul religios, adica exact ceea ce tu nu vrei sa faci. Din punct de vedere legal insa logodna nu este supusa niciunei formalitati si poate fi dovedita inclusiv oral. Adica daca tu spui ca te-ai logodit cu el si el spune aceasta de asemenea, inseamna ca sunteti logoditi.

Prin urmare, in afara de cadrul religios, logodna nu inseamna absolut nimic. Reiese de aici ca logodna nu garanteaza casatoria si nici nu trebuie sa fie un pas premergator casatoriei. De asemenea, se poate desface oricand si oricum.

Logodna are importanta doar in cadrul religios, unde exista o slujba speciala in acest sens. Deci capata valoare doar pentru cei ce cred in Dumnezeu. Altfel, n-are nicio valoare dupa legea civila.

Tu nu ai cum sa pleci in afara tarii fara acordul parintilor. Oricum la 16 ani nici nu ai ce cauta in afara tarii. Mai asteapta 2 ani ca-ti trece.

| mihaicelsfant a răspuns:

Fa 18 si te logodesti. pleci afara din tara cu 8 claselaughing ce faci cand ajungi mai invarsta?

| IIIshaneIII a răspuns:

Tactu îți vrea binele, te ia ăla și te duce la produs în afara

Răspuns utilizator avertizat
| Anonim9117 a răspuns (pentru IIIshaneIII):

Daa, că îl cunoști tu pe tata sau pe prietenul meu. Mai bine nu te strofoca.i sa răspunzi

| Alfred0703 a răspuns:

Produs scrie pe tine.

Răspuns utilizator avertizat
| Ether a răspuns:

Nu este posibil, legal ai nevoie de acordul ambilor parinti. Cazul pe care il sti e pentru ca probabil unul din parinti nu a fost disponibil, a fost plecat, au fost divortati, si doar mama avea grija de ea etc. Indiferent daca ai tai sunt impreuna sau divortati, daca legal amandoi sunt raspunzatori de tine, atunci amandoi trebuie sa iti dea acordul. Atentie, tatal tau e obligat sa iti dea procura. Singura situatie in care poate sa nu iti dea, e atunci cand plecatul in alta tara prezinta pericol pentru tine. Totusi, ca sa treci peste acordul sau, va trebui sa apelati la instanta sau alte institutii si e putin mai complicat.

| theillusoryman a răspuns:

Poți să te casatoresti la 16 ani doar dacă ai motive întemeiate, cum ar fi o sarcină de exemplu.

| Anonim9117 a răspuns (pentru theillusoryman):

Mulțumesc frumos, dar nu vreau un copil. Mai ales la vârsta asta.

| theillusoryman a răspuns (pentru Anonim9117):

Atunci te poți căsători doar după ce implinesti 18 ani.

| Catalin346 a răspuns:

Nu ai voie pana la 17-18ani cand fata are voie sa faca ce vrea fara ca parinti sa intervina te sfatuiesc sa nu faci asta.dar e viata ta faci ce vrei ce ea. sanatate

| Anonim9117 a răspuns (pentru Catalin346):

Mulțumesc, Cătălin.