| anonim_4396 a întrebat:

Buna, Am nevoie de un sfat de la o persoana matura, cineva care a trecut prin aceasta experienta! Am o viata atat de complicata! Nu stiu ce este cu mine in ultima vreme, eu femeie cu demnitate care nu s-a lăsat călcată in picioare de nimeni, uite ca s-a intamplat. Vreau sa va mărturisesc voua pentru ca mi-e foarte rusine si nu pot sa discut cu nimeni acest subiect delicat. M-am indragostit de un barbat căsătorit, se face aproape un an de cand avem o relatie si este atat de greu, in monentul acesta am lacrimi in ochi pentru ca asa zisa" relatie " nu mai merge, sunt conștientă ca se termina la un moment dat dar nu voiam acum. Cred ca a fost singurul barbat care m-a facut sa simt ca trăiesc desi nu a fost atat de prezent in viata mea, ne-am iubit cu intensitate. Totul s-a răcit pentru ca ii reproșam ca vreau mai mult, nu in sensul sa divorțeze doar sa petreacă mai mult timp cu mine dar eu nu am vrut sa inteleg ca nu se poate si am tot continuat cu cearta si reproșuri pana acum cand s-a îndepărtat de mine foarte mult, nu stiu ce sa mai fac. Nu am mai vorbit de aproape doua saptamani, in ultimul lui mesaj i-am scris ca imi doresc sa il revad (tin sa mentionez ca nu ne-am mai întâlnit personal din Ianuarie.cred,dar ne vedem zilnic la servici )" El mi-a scris " Draga Andreea, am niste probleme foarte grave acum, sper sa treaca totul bine cu ajutorul lui Dumnezeu, nu ma întreba despre ce e vorba pentru ca nu pot sa-ti povestesc! Sa treaca putin timp si ne mai auzim. Mai vorbim e o situație foarte nasoala " Asa mi-a scris! Nu stiu ce poate sa fie atat de grav eu cunosc problemele de acasa si ca nu se mai intelege cu sotia, cunosc toate problemele lui. Daca chiar nu mai merge de ce nu renunța la mine sa-mi spună direct pentru ca este un barbat direct si intotdeauna mi-a zis in fata anumite aspecte, nu este un las. Dar acum nu inteleg ce se intampla. Vrea liniste? Care credeți ca sunt motivele? vreau sa il uit si sa-mi vad de viata mea in continuare dar nu pot pentru ca inca sper ca o sa se întoarcă. Nu pot sa ma eliberez acum de el desi ma face sa sufăr. Va rog sa-mi daiti un sfat! Multumesc anticipat

15 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Care deminitate cand stai cu-n barbat casatorit? Ti s-a intors roata, probabil a gasit o amanta mai buna.

| darrio2007 a răspuns:

Demnitatea ta s-a terminat cand te-ai indragostit de un barbat casatorit. Pentru ca nu te-ai pus in situatia sotiei lui, daca ar fi aflat ca el te are pe tine ca amanta. Omul a vrut doar o „iesire" din rutina zilnica. Sfatul meu este sa incerci sa iti intemeiezi o familie. Cu un barbat „liber de contract".

| Mirceasc a răspuns (pentru darrio2007):

Îmi place răspunsul tău.

| Freya1 a răspuns:

Aici sunt mai multe aspecte ce trebuiesc discutate.
In primul rand nu ar trebui sa crezi tot ce iti spune. Orce om casatorit in momentul in care isi face un/o amanta ii spune acelasi lucru,"nu ma inteleg cu partenerul de viata, stau pentru ca sunt nevoit, avem copii, avem afaceri" lucuri din acestea ce se pot rezolva fara probleme atata timp cat vrea, si atata timp cat te iubeste.Deci asta ar cam trebui sa o sti si sa nu o mai crezi.
In al doilea rand nu ai de ce sa simti ca ai facut ceva rau cearand mai mult timp.Inteleg ca nu este demn si corect sa fi amanta dar esti totusi om nu carpa, iar el putea sa isi puna problema ca pe parcurs s-ar putea ca si sentimentele tale sa se intensifice si ca si tu ai suflet nu doar sotia lui sau el.Nu ai cerut nimic gresit decat sa incerce sa regleze situatia si sa reparati greseala facuta (adica daca tot ati intrat in hora sa jucati pana la capat si poate chiar sa transformati dintr-o situatie imorala intr-o situatie moral).
Alt aspect este ca nu doar el o sa te poata face fericita.Cu el ai trait mai intens deoarece era mai periculos dar nu neaparat si mai bine.Cum tu ai constientizat ca sigur se va termina pana la urma si el trebuia sa constientizeze ca sentimentele sunt imprevizibile.
Aveti vina amandoi dar tu trebuie sa realizezi ca el te foloseste.El vrea in continuare sa aiba pe cineva caldut pentru cand va dori el sa se intoarca si de aceia nu te lasa dar de luat sau de iubit nu o va face niciodata si trebuia sa iti dai seama de ce hram poarta din momentul in care a inceput relatia cu tine avand sotie acasa.

| OldSoul a răspuns:

In general, ti-ai facut-o cu mana ta.
Ca femeie demna, nu ar trebui sa vorbesti cu un barbat casatorit, chiar daca ar renunta la actuala pentru tine, la fel de bine poate renunta si la tine pentru o alta, de ce? Pentru ca el ca barbat nu stie ce vrea.
Acum gata cu mustrarea.

Problemele lui pot fi multiple, poate sotia lui a ramas insarcinata si intampina probleme cu sarcina, asta este ceva grav.
Exemplele pot continua.

Acum sfatul pentru tine.
Dupa cum am spus mai sus, acesta nu este un barbat langa care sa-ti doresti sa ramai alaturi, asta daca esti constienta, daca esti orbita de iubire, eh, se stie unde duce asta.

Ai spus la un moment dat ca "Cred ca a fost singurul barbat care m-a facut sa simt ca trăiesc", eh, daca a reusit tipul asta sa te faca sa simti ca traiesti, garantez eu ca mai exista acolo undeva inca unul care poate sa-ti ofere aceeasi senzatie, ba chiar, mult mai ampla. Daca nu ai fi pierdut timpul cu acest barbat insurat, poate l-ai fi gasit deja, dar sa zicem ca faptul e consumat, si trebuie sa ne gandim la viitor.
Deci, ce e de facut?
Simplu, accepti situatia asa cum este, si nu mai lungesti inevitabilul, ca pana la urma tot tu o sa suferi.
Motivele, sau mai bine zis, principalul motiv pentru care nu trebuie sa ramai langa acest barbat ti l-am spus mai sus.

Decizia e la tine.

| xerxes1 a răspuns:

Ultimul lucru de care are nevoie un barbat casatorit este o amanta posesiva.
Din moment ce nu a renuntat la sotie pentru tine, inseamna ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

"Femeie cu demnitate"laughing
Mă îndoiesc.Și nu pentru că ai o relație cu un tip căsătorit, ci pentru că nu ai fost în stare să mergi până la capăt. Când vrei ceva, îl iei.Nu te mulțumești cu puțin.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Isi risca locul de "femeie cu demnitate", daca ar fi facut asta.

| Claudidi95 a răspuns (pentru anonim_4396):

Adica era mai "cu demnitate" daca rupe o relație sau o familie? Bun sfat, de pus la gunoi. Unele femei ar trebui sa se gândească ce faci alteia s-ar putea în viața sa ți se întoarcă chiar ție.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vreau sa va multumesc pentru toate răspunsurile, le iau pe toate in considerare si le apreciez in parte. Da, am folosit cuvântul "demnitate " pentru ca am mai vazut cazuri de acest gen si nici nu voiam sa ma gandesc ca o sa fiu pusă tocmai eu in aceasta situație vreodată. Am gresit pentru ca am acceptat sa ma vad cu acest barbat, mi-a cerut doar sa fim prieteni si sa bem o cafea impreuna si am acceptat. Eu nu sunt asa, nu am râvnit niciodata la bărbatul alteia si totusi s-a intamplat. Ceva m-a atras foarte tare la el din moment ce am acceptat sa-l întâlnesc. Si eu nu las multa lume sa între in viata mea si mai ales un barbat cu obligații. Am vorbit pur si simplu tot felul de subiecte si chiar mi-a facut placere, m-am indragostit de el desi n-am vrut! Este un barbat fascinant, inteligent pur si simplu am fost copleșită pentru ca este un om cu suflet bun si nu doar mi-a dat aceasta impresie i-am simtit caldura din suflet. Stiu toate motivele pentru care el a ales sa facă acest pas dar sunt prea multe de zis si nu vreau s-o condamn nici pe sotia lui pentru ca nu ar fi corect.Eu, nu am vrut sa divorțeze de sotia lui, eu nu am vrut sa se separe de ea pentru ca el a spus ca vrea sa facă acest pas. M-am gandit cum s-ar simti ea si nu voiam sa despart o familie. Da, aveti dreptate poate doar am fost folosită si nu a exista acea mare iubire in care el ma iubea "enorm de mult " cum spune el. Ar trebuie sa fiu aspru criticata pentru asta, mi-e rusine de mine. Dar poate ca Dumnezeu a vrut sa-mi dea o lecție.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De unde atâta hotãrâre ca e primul barbat care l-ai iubit?, sunt doar prostii, daca nu era cu cineva si ocupat. Si te iubea el, nu era nimeni special.
"eu femeie cu demnitate care nu s-a lăsat călcată in picioare de nimeni"
Tocmai de el te-ai lasat folosita, fara nici o problema, mai ca te scuipa intre ochi si tot umbli dupã el.
Tie iti place doar confuzia si caosul care il ai la pachet Cu el.

| bwb a răspuns:

Du-te la biserica Sf. Antonie Cel Mare de 9 ori la rand, in fiecare Marti si a 10-a oara mergi cu ce ai pe acasa, ulei, faina, zahar, etc. si un cozonac taiat in 9 felii. Dupa ce le sfinteste preotul, imparte cele 9 felii de cozonac la 9 persoane, lasa acolo o parte din ce ai adus si restul du inapoi acasa. Roaga-te sa te ajute sa-l uiti si sigur te va ajuta. Ai sa vezi ca sunt mii de oameni care ii cer ajutorul! Uitarea este singurul medicament pentru suferinta ta!

| Claudidi95 a răspuns:

După părerea mea lui îi convine situația, te are și pe tine când vrea și pe soție. Când intervin probleme depinde de persoana și relația pe care o are, cât a investit cat atașament. Nu te judec știu că se poate întâmpla. Scrie-i un mail sau un mesaj, Intreaba-l ce se întâmplă. Dacă te ignora ia-o că pe un răspuns. Gândește-te și cat de mult bine îți face ție aceasta relație, să fii a 2a roata de la căruță. sunt unii care mint nu 2femei, 100. Gândește-te la fericirea ta dar și la consecinte. are copii? soția îl iubeste? Barbatii nehotărâți spun fel și fel de lucruri că să iasă tot ei bine

| Mirceasc a răspuns:

Tu te-ai pus vreodată în situația soției lui? Eu te sfătuiesc să îl lași în pace, sunt destui bărbați liberi, de ce vrei să rupi o familie?

| Freya1 a răspuns (pentru Mirceasc):

Sunt de acord cu tine doar ca intr-o priviinta nu inteleg ceva...
De ce doar ea trebuia sa se gandeasca la o femeie pe care nu o cunoste si despre care el ii spune ca e o scorpie si el ce a luat-o de sotie, a stat cu ea atatia ani nu s-a gandit? Nu am fost amanta, nici nu cred ca este ok sa faci asa ceva, dar de ce sa o judecam doar pe ea in conditiile in care si el este bagat in ecuatie? Cred ca ambi au gresit si ar trebui sa ne gandim si el de ce isi bate joc de familia lui asta in primul rand deoarece asa cum aceasta femeie stie ca este insurat putea foarte bine sa nu stie...