| blueal a întrebat:

Deci nu stiu daca e cea mai buna idee ca marturisesc chestia asta(e destul de jenanta si nu vreau sa ma demoralizez si mai tare dar poate totusi ma ajuta si pe mine cineva). Sunt intr-o relatie de aproape un an, nu am privit niciodata sexul ca ceva rau ca orice om normal mi s-a parut ceva firec in relatia dintre doua persoane.Acum ceva timp s-a ivit ocazia ca eu si prietenul meu sa facem dragoste (amandoi suntem virgini) dar sa zicem ca nu e asa usor pe cat credeamstraight face, vreau sa spun ca am dat-o in bara complet pentru ca sa zic asa "nu intra". Relatia noastra nu a fost afectata de chestia asta nu s-a schimbat nimic dar il iubesc si chiar vreau ca el sa fie primul baiat cu care ma culc.Vi s-a mai intamplat si voua? Sau puteti sa imi da-ti un sfat cum ar trebui sa procedez data viitoare?:-sDau funda:*:*:*:*

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Ai doar 16 anişori şi e FRUMOS că amândoi sunteţi virgini ( dar, după cum vezi acest aspect, referindu-mă în special la EL, poate fi un dezavantaj )!

Apoi, NU trebuie să-ţi fie jenă ( nu e o ruşine, şi au păţit-o MULŢI dintre cei care fac dragoste de prima dată ), e un aspect destul de NORMAL şi poate avea mai multe CAUZE :

În primul rând, e vorba despre lipsa ( voastră ) de experienţă privind viaţa sexuală ( începerea ei )! Ar fi bine să daţi o căutare pe NET şi să vă mai informaţi în acest domeniu.

Apoi, mai ales că faceţi dragoste pentru PRIMA dată, TREBUIE să aveţi la dispoziţie MULT timp ( 3-6 ore, deci să NU o faceţi pe "fugă" ) - pentru o reuşită de peste 80 % trebuie multă RĂBDARE!

De asemenea, este foarte important PRELUDIUL - adică perioada "dinaintea" actului sexual ( în sine ) - care TREBUIE să fie cât mai ÎNDELUNGAT, în care vă "pregătiţi" ( unul pe celălalt ) pentru actul sexual propriu-zis.

Acest PRELUDIU constă în mângâieri îndelungate în zonele erogene ( acolo unde vă excitaţi/vă place ), săruturi pasionale ( eventual sărut "francez" ), treptat vă dezbrăcaţi ( până rămâneţi goi ); după care treceţi la un alt stadiu şi vă "ocupaţi" fiecare de organul sexual al partenerului, puteţi încerca o combinaţie de sex oral + cunilingulus ( se linge cu limba organul sexual ) + anilingulus ( se linge cu limba zona anală ), se ling uşor ( sau se pot suge uşor ) sânii/svârcurile/gâtul partenerului ( partenerei ), EL poate suge uşor clitorisul partenerei, etc.

TOATE acestea trebuie făcute în SPECIAL de către el, pentru plăcerea şi excitaţia TA - deoarece dacă nu eşti destul de excitată, atunci vaginul tău nu va fi suficient de lubrefiat ( deci nu vei fi destul de "udă" la "piersicuţă" ) şi atunci penetrarea va fi MULT mai grea ( sau chiar imposibilă, aşa cum aţi păţit prima dată )!

Apoi, EL trebuie să fie cât mai delicat cu tine şi să continue preludiul până când VEDE efectiv că te-ai "udat" foarte tare şi ABIA după aceea să te pătrundă cu "fineţe" ( dar în acelaşi timp FERM, dintr-o singură încercare şi NU prea adânc, acum la început, ca să nu lovească "fundul" vaginului )!

De asemenea, aşa cum spunea altcineva pe aici, dacă observă că nu te "uzi" suficient de mult pentru a te penetra cu uşurinţă ( după URMAREA paşilor enumeraţi mai sus ), se poate folosi o cremă/ulei lubrefiantă!

De asemenea, după penetrare, la primele 10-15 mişcări TREBUIE să fie foarte delicat şi să NU te pătrundă adânc ( deoarece mai durează "puţin" până cănd vaginul se lubrefiază COMPLET )!

Apoi, RECOMAND o igienă IMPECABILĂ ( atât înainte, cât şi după ) - şi, NEAPĂRAT folosirea PREZERVATIVULUI ( alunecarea va fi mai uşoară )!

Dar e foarte important să fiţi ATENŢI la modul de "manevrare" a prezervativului ( deschiderea lui şi "montarea", apoi e importantă mărimea, şi nu în ultimul rând "demontarea" acestuia ) - de asemenea, recomand VERIFICAREA prezervativului după FIECARE "partidă" ( să nu se fi rupt/tăiat ) - pentru mai multă siguranţă!

Sper că aceste explicaţii să te ajute; dacă mai ai alte nelămuriri, nu ezita să mă întrebi şi voi încerca să-ţi răspund cât mai OBIECTIV!

Dacă consideri că ai de întrebat ceva mai intim şi nu se poate posta pentru public, atunci poţi să-mi trimiţi mesaj PRIVAT ( din secţiunea Mesaje ) şi promit un răspuns cât mai COMPLET!

Pentru a primi răspuns la mesajul privat, verifică-ţi setările profilului - Intră în Meniu la "Editare profil" şi la rubrica "Vreau să primesc mesaje de la" SETEAZĂ : toţi membrii TPU, apoi dă-mi un mesaj privat!

5 răspunsuri:
| SchiZz20CMrecords a răspuns:

Nici nu trebuie sa va afecteze relatia chestia asta.Nimeni nu s-a nascut invatat si e normal sa nu-ti iese din prima ce iti doresti.
Ce poti face in privinta asta? SIMPLU
sunt foarte sigura ca in timpul actului sexual stateai foarte incordata, lasa emotia la o parte fi cat mai relaxata iar prietenul tau la fel e normal sa nu intre din prima odata ce esti virgina dar asta nu are cu ce sa va sperie.
In al doilea rand daca si a doua oara se repeta asa eu iti recomand sa cumperi un lubrifiant ceva incat sa alunece locu, nu sunt foarte scumpe si sunt sigura ca te vor ajuta.
Bafta mare si ai grija de tine

| Hpzox a răspuns:

Nu trebuie sa iti faci griji din pricina asta si mie mi s-a intamplat de multe ori incerca sa o bage si nu intra pentru ca mie imi era frica si ma dadeam in spate dar pana la urma am facut-o pentru ca eram infierbantati amandoi laughing poate ca nu erai asa de ''uda'' sa zic asahee hee ca sa intre usor, cel mai bine el sa stea pe tine si tu sub el si sa incerce sa o bage usor va intra si sa fie uda uda ca sa alunege usor, si sa nu-ti fie frica nu te va dureawinking eu una iti zic prin ce am trecut eu si din propria experientahee hee

| カルメン a răspuns:

Uite,aici poti sa gasesti raspunsul tau:
http://www.sfatulmedicului.ro/......a-data_705

| LostInBubble a răspuns:

E o intamplare doar.
Puteti invata impreuna. Mai incercati!
http://www.one.ro/......ic-8704784

| jess179 a răspuns:

Este greu la primul contact sexual, de aceea trebuie sa ai grija ce faci.Pentru ca amandoi sunteti virgini, faceti totul cu rabdare, nu va grabiti, ca ati putea regreta. Dupa mai multe incercari vei vedea ca veti face mai usor sex, si va veti iubi.