| Făgăraş a întrebat:

As dori niste sfaturi de la fete sau baieti care cunosc psihologia fetelor!

Acum ceva timp mi-am cunoscut o verisoara de gradul al III! Ne-am bucurat mult de faptul ca ne-am cunoscut si am inceput sa ne cautam zilnic, vorbeam zilnic! Eu am stima de sine redusa si orice persoaba care imi da feedbak eu ma atasez( nu ma indragostesc, e atasament, ca nu imi doresc sa ma casatoresc cu ea ). Am patit la fel cu fiecare fata care, mai pe romaneste, m-a bagat in seama. Ea de exemplu la inceput cand ne-am cunoscut, de bucurie ma lua in brate, ma pupacea de ziceai ca o l-a vazut pe Brad Pitt! Mai mult, varul meu, ce mult tin la tine, te iubesc mult...etc! Iar eu m-am atasat mai mult! Iar de aici eu automat ca am inceput sa o stresez cu mesajele, cu afectiunea mea. La un moment dat, eu cand i-am spus ca e surioara mea, ea mi-a marturisit ca i-a venit sa planga, ca ea nu se are bine cu fratele ei..si vede in mine si are nevoie de afectiunea unui frate.
Problema a aparut cand nu am stiu sa imi controlez starile emotionale si am dat de inteles ca m-am indragostit! Are 21 de ani, e prea mult pentru ea! A vorbit cu un psiholog de mine si acela i-a spus ca eu ma voi vindeca greu,, si sa se distanteze de mine! E adevarat ca din afara asa se vede, insa vazand din interiorul meu...e altceva! In fine, eu imi cunosc problemele!
De fapt, relatia noastra asa de stransa oricum se rupea candva, cand venea in viata ei cineva( si atunci sufeream eu, ca nu imi mai dadea atentie ). Aveam nevoie de intamplarea asta ca sa imi clarific starile mele ( degeaba venea alta fata si o o uitam pe verisoara, ca stresandu-o si pe cealalta fata, o pierdeam ).
Acuma eu vreau sa aflu practic ce a fost in mintea ei? Cam greu, nu? Putem vorbi de indiferenta si nepasare din partea ei? ( ea mi-a zis ca eu cand ii reprosam ca nu ma cauta, ca nu ii pasa de mine, ca a durut-o. stiu ca am gresit aici cu stresul ) Ne-am ajutat unul pe altul, insa acuma suntem la cealalta extrema, ca nu ne mai cautam!
Mie imi pare rau pentru ce am facut...am, invatat multe! Oare noi mai putem avea o relatie normala..de ajutor, incredere? Sa se fi dus totul de rapa? apropo. odata intr-o seara am vazut cu un baiat de la mine din camin, de care imi mai spusese ea, veneam spre camin! ea m-a vazut dar s-a dus direct in masina lui. El cand am inchis, m-a salutat cu un ras asa mai ciudat! M-a durut tare si i-am spus ca decat sa faca asa mai bine sa nu mai exist pentru ea..nu mi-a raspuns, dar a doua zi m-a sunat sa ma ameninte ca nu cumva sa ii spun ceva lui de ea, ca ma spune la parintiii ei cu intamplarea noastra. Dupa aceea mi-a zis pana la urma ca nici ea nu i-a spus nimi. Iar cand i-am zis ca eu nu am treaba cu relatia ei cu baiatul acela, ea mi-a raspuns intr-un mod categoric ca nu au relatie. In acest timp ea mi-a raspuns la sms, dar cele care nu aveau legatura cu noi!
Eu i-am spus ca am inteles ce am facut si ca trebuie sa vorbim sa clarificam unele lucruri, dar nu imi raspunde nimic. E adevarat ca atunci cand stresezi omul, choar daca faci cu un gand bun, atunci il indepartezi? Ea oare e marcata? ea se arata indiferenta, insa cum este? Sa las un timp si apoi sa vorbim, sa clarificam?

Răspuns Câştigător
| e1xtz a răspuns:

Pe bune fata!
Nazistii in procese aveau judecatori pe care daca ii asculti gasesti similitudini cu modul tau de exprimare.Erau oratori 'impresionanti', injosirea, dezumanizarea inculpatului era esenta.Capacitatea ta intelectuala, bogatia vocabularului lexic, plăcerea ta vizibila de a umili ti-ar fi asigurat un loc de cinste in sistem.
E drept, nu prea implicau femeile si ideal era daca erai blonda, dar eu sunt fan si asa.

Poate intr-o zi la stirile de la 5 aud vreodată;
S-a aruncat de pe bloc, si in bilet lasat scris, mesajul si cuvintele @DROLJEI au fost decisive.
laughing

Mentionez, fara legatura cu cazul de fata...sa nu existe interpretari.

| Făgăraş explică (pentru e1xtz):

UIte as dori sa spun ceva interesant: In primul rand, eu multumesc tututor celor care si-au alocat din timpul lor pentru a-mi da niste sfaturi. Bineinteles, aceste sfaturi vor trece prin Comisia de analiza din cadrul Ministerului meu de Interne ( un sfat pretios primit de la psiholog ).
In al doilea rand, nu pot sa aleg un castigator raspuns castigator deoarece raspunsurile contin doar o parte din elementele problematice intalnite in acest caz. Ca sa spun asa pot face o compilatie din toate cele trei raspunsuri. Dar eu cred, ca peste toate acestea, mult mai important este faptul ca a-ti dorit sa ma ajutati. Gestul acesta invinge orice fuga dupa o fundita sau oricare alt interes. Stiti de ce? pentru ca gestul dumneavoastra nu il voi uita niciodata! Va multumesc!
Cu siguranta ca fundita data acestei replici la unele defecte ale comportamentului intalnit la DROLJA, imi va aduce o anumita antipatie, insa eu vreau sa fiu sincer: e adevarat ca in acest moment stima mea de sine este in lucru si inca este vulnerabila. Din acest motiv, umilirile ei m-au atins si mi-au produs o anumita stare de repulsie si mai ales de razbunare( in sensul in care si mie daca nu am o frumusete de invidiat, am alte calitati prin care si eu te pot umili, stai linistita! iar aceste calitati vor fi antidotul celor care vor mai incerca sa se ridice pe seama stimei mele de sine intr-o transcendenta fara limita si iluzorie! Se vede ca in raspunsul ei a judecat cazul in cea mai mare parte la un mod superficial( eu nu sunt in stare sa am o discutie cu ea acum, cel mai mare fals, bineinetels avandu-si fundamnetul tot in aroganta prea mare pentru neputintele noastre )
Off, ajunge. Cred ca m-am razbunat destul! Nu asta e important! Nu e important sa ramanem cu antipatii si suparari! Nu asta e cazul. MI-as dori ca Drojla sa nu se mai creada mai presus decat toti! Stiu ca nu ma poate intelege acum, poate nici eu. Dar ma rog sa ii de-a Dumnezeu in viata ocazie, sa nu umileasca pe nimeni! Ca nu se stie cand va sosi timpul ei sa fie umilita! Te rog sa ma ierti din suflet, sincer, nu imi place sa am asa comportament, dar cateodata trebuie! prea mult am fost prea lasator si am suferit!
Va multumesc inca odata la toti si sa ne daruiasca Bunul Dumnezeu si Maica Domnului multa sanatate, rabadare si curaj in necazurile vietii. Amin.
Sa va iubiti unul pe celalalt!

| Drolja a răspuns (pentru Făgăraş):

Dacă ştiam că eşti şi prostuţ, chiar nu mă mai deranjam să îţi scriu ce ţi-am scris.
Mă rog, ce vei alege tu să faci sau să NU faci chiar nu mă preocupă deloc, putând să abordezi orice atitudine vrei. Succesele pe care le ai sau NU le ai vor fi şi de acum înainte un bun pronostic. Iar singurul care va avea de pierdut sau câştigat, tot numai tu vei fi.
Iar funda puteai să o acorzi din partea mea şi unei foci vorbitoare, că nu ar fi făcut prea mare diferenţă.

Ştiu că doar dulcegăriile prind bine şi iluzionările, dar astea nu fac bine la imaginea de sine. Aşa că nu obişnuiesc să le practic.
Iar tu gândeşte-te dacă "răzbunarea" ta de mai sus are în spate vreun principiu, sau e datorată respingerii cererii de prietenie.
Maica Domnului şi cu tine!

17 răspunsuri:
| Făgăraş explică:

Draga domnisoara/doamna, raspunsul dumneavoastra pe langa o duritate benefica, in sensul in care accentueaza necesitatea impementarii unor reforme in Ministerul de Interne al meu, are si o aroganta care imi saboteaza munca la stima de sine. Da, recunosc ca nu sunt un Brad Pitt, insa am calitati pe care un Don Juan, cu o aroganta infinit mai mare decat infinitul dupa care tindem noi, nu le are! Insa, prin aceasta imtamplare am invatat multe pentru viata: nadejdea la Dumnezeu, increderea in sine, curajul. Daca sunt mai mic si mai grasut si zici ca mama natura a fost nedreapta, oare cu cei cu handicap cum a fost? La ei cam ce raspuns le dai? Pai cred ca streangul pentru ei este ceva prea frumos, nu? Nu fac pe victima, dar dupa cum judeci, jignesti fara sa stii! Si apropo, vezi ca, dincolo de bube, chelie, burta, se mai ascund si alte lucruri frumoase, dar, stiu, aroganta si mandria au zidurile prea puternice ca sa le doboare! Recunosc ca asa m-am simtit langa ea, cum ai zis tu.ea fiind mai frumoasa! Dar nu trebuie.Sa nu te superi pe mine ca ti-am tinut morala! Oricum schimbarea trebuie sa vina la mine! Eu nu cred ca e ura! Am incredere ca Dumnezeu va face totul sa fie bine! Amandoi avem de invatat! Iti multumesc si sa ma ierti!

| Făgăraş explică:

E bine daca imi dai pupici si nu alte cuvinte frumoase pe care nu s-ar cuveni omului sa le graiasca si mai ales sa le auda! De ce crezi tu ca faptul ca a stat langa un om mai gras i-a produs traume?

| Drolja a răspuns (pentru Făgăraş):

1. Citeşte mai atent ce am scris, nu am scris asta.
2. Fetelor nu le plac grăsuţii.

| Făgăraş explică:

Nu la toate fetele...eu am avut prietena care era slaba!

| Drolja a răspuns (pentru Făgăraş):

Înseamnă că tu nu ai de fapt nicio problemă, şi dacă ai avea, ştii cum să ţi-o motivezi şi să ţi-o scuzi.
Nu mai ai nevoie de sfatul nostru.

| Făgăraş explică:

Tu cati ani ai?

| Drolja a răspuns:

În noi se mai trezeşte din când în când, inexplicabil pentru mine, sentimentul de maica Tereza, de filantropie, mai ales faţă de băieţi rataţi care ne stârnesc mila, cu atât mai mult cu cât apare şi oarecare datorie pricinuită de apariţia rudeniei.
Problema e că ne dăm seama de greşeala pe care am făcut-o dând atenţie acestui fel de băieţi, şi când o facem, se trezeşte un spectru larg de sentimente repulsive în noi: silă de respectivul şi de propria persoană, nervozitate faţă de subiect (adică voi), regret, dorinţa de a vă ocoli şi cea de a vă anula cumva şi din mintea noastră, şi din viitoarele acţiuni, şi, în cazuri mai grve, chiar ură.
E mai grav când la o fată această ură nu este faţă de tine, ci faţă de propria-i persoană. O poate conduce să facă lucruri nechibzuite.

În cazul vostru, pare să te urască şi pe tine, şi pe ea. Oricum, nu contează aşa de mult dacă ceea ce simte pentru tine e ură, respingere, sau silă, atât timp cât oricare din ele e ceva negativ.

Eu cred că nu o poţi recâştiga, pentru că din câte mi-ai dat de înţeles, fata e destul de pornită să te uite şi să te evite. Cred că felul tău lipicios şi insistent de a fi, i-a trezit nişte imagini şi scenarii deloc plăcute cu tine, iar dacă natura a fost şi ea aspră cu tine, şi te-a făcut gras, scund, bubos, sau mai ştiu eu cum, cu atât mai mult ea a trăit la nivel psihic nişte traume.

Nu ştiu cum ai interpretat tu chestiunea, dar să ştii că cineva merge la psiholog din cauza ta, nu e tocmai un merit cu care să te poţi făli.
Cred că a ajuns la stadiul în care şi-a dat seama că îi este peste puteri să te alunge din viaţa ei, şi a conştientizat că are nevoia unor specialişti (psihologul), iar asta ar trebui să te marchize şi ambiţioneze cumva să te schimbi!

Refuz să cred că eşti un ratat complet, pentru că până şi prietenii se simt ciudat în prezenţa ta, şi o să îmi spun doar că poate ai neajunsuri de nivel psihic.

Tu nu trebuie să mai insişti cu nici măcar un mm să intrii în viaţa ei, pentru că s-ar putea să te trezeşti cu surpriza neplăcută de a fi îndepărtat prin mijloace brutale, care s-ar putea să te umilească. Poţi face analogie cu un viol îndelungat făcut de o persoană extrem de respingătoare- pentru a înţelege cam cum se simte ea.

Ştiu, e dur. Pentru că noi nu vă putem vedea categoric ca parteneri, nici ca amici, tu trebuie NEAPĂRATsă te schimbi!
Sunt sigură că nu eşti capabil să porţi o discuţie lămuritoare cu ea acum, şi nici măcar să îi ceri nişte banale scuze, fără ca să îi creezi repulsie, prin urmare ar trebui să eviţi oarecum contactul cu ea şi să îl întârzii până când vei vedea schimbări frapante în viaţa ta.

Nu greşit ar fi să nu o mai contactezi niciodată. Dar, mă rog, dacă ţii morţiş... poate după ce vei fi în stare să îţi faci şi tu o iubită care să poate trăi lângă tine, şi un anturaj de prieteni printre care să simţi şi tu că poţi socializa sănătos.

În rest, nu e neapărat să ţii legătura cu toate verişoarele tale. Nu e ca şi cum ai primi un premiul la sfârşitul vieţii în funcţie de câte rude ai reuşit să îţi descoperi pe parcursul vieţii.

| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

ATENTIE! Expertul este aici!
Eu cred ca ea e cea cu probleme nu tu, la tine singura problema e ca esti insistent iar donsoarele nu le place insistenta, daca le arati indiferenta vin in genunchi sa iti cearseasca atentiewinking. cu ce drept a mers ea a psiholog sa vb de tine? asta sa iti dea de gandit ca nu e decat o proasta, taie urgent legatura cu ea, lucreaza la stima de sine si arata-i ca ai orgoliu si mandrie, sterge pe jos cu ea inainte sa o faca ea

| Făgăraş explică (pentru VerginicăVacăGrasă):

Din moment ce a merg la psiholog pentru altcineva e gresit! Eu cand am mers la psiholog, si mai aduceam discutia de ea, imi spunea: nu ea este problema ci tu, adica tu ai venit sa rezolvi problemele tale, nu ale ei! Din afara e adevarat ca se vede ciudat, insa din interiorul meu este vorba de altceva! Si tocmai asta imi lipseste si lucrez la stima de sine! Da, suny un baiat mai mic si mai solid, dar Dumnezeu mi-a dat alte calitati pe care le pot pune in valoare! Ea are doar 21 de ani, nu are de unde sa stie prea multe. Oricum ar fi, eu trebuie sa lucrez cu mine si va face Dumnezeu sa ne impacam, cand e momentul..iti multumesc mult!

| e1xtz a răspuns:

laughing
Eu n-am nicio treaba cu cazul.
M-ai întrebat ceva ce ti-am confirmat demult, da unde sa iti raspund ca numa' cu prietenie se poate.
Vad ca nu-s in club.

winking
Mhm.

| Drolja a răspuns (pentru e1xtz):

Răspunsul era pentru S.E.E.A.S.S.

| e1xtz a răspuns:

Da.mi-am dat seama, dar mi-ai scris PM, dar nu am putut sa iti raspund ca nu suntem 'frends' cică.

| 1DeadMemories a răspuns:

Probabil s-a speriat de reactia ta, crezand-o mai intima.Ea te vede ca pe varul ei, un confident, iar insistentele tale au facut-o sa creada ca tu o vezi mai mult decat o verisoara.
Mai exista si posibilitatea ca ea sa aiba alte sentimente pentru tine si nu i se par normale.Din cauza asta te indepareaza constientizand ca nu e un lucru bun sa aveti alte sentimente intre voi.

Lamureste cu ea si fi sincer daca ai ceva sentimente, spune i ca ai exagerat si n-ai realizat ca nu-i un lucru decent.

Bafta!

| Făgăraş explică (pentru 1DeadMemories):

Parerea ta este cea mai apropiata e adevar! Oricum o discutie o vom avea...dar mai incolo! MUltumesc