| anonim_4396 a întrebat:

Am o foarte mare problema: parintii mei se cearta foarte rau si eu nu mai suport sa aud lucurile astea. Ideea e ca nu le pot spune nimic in particular deoarece nu ma asculta si incep sa tipe la mine. Nu pot nici sa ies pe afara sau chestii de genul. Nu stiu ce sa fac...

Răspuns Câştigător
| Amarandie_Alex_1991 a răspuns:

Incearca sa ii respingi si sa iti vezi de carte sau daca te deranjeaza foarte tare poti sa vorbest cu un prieten bun sau un psiholog PS: Si parintii mei se cearta cam mereu

9 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Niste dopuri din spuma elastica pentru urechi reduc nivelul "zgomotului" care te tulbura--- nu sunt scumpe (3-4 lei, in farmacie)

| Freya1 a răspuns:

Nu functioneaza dragalasenile se pare ca nu sunt genul.
Ignorai ca nu ai cum tu sa repari faptul ca ei nu se mai iubesc

| danay72 a răspuns:

Ei își vor rezolva problemele. Tu poti sa spui cum te simți când ei se cearta. Dar vorbește despre acest lucru cand sunt bine dispuși. Un raspuns blând îndepărtează furia, de aceea vorbește respectuos.

| ziftode a răspuns:

Incuie-i pe amandoi undeva si nu le da drumul pana nu se impaca de tot big grin

acum lasand gluma la o parte, ar trebui sa ceri ajutor cuiva care sa aiba autoritate asupra lor si care sa stie ce sa faca, iar ei sa ii recunoasca autoritatea, cum ar un membru al familiei mai in varsta si respectat de toti, sau, psihiatrul scolii, etc., daca nu ai nimic pe nimeni de genul asta, SI CHIAR NU REUSESTI SA COMUNICI CU EI, atunci ultima solutie (care e cam naspa, dar, situatii disperate cer masuri disperate) cauti pe net protectia copilului si le dai un telefon, le descrii situatia si ii intrebi ce poti sa faci... poate suna a dat in gat, insa datoria parintilor e sa le ofere copiilor un camin, camin in care sa aiba stabilitate si caldura, NU SCANDAL SI NERVI, deci ei fac ceva deosebit de gresit, NU TU!

| Elena9328 a răspuns:

Daca nu vă înțelegeți, divorțați. Știu că e greu. In același situație am fost și eu. Și am rămas cu mama.

| ShamelessQboy a răspuns:

Dacă chiar nu găsești pe cineva din familie cu care sa discuți sa le deschidă ochii, sa își amintească ca mai exiști si tu ca mai contezi pe acolo chiar dacă ești încă un copil, atunci apelează la protecția copilului, au psihologi si pot sa discute cu ei!
Ce poti sa faci? Păi începi de la scoala te planigi acolo psihiatrului, si ei vor lua măsuri, sper!
Apropo, cati ani ai?

| Staif a răspuns:

Spune-le ca nu poti invata din cauza lor. Si ca daca nu inveti, ei iti strica viitorul.

| AlexAlx2626 a răspuns:

Asa au facut si ai mei. eu am intrat intr-un anturaj foarte prost de atunci. nu ma interesa de ei. aveam scandaluri pe fiecare seara prin cartier. probleme cu politia. fumam iarba. etc,, Ce vreau sa iti spun. e ca nu trebuie sa iti pese ce fac ei. daca asta considera ca trebuie facut, asta sa faca. Tu traieste-ti viata. lasa-i pe ei. Ei sunt maturi, au conceptiile lor. etc. Ai mei cand m-au vazut in ce stare eram atunci. cu anturajul si chestiile pe care le faceam, s-au calmat. dar eu am ramas cu ceva cicatrici pe inima de atunci. Partea a 2-a e ca ar trebui sa discuti cat mai serios cu ei. cu amandoi. si sa le spui ca daca nu isi revin la realitate, vei pleca de acasa. chiar daca tipa la tine, nu te intimida. si fii cat mai serioasa si sigura pe tine! Bafta, sper ca te-am ajutat!

| lera21022006 a răspuns:

Incearca sa ii impaci si zile cat de tare ii iubesti