| Alessia_Pintea_2002 a întrebat:

Am si eu o problema părinții mei ...Mereu ma cearta, ma înjură si tipa la mine. Ei efectiv stau si dau ordine si eu trebuie sa fac ce spun ei. Ce pot face le am explicat dar nu asculta efectiv spun "tu crezi ca ai drepturi noi avem drepturi nu tu"vi se pare normal? Adică chiar nu mai stiu ce sa fac mi au mai spus că sunt o pacoste adică peste asta am trecut dar mi se pare ciudat.Acum 1 an au vrut să mă de a afara din casa dintr-o chestie absurdă adică nu am vrut să îmi cer scuze pentru ceva ce n am facut.Am ajuns sa plâng noaptea si sa-mi fie frica daca se trezesc si incep sa tipe la mine.Imi controlează toată viața trebuie sa le cer voie daca vreau sa citesc un mesaj, daca scap ceva pe jos (si sunt in apartament gen de la geam) trebuie sa le cer voie.Ma pedepsesc foarte des din chestii ca :am lăsat usa deschisa la toaleta, am uitat sa sting becul
Ce sa fac?

2 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Din păcate n-ai ce, doar să fie un alt adult cu autoritate care să le zică că greșesc, pe tine n-o să te asculte niciodată pentru că „ești copil". Ar fi bine să discute un psiholog cu ei, ai putea încerca să îi spui celui de la școală ce se întâmăplă acasă și poate ia măsuri.

| Violleta2022 a răspuns:

Fiecare casa are regulile ei!
Iar cand locuiesti cu parintii, trebuie sa faci ce ti se cere si sa respecti regulile casei, in special daca esti minor si parintii au obligatia sa te controleze, suprevegheze si educe.
Cand devii majora (la 18 ani), iti poti lua valiza si poti pleca in lume, sa-ti faci propriile reguli si sa-ti traiesti viata cum doresti.
Pana atunci, fii respectuoasa si ajusteaza-ti comportamentul, ca nu-i mare folozofie sa tii minte cateva lucruri simple si elementare in fond: sa inchiz usa la toaleta este pana la uram o chestie de bun simt si igienic, sa stingi lumina, inseamna sa reduci consumul de energiei electrica, de care nu-ti pasa acum, ca nu platesti tu nimic.
Daca traiesti in casa lor, pe munca si banii lor, respecta regulile casei si ale parintilor, din bun simt macar.