| Shar0nSpitz a întrebat:

Am o mare dilema! Stiu ca nu e categoria potrivita dar sper ca ma puteti ajuta! Am gasit facebook-ul tatalui meu pornit si stiu ca nu e frumos dar avea un mesaj si i l-am citit! Desi mi se parea ca in familia mea totul e perfect am realizat ca nu e tocmai asa! Tatal meu isi dadea mesaje Gen " Imi pare bine ca te pot avea macar asa, la distanta, stiu ca daca ai fi aici mi-ai oferii toata atentia de care am nevoie si la pat si detoate",,,, si pur si simplu eram asa :o Ce? Tatal meu? Ideea e ca, il iubesc foarte mult si chiar nu as vrea sa mi se destrame familia, insa nu stiu ce sa fac? Ar trebuii sa ii spun mamei? sad Cred ca as rani-o prea tare, la fel cum si eu sunt ranita acum, nu ma asteptam la asta din partea tatalui meu! Ce ar trebui sa fac?

Răspuns Câştigător
| adeluna a răspuns:

Poate tatal tau se simte neglijat si neapreciat. Asta fiind problema, in directia asta ar fi si solutia. Toti vrem sa simtim ca suntem importanti, ca ceea ce facem are un rost si este apreciat. Ca suntem iubiti si doriti pentru toate calitatile si abilitatile si skillsurile noastre. Poate, purtati de grijile cotidiene ai tai au uitat sa-si rezerve timpul si energia de a-si accorda reciproc atentia de care au nevoie.
As recomanda sa nu-i spui mamei tale ceea ce ai citit. Foloseste mai bine psihologia inversa. Roag-o sa-ti (re)povesteasca cum l-a cunoscut pe tatal tau, cum si cand si-a dat seama ca e indragostita de el, cum i-a cerut mana, etc. Adu-o in starea de a retrai amintirile frumoase si romantice. Apoi spune-i ce frumos ti se pare ca ai tai s-au intalnit, si ca sunt impreuna de atata timp. Apoi roag-o sa te ajute sa faceti ceva special, dragut pentru tata. Cautati impreuna idei de a-l face sa se simta important si apreciat.
Poate te gandesti ca nu merita asta. Ca ar trebui mai degraba pedepsit decat rasfatat. Daca te ajuta, gandeste-te ca, daca atentia e ceea ce.i lipseste in familie, din momentul ce o va primi acasa se va simti singur vinovat sa o caute in alta parte.
Si incearca sa nu uiti ca, desi au responsabilitati si raspunderi, si parintii sunt doar simpli oameni, cu defecte si slabiciuni si dorinte si nevoi.
Bafta!

7 răspunsuri:
| Sara2 a răspuns:

Poate nu procedez corect da in locu tau nu ma puteam abtine, ii luam facebooku aleia si o faceam pe aia albie de porci, vai de capu ei

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| Wo0W a răspuns:

Vorbeste cu el

| costi900 a răspuns:

Eu zic sa nu te bagi ca daca ii spui mamei tale chiar ca o sa se destrame tot, lasa sa rezolve ei, poate tatal tau are doar o aventura, sunt sigur ca nu o sa va lase pe voi pentru alta happy

| Dana_Alina_1997 a răspuns:

Incearca sa vorbesti cu el si sa ii explici ca nu e bine ce face. O c***a o poti avea oricand dar o familie e mult mai importanta, fa-l sa inteleaga ca daca el se va incurca cu fata aia pe voi nu o sa va mai vada. Bafta si sper sa fiti din nou o familie fericita.

| deeaty a răspuns:

Mama ta va fi ranita oricum... spune-i pana nu va fi prea tarziu...

| ZakLogan a răspuns:

Mama ta o să fie rănită oricum... Deci dacă îi spui acum sau mai târziu o să fie același lucru. Mai bine îi spui tu decât să afle ea și tu să rămâi cu conștiința încărcată...
Dar înainte de toate... Să nu faci vreo mișcare greșită de genul... Să nu fie adevărată conversația respectivă... Sper că te-am putut ajuta și îmi pare rău pentru ce ți se întâmplă... Ai mei sunt divorțați de cand aveam doi ani. Și a fost o perioadă nasoala...