| TanyaTania334 a întrebat:

Buna TPU! Sunt foarte afectata din cauza certurilor parintilor mei.ei doi se inteleg perfect dar fratele tatei cu sotia lui se tot baga in relatia lor si apar discutii. Mama este certata cu ei iar tata e pus oarecum la mijloc. Fratele mamei locuieste in Italia iar atunci cand vine acasa parca tata uita de noi iar fratele lui e tot ce conteaza si stiu ca asta e doar o ambitie a celor 2 soti(fratele tatei si sotia lui) ca sa se certe ai mei si eu privesc neputincioasa la certurile lor in legatura cu familia extinsa. Nu stiu ce sa ma mai fac cu mama,ea se simte data la o parte si tind sa cred ca in mare masura are dreptate,mai ales cand vin rudele tatalui in tara. Au fost multe jigniri la adresa tatalui meu si a mamei mele din partea lor iar mama de asta nici nu vrea sa mai comunice cu ei,insa tata a inceput sa treaca cu vederea...(e fratele lui, se explica). Cum pot gestiona situatia? Nu vreau ca din cauza a 2 oameni din exteriorul familiei sa mi se destrame mie propria familie.

5 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Pai tu mai ales daca esti minora nici nu prea ai cum sa intervii in aceasta relatie de familie complicata.
Din punctul meu de vedere tatal tau este vinovat ca permite chair si fratelui sa intervina in familia voastra!
Nu cred ca unchiul tau si-ar da la parte sotia pentru fratele lui!
tatal tau ar trebui sa aiba o atitudine adecavata, nici sa fie certat cu fratele lui dar nici sa-i permita prea multe chestii!

| Violleta2022 a răspuns:

Daca adultii nu se inteleg inter ei, cum ai putea tu, copils a decizi in locul lor sau sa le schimbi gandurile?

Eu spun ca mama ta trebuie sa deschida gura si sa comunice cu tatal tau, luand o singura decizie benefica pentru amandoi.
Nu ti se poate baga nimeni in relatie, daca nu le permiti si aici sunt amandoi de vina, ca se lasa influentati de rudele care baga intrigi.

| ioana748 a răspuns:

Mama nu este obligata sa relationeze cu rude care o pun in situatie dificila si ii crează disconfort.
Pe de alta parte tata nu poate fi obligat sa nu si iubească fratele indiferent de situatie.
Este un moment temporar in care mama trebuie sa inteleaga ca legatura dintre frati este una specială si sa i lase sa se bucure unul de prezenta celuilalt.
Partenerul de viata trebuie sa aiba o anumita libertate, in special cand vine vorba de rudele lui de sange.
Faptul ca mama nu are chimie cu ei nu poate obliga pe tata sa intrerupa contactul cu familia lui.
Intr o relatie bazata pe iubire, respect, echilibru si nu manipulare narcisica, trebuie sa intelegem partenerul in situatii de genul acesta si sa gasim o modalitate de mijloc.
Daca mama nu doreste sa mai comunice si a ramas asa stabilit, perfect.
Tatal tau isi poate vedea fratele cand doreste fara prezenta ei.
Mama ar trebui sa fie inteleapta si echilibrata pentru binele familiei si mai ales al tau.
Uite ce se intampla cand in loc sa caute starea de bine si calm, sta sa o intereseze cum sa desparta doi frati de sange.
Tu suferi si imi pare rau ca parintii, in special mamele care ar trebui sa aiba ca prioritate linistea caminului si a copiilor isi consuma energia inutil.
Tu nu prea poti gestiona situatia, caci nu cred ca o sa tina cineva cont de opinia ta.
Doar sa i spui mamei ca esti alaturi de ea si ca o iubesti si sa i tragi atentia catre cel mai frumos lucru din viata ei, adica tu.
Tot binele din lume iti doresc si sa fie liniste la tine in casa si in suflet.
❤️

| TanyaTania334 explică (pentru ioana748):

Mama niciodata nu s-a opus relatiei dintre frati! DELOC! Eu sunt foarte ranita din cauza ca toata lumea o desconsidera pe mama mea, pe nemerit! Nu e ea cea vinovata, le-a facut numai bine iar acum cand nu mai au nevoie de ea incearca sa o loveasca in cel mai urat mod posibil. Omul bun intotdeauna va fi luat de prost, la aceasta concluzie am ajuns. Tata nu vede cat de folosit e de cei doi. Il suna doar cand are nevoie de el si atat.

| ioana748 a răspuns (pentru TanyaTania334):

Te cred si ai dreptate. Omul bun nu va fi apreciat niciodată la adevarata valoare.
Mama ta si a facut datoria sa l atentioneze, mai mult nu poate nici dansa sa faca.
Este greu sa l schimbi pe tatal tau acum.
Poti doar sa fii alaturi de mama in momentele cand se simte singura si sa i tii de urat.
Sa incerci sa i comutezi atentia spre lucruri dragute.
Dragostea ta o sa i schimbe starea.
Cu cat il lasa mai linistit cu atat tatal tau o sa simta singur despre ce este vorba.
Mama ta este norocoasa sa aiba un copil bun ca tine.
Tu nu poti face mare lucru din pacate. Insa cu siguranță grija ta o sa i aline mamei supararea.
Bine ar fi ca tata sa gaseasca un mediu linistit, unde nu i se reproșează nimic si cele ce i spun altii sa fie complet lipsite de adevar.
Si daca i liniste si stare de bine cu zambet si toleranta tata o sa fie atras spre acasa.
Esti copil bun si multi parinti i ar invidia pe ai tai.
❤️