| alexutza222 a întrebat:

Am o Mare prolema si sper sa imi dati un sfat bun sau macar o incurajare/vobra buna.

Sunt in clasa a 9a la profil Stiinte Sociale. Azi am avut latina. Proful ne-a dat de invatat pe derost o lectie din manual.Eu am stat ieri foarte mult timp sa invat pe derost( nu am inteles nimic, iar proful vrea sa stim lectiile la virgula).Am iesit in fata clasei si dupa ce am spus putin m-am piedut(sunt cam emotiva) si am inceput sa ma balai si sa fac aaaa, cred ca nu am zis nimic un minut sau 30 de secunde (nu stiu exact) dupa care a zis sa merg la loc si pentru ca m-am oferit nu imi pune nota mica. M-am simtit extrem de penibil, m-am inrosit toata.

Ora urmatoare am avut religia proful m-a ascultat si am zis lectia bine, dar de draci de la ora de latina am avut lacrimi in ochi, adica nu am plans doar aveam ochii umezi, colegii ziceu ceva sa nu mai plang...

Ce credeti despre asta? Ajutor! Cine a mai trecut prin asta? va rod foarte mult sa nu ma criticati, ma critic suficent singura! Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| UbexFlo a răspuns:

Stiu exact cum te simti.Si eu sunt genul de persoana emotiva si ma balbai.Am trecut si eu prin ce treci tu exact la inceputul anului intra9a cand m-a intrebat profa de geografie cum o chema pe profa din generala de geogra si m-am balbait cand i-am zis numele si a iesit Mamalinici in loc de Malinici.Fraierii radeau, bineinteles happy
Stai linistita, nu e capatul lumii.Tu trebuie sa-ti vezi de treaba ta, sa ai incredere in tine si sa incerci sa inveti eficient. Poti vorbi cu dirigintele tau despre chestia cu invatatul pe de rost pentru ca nu e un lucru normal.O poezie da, o inveti ca papagalul dar o lectie nu. Elevii trebuie sa incerce sa invete normal, nu ca papagalii si sa uite de la mana pana la gura a2a zi.
Eu am reusit in clasa a9a sa trec peste toate barfele colegilor si toate porcariile profilor materialisti si am luat un 10 la latina in oral(eu ma balbai si pentru ca este un defect al meu si nu mi-a fost usor dar am avut incredere in mine, nu m-am uitat in jurul meu in timp ce vorbeam).
In clasa a10a am avrut sa ma las de scoal din cauza profilor si colegilor pentru ca radeau mereu de mine dca plangeam sau altele, am avut mari scandaluri pe tema asta si chiar nu am mai fost la scoala vreo luna cu gandul sa ma las.Nu aveam nici mediile incheiate, nici nimic.Pana la urma m-am intos la scoala sa-mi inchei mediile, am luat un 8 la istorie in oral ceea ce e foarte greu cu profu meu care l-am avut ca e greu sa luam si un 5, dapai 8, mi-am incheiat mediile si m-am transferat.happyDaca situatia scapa de sub control, fii tare, cu tupeu si da-le peste nas la toti.

9 răspunsuri:
| єχcєєℓ a răspuns:

Pai nu te mai critica singura! Nu ai stiut lectia si nu e o tragedie. Oamenii mai si gresesc.Nimic nu este perfect! Fa-ti mai mult timp pentru invatat daca crezi ca nu te descurci.Pana la urma toti gresim.Si nu este un lucru rau in a gresii! Iti urez noroc!happy

| blueheart a răspuns:

Incearca sa ai mai multa incredere in tine. Cu putina vointa si incredere in tine poti sa reusesti in tot ce ti-ai propus. Eu am facut 6 ani latina si daca stii sa folosesti dictionarul, inveti declinarile etc, o sa fii cea mai buna. succes!happy

| TheBirdOfTheHermes a răspuns:

În viață dacă nu dai peste obstacole parcă nu trăiești cu adevărat.

| Brăila_Ana_Cosmina_1997 a răspuns:

Nu te ingrijora, am mai trecut si eu prin chestii de genul asta.La latina in clasa a 9-a avem o profesoara intre doua varste, pe care aproape ca ai vedea-o prin cluburi.
La un moment dat ne daduse in primele ore sa scoatem ceva despre limba latina si latini.Eu am scos la imprimanta, fara sa stiu ca de fapt acolo la liceu trebuie sa scrii de mana referatele.Si ia ghiciti ce am patit ....cand a rebuit sa pprezint chestia asta doamna profesoara mi-a rupt foaia si mi-a spus sa comentez 10 proverbe in minim 5 randuri.La toti cei care nu isi faceau temele sau nu o faceau bine le dadea chestia asta.Si din cauza socului am inceput sa plang, l-am sunat pe tata sa-l anunt, ca mi-am implicat tot familionul in traba asta, imprimanta noasra nici nu mai functioneaza

| raduqu a răspuns:

Nu inteleg intrebarea, se intample mereu chestii din astea la toata lumea, si mie mi se mai intampla desii sunt baiat, dar eu invat bine si cand aud pe prof ca nota mea este mai mica de 9 si se comporta cu mine ca si cum iar fi mila de mine parca ma simt asa ciudat nici nu stiu cum sa ma exprim, dar eu fiind baiat nu prea plang si nici nu mi se umezesc ochii, sincer nu am mai plans de la 6 ani si acum am 13

| KillerBunny1500 a răspuns:

Am trecut prin acelasi lucru, stiu cum te simti, stiam totul foarte bine la lectia la romana ( trebuia sa prezint o carte ) si pur si simplu m-am blocat instantaneu, stiam perfect ce trebuie sa spun dar parca nu-mi ieseau cuvintele din gura ( toata lumea ma considera emotiva ) Dupa prima parte spusa bine pur si simplu am inghetat, ma simteam jenata sub privirele profei si ale colegilor, eu nu prea pot vorbi in public (ma blochez si nu pot sa spun nimic ). Ma simteam penibil cand toti se uitau la mine cu niste priviri coplesite, de parca m-ar tortura doar cu privirea. Eram complet devastata ca m-am facut de ras mai tare ca oricand.
Tine fruntea sus, iar de acum, cand vorbesti, imagineazatii pe toti ca pe niste persoane care nu te critica, nu te judeca, nu pot sa te certe. Nu te mai simti jenata, incearca sa te gandesti ca nu-i nimeni acolo, asa procedam eu cand eram mica, prin clasele primare, tin sa-ti multumesc ca mi-ai reamintit cum procedam. Imi fine, nu mergea de fiecare data. Poate ca nu te-am ajutat mult, dar sa nu mai fii suparata, mai incearca, o sa te acomotezi in timp.

| denideni2000 a răspuns:

Stiu cu e... eu sunt la fel si deseori ma oftic, mai mult pentru ca nu am reusit sa fiu mai buna decat ceilalti si pentru ca nu am reusit sa spun cum trebuie, bv tie caci iti pare rau! Altora nu le-ar pasa!

| Simona020 a răspuns:

Banuiesc ca esti adolescentawinking In adolescenta toti ne confruntam cu emotii, stres, tot felul de sentimente mai placute sau neplacute dar care ne fac inima sa bata mai tare. E adevarat? Pentru ca atunci cand ai simtit lucrurile pe care le descrii tu, ti-a batut inima foarte tare, eu sunt sigura de asta pentru ca la fel mi se intampla si mie. Tot ce trebuie sa faci e sa ai mai multa incredere in tine.
E intr-adevar putin cam absurd sa iti dea cineva sa inveti o lectie pederost, pentru ca o inveti degeaba, pana a doua zi ai uitat-o dar in fine, ce sa ne mai facem cu invatamantul din Romania rolling eyes
Oricum, cert e ca atata timp cat stii ceva, iar tu esti 100% sigur ca stii acel lucru, apar foarte rar astfel de momente. Emoiile tale probabil s-au datorat faptului ca ai avut o teama, cum ca o sa gresesti ceva si lumea o sa rada, sau ca profesorul o sa-ti dea o nota mai mica, asta te-a facut sa te pierzi. Fi increzatoare in propriile tale puteri! Pentru inceput poti sa o faci printr-o comparatie. Poate altii nu au reusit sa invete ce ai invatat tu, asta e un semn clar ca nu esti o persoana de care sa se rada sau sa se faca misto. Si nu uita replica, "inainte sa ma judeci, asigura-te ca TU esti perfect"winking

| XMYX a răspuns:

Si eu am o profa ce face la fel odata am luat 6 la ea aveam o ciuda pe ea, dar mi-a iesit media 9... a fost O.K pana la urma.Stai linistita incearca sa nu mai ai emotii deoarece stii ca orisice s-ar intampla important este sa iti iese media.Succes in continuare.happy