| anonim_4396 a întrebat:

Am o nelamurire, problema este urmatoarea. Pe parcursul liceului am avut o atitudine sau mai bine spus am fost un elev rebel, cu un comportament intolerant. Am fost de multe ori in situatii de exmatriculare, din cauza absentelor, comportamentului la ore. Dar niciodata nu s-a putut sa fiu exmatriculata datorita parintilor mei, care au influenta. Parintii mei detin o firma si plus alte afaceri, mere sunt ocupati, plecati cu probleme de afaceri. Eu am crescut cu bone si persoanele care se ocupau de ingrijirea casei. Cand am ajuns la liceu m-am schimbat, in generala am fost un elev bun cu media mereu peste 9, 5. Cu toate acestea nu m-am dus la un liceu de elita, pentru ca am vrut sa le trag un semnal de alarma parintilor, se pare ca lor nu le-a pasat la ce liceu merg. Am crezut ca daca voi avea un comportament neadecvat, voi intrece limitele bunului simt isi vor indrepta situatia spre mine, dar din pacate mereu isi trimiteau oamenii, in special un avocat al firmei. Nu sunt fitoasa, nu ma intereseaza afacerea parintilor mei, mereu am refuzat sa merg la deschideri, petreceri. Mie sila de lumea aceea, cu toate ca nu o cunosc dar simt o greata, poate pentru ca din cauza acelor lucruri nu i-am avut pe parinti langa mine. Ce pot spune, sunt constienta ca daca ai mei nu ar fi muncit sa ajunga unde sunt nu as fi avut parte de vacante prin Europa, America, pe mine nu ma incanta aceste lucruri. Dar sa revenim, intrand la liceu, in primul an am avut rezultate slabe, in clasa 10 am ajuns sa fiu printre primii 4, dar nu erau notele pe merit ci pe faptul ca au intervenit parintii, in a 11 nu am fost mai deloc la scoala dar am fost a 3 pe clasa. In clasa a 11, doar la un singur obiect am avut prezenta maxima, si asta pentru ca am descoperit intr-un cadru didactic, o persoana care imi dadea senzatia de fericire, simteam ca se schimba ceva cu mine. Nu va ganditi la o relatie, suntem de acelasi gen. Eu o respect foarte mult. In clasa 12, iar am facut o pauza de la scoala, am fost plecata din tara la plimbare... Fiind in clasa 12 trebia sa ma pregatesc pentru BAC, dar mie nu imi pasa de aceste examen. In clasa 12 am avut si o problema grava cu profa pentru care aveam un respect deosebit. Motivul a fost urmatorul, aproape de sfarsit de clasa 12 mai precis prin martie m-am hotarat sa sustin examenul la acel obiect, cu toate ca profa mi-a spus ca ma simpatizeaza a refuzat sa ma bage in examen, intr-un fel o intelegeam, prezenta mea la ore a fost mai deloc, ma mir cum de mi s-au incheiat mediile. Eu fiind obisnuita sa am tot ce vreau sa obtin tot ce vrea le-am spus parintilor mei, fapt care l-au luat la cunostinta si_au pus in miscare relatiile, in cele din urma profa a, acceptat. M-am simttit prost de fapt si acum ma simt prost fata de ea. Pentru ca capriciul meu i-a facut rau, faptul ca m-a umilit nu am putut sa trec cu vederea, si am vrut sa-i arat si ei cum le-am aratat si restul profesorilor ca le fac fata. Dar faptul ca pentru ea am avut un respect deosebit, m-au afectat. In cele din urma pastram legatura, dar am totusi o indoiala, de ce m-a iertat? Oare s-a simtit vinovata ca m-a umilit in fata clasei sau s-a vazut incoltita si a considerat ca este mai bine sa avem o relatie civilizata? de ce a vrut sa tinem legatura? Problema este ca eu m-am atasat de ea foarte mult, simt nevoia sa vorbesc cu ea, sai povestesc ce fac. Intr-un fel sau altul simt ca am o afectiune pentru ea. pentru ca mama nu a fost si nu este langa mine este ocupatat cu problemele ei. Iar profa, mi-a acordat timp... La alegerea facultatii mi-a explicat, am discutat, dar am totusi o indoiala, mi-e frica sa nu ma atasez sa nu conteze foarte mult in viata mea, iar dupa sa rupem legatura asa deodata. Ce sa fac, sa incetez sa mai tin legatura sau sa acord o sansa? Va rog ajutati-ma. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| MasterStefan a răspuns:

Nu ai de ce sa rupi legătura dar ar fi bine sa ii spui și ei și părinților tai ce ai scris tu aici.

8 răspunsuri:
| IMC90 a răspuns:

Avand in vedere cat fura parintii tai si ce ''jmenozeli'' mai fac (iti dai seama ca pilele alea nu sunt facute asa, din prietenie) iti propun sa-i lasi reaq (chiar daca ai fost crescuta in puf) si sa-ti gasesti o persoana de sex masculin, care sa insemne ceva pentru tine. Nu ca sa le demonstrezi regilor asfaltului (sau gazelor sau ce naiba contracte cu statul mai au ai tai) ca gresesc, ci ca sa te simti TU implinita.
Las-o pe profa sa resipre.

| anonim_4396 explică (pentru IMC90):

Buna, de unde stii ca parintii ei fura? De ce toata lumea are impresia ca toti cei care au o siuatie financiara buna sunt si niste hoti. Si eu provin dintr-o familie instarita cu o pozitie sociala, dar nu cred ca ai mei au furat ca sa ajuga unde sunt in acest moment, trebuie sa muncesti ca sa obtii ceva. Cat despre pile, poti avea pile doar prin cunostinte nu trebuie sa faci magarii.

| anonim_4396 explică (pentru IMC90):

Buna. De unde stii ca parintii ei fura? Pe baza a ce dovezi afirmi acest lucru? Si eu provin dintr-o familie instarita, dar nu cred ca ai mei au ajuns sa aiba o asa avere si o pozitie sociala pentru ca au furat. De ce aveti impresia ca pentru a, ajunge sa ai o situatie financiara buna trebuie sa furi. Parintii mei ambii sunt arhitecti, detin o firma de arhitectura in Anglia si una de constructii plus alte mici afaceri si in tara, dar pentru a, avea ceea ce au sunt sigura ca au muncit, nopti intregi au lucrat la proiectarea cladirilor pentru as putea deschide propria lor afacere. Nu trebuie neaparat sa furi ca sa ajungi cineva. cat despre faptul ca cei cu bani traim in puf nu este asa simplu. Suntem etichetati in ziare, reviste la TV "copii de bani gata", si de multe ori suntem carcterizati dur fara a ne cunoaste... Am avut parte de tot ce ne-am dorit, masini, telefoane ultima fita, calatorii prin diferite tari si tot asa. Stii ce ne-a lipsit si ne va lipsa nou mereu prezenta parintilor, ei fiind prea ocupati de afacere. Eu una am fost crescuta de bone, uneori ma intreb de ce m-au adus pe lume. Cat despre pile, sa stii ca daca ai fi in situatia noastra si parintii tai ar fi procedat la fel cum au procedat parintii persoanei care a scris mai sus.

| IMC90 a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu crezi ca ai tai ti-au dat raportul ce au facut?
Te asigur ca 99% din cei care au bani, au furat la viata lor, fie si prin inginerii economice.
Daca ai PILE ca sa faci ce vrea scula ta la scoala, este clar ca ai facut unele smecherii (altfel, nu aveai de unde sa ai pilele alea).

| Trandafiiiiiiiiiiiraș a răspuns:

Cateodata e mai usor sa vorbesti cu persoanele straine decat cu parintii.Pastreaza legatura.

| moneantonella a răspuns:

Problema aici e relatia ta cu familia nu lasa ca afacerile lor sa va distruga relatia. Funda?

| Miraelle a răspuns:

Buna,sunt Mira.Din cunostintele mele,pe alocuri limitate din domeniul psihanalizei,povestea ta are elemente care tin de domeniul fictiunei,probabil esti intens influentat de lumea cinematografica, sau poate cea a literaturii. Problemele cu parintii tai probabil exista, dar nu la un nivel atat de grav, iar atasamentul tau fata de profesoara ar putea fi strigatul tau de ajutor, nevoie de a fi inteleasa legatura ta care pentru marea masa a populatie e inadecvata. Nu o sa critic asta, parerea mea e una diferita, dar daca vrei sa primesti ajutor releateaza situatia, atat sentimentele tale intr-un mod mai putin fictional. Esti o persoana grozava probabil, nu ai nevoie de imagini fictionale sa fii ascultat.

| Cristalin a răspuns:

Pastreaza legatura