| anonim_4396 a întrebat:

Am o prietena care asa cum a devenit in clasa a 6 a trebuia sa fie "BFF". Ea e sigura de asta, dar eu nu. In ultimul timp am impresia ca ma foloseste sau uneori ma oboseste. Sa va dau câteva exemple: imi cere zilnic teme si chestii la scoala fiindca spune ca ea nu mai are timp liber sau are prea mult de învățat. Dar si eu am la fel de mult ca ea, uneori mai mult. Cu toate asta ii trimit fiindcă nu vreau sa o supar. Si dupa cateva zile, cand am fost la ea, imi spunea ca daca nu are chef sa faca ceva ma suna pe mine. Atunci am realizat ca lucru asta nu e ok. Adica eu nu sunt un robot facut la comanda. Cu toate acestea vin si multe mesaje in care imi spune cat de obosita este(repet si eu sunt la fel, dar nu imi pierd timpul cu mesajele). De asemenea, se supara repede daca nu reusesc sa o ajut cu ceva, sau daca imi petrec timpul cu altcineva. Imi dau seama ca nu e cea mai buna prietena. Cel putin nu mi se pare ca avem multe lucruri in comun deoarece ea e mai copilăroasa si eu nu. Si faptul ca vorbim mai mult despre scoala spune ceva. Deci, va rog spune-mi cum as putea sa ii explic asta fara sa o rănesc. Mulțumesc anticipat!

6 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Ce sa-i explici cand fata asta te foloseste ca sa ia teme si sa petreaca timpul cand n-are pe cineva mai bun?

| Emma30555 a răspuns:

Încearcă sa te mai îndepărtezi de ea treptat, ii spui sa nu se supere dar nu ai timp, poți sa i spui ca ești ocupata cu familia ca ai treaba etc și nu poți sa o ajuți în acel moment, o refuzi folosind cuvinte frumoase, apoi roag o tu pe ea sa te ajute cu ceva asa vei vedea dacă totuși este o o fata care știe sa întoarcă o fapta buna. Poți sa i spui și ei ca daca poți și ai timp o ajuți dacă nu, trebuie sa înțeleagă ca nu se poate

| cfrtobias a răspuns:

Pai nu poti sa ii explici asa cum ai zis aici si dupa sa zici ca numai dai oricum la sfarsit tot nu vei da?

| Vvistula a răspuns:

Ii poti trimite acest mesaj pe care l-ai scris aici, putin modificat

| GirlOnline81 a răspuns:

Sa nu-i rănești ce anume? Sentimentele? Dar de ale tale cui ii pasa? Ei in niciun caz, de aceea te tratează ca pe un "obiect". Doar acelea au fost inventate ca sa fie folosite.

| SLexuS a răspuns:

Buna (name) voiam sa iti zic de la un timp, ca in mintea mea mi se pare ca nu mai considera chiar o prietena, nu stiu daca ma insel iar daca ma insel dovedeste-o!
SCURT SI BUN, sper ca ti am fost de ajutor