| Anonim135 a întrebat:

Hey TPU!
Am 2 prietene bune si problema e ca amandoua ma cred cea mai buna prietena a lor.Incep de la inceput cu povestea.Noi avem toate 14 ani si suntem la aceeasi scoala in aceeasi clasa.(o sa o numesc pe una X si pe cealalta Y ca sa nu dau nume)Ele nu se suporta deloc intre ele, ba chiar se urasc.X ma crede cea mai buna prietena a ei si Y la fel.Si eu i-am spus la X ca ea e bff-ul meu si la Y i-am spus ca ea e bff-ul meu.Eu stiu ca se urasc si se jignesc tot timpul si eu nu-i iau apararea niciuneia pentru ca amandoua sunt prietenele mele.Dar intr-o zi sigur o sa se certe din nou si o sa ma bage si pe mine la mijloc si atunci eu va trebui sa aleg intre ele si daca ii spun la X ca o aleg pe ea o pierd pe Y si invers.Eu tin la amandoua si nu vreau s-o pierd pe niciuna.X e prietena mea de mai mult timp,imi ia apararea mereu,imi spune ca totul va fi bine si ma ajuta cand sunt suparata,pot sa vorbesc orice cu ea,ma intelege si e o prietena adevarata. Ceea ce nu-mi place la ea e ca vorbeste prea mult de baieti,si se ia de alti prieteni de ai mei, sau e geloasa pe Y si se supara pe mine.
Pe de alta parte e Y cu care vorbesc de 1 an-2 ani si cu care petrec mai mult timp,si ca si X ma asculta mereu,ma apara, e o prietena adevarata si dorm la ea si ma distrez mai mult cu ea decat cu X.Cu ea nu ma cert mult fata de X cu care ma cert mereu, si ea nu e geloasa pe X.Doar ca ea spune uneori ca nu o intereseaza ce zic dar o cunosc si stiu ca glumeste dar uneori nu-mi place sa o aud ca zice asta.

N-as vrea sa o pierd pe niciuna si daca ai ajuns sa citesti pana aici te rog ajuta-ma.

3 răspunsuri:
| Ađrian90 a răspuns:

O persoană rătională nu este capabilă să aleagă fără consecinţe într-o alegere binară. Uite, alege pe cineva şi suportă consecinţele, nu poţi împăca pe toată lumea. (Ţi-aş spune să o alegi pe Y, din câte am văzut îţi este o prietenă mai bună). Alegi cu inima, pe oricare ai alege-o o să regreţi puţin pierderea, dar o să-ţi treacă! Succes în continuare! big grin

| Francesca_Banica_1988 a răspuns:

Incearca sa le apropi, dar nu prea mult doar sa se inteleaga, ca daca le apropri prea mult ele o sa fie bff si, pe tine o sa te dea la o parte, stiu asta din propria mea axperienta, mult noroc!

| Huzuneanu_Anaid-Ioana_1995 a răspuns:

Am fost si eu in postura ta...eu le.am spus ca ambele sunt prietenele mele bune si ca nu vreau sa aleg pentru ca asta ar insemna sa o pierd pe X/Y, iar daca se vor supara sa nu te sperii ca tot ea/ele se vor intoarce la tine.
Stai calma si fă ce am facut si eu!?❤