| anonim_4396 a întrebat:

Funda. Deci imi urasc mama. Nu ma mai lasa sa ies afara. Nu am facut nimic iesit din comun in ultima vreme, pur si simplu am iesit afara mai mult ca de obicei. In ultimii ani nu am prea iesit deloc afara, dar acum mi-am facut cateva prietene noi ( cu care mama nu este de acord deoarece vrea sa-mi distruga viata, sa fiu singura tot timpul ca ea) si ies cam de 5 ori pe saptamana.

Spune ca imi petrec prea mult timp pe mess cu ele, apoi la telefon, apoi afara. Cand de fapt tot asa faceam anul trecut cu o ' prietena ' care m-a lasat pentru o fitoasa.

Si nu e doar asta, e stricta in tot ce fac. Vrea ca in clipa in care ajung acasa de la scoala sa ma apuc de teme. Deci eu vin obosita la ora 14:00 - 15:00 de la scoala si ultimul lucru pe care vreau sa-l fac sunt temele.

Deci cand o vad urland la mine imi vine sa ii dau in cap cu ceva si sa ma inchid in camera mea, urland cat pot eu de tare. Nu mai suport, ma calca rau de tot pe nervi, si sincer nu credeam ca o sa ajung sa imi urasc propria mama, pe care o iubeam atat de mult in trecut.

Pur si simplu ma dezgusta cand o vad, si nu regret. Totusi, ce pot sa fac sa fie mai calumea?

Vreau sa ma mut cu tata, dar bineinteles ca mama ar face scandal mult mai mare daca ar afla, si probabil imi va interzice sa respir. Nu glumesc. Deci este incredibil de insuportabila si nu mai pot.

Imi vine sa ma omor.

Răspuns Câştigător
| angel09 a răspuns:

Buna! Pacat ca o judeci asa aspru pe mama ta...tu esti obosita cand vii de la scoala dar oare ea nu este obosita sa poarte mereu aceleasi discutii cu tine si tu sa faci de capul tau? Fiind divortata mama ta lupta si munceste cat pentru doi vrea sa fie si mama si tata si nu ii este usor, nu vreau sa imi imaginez de cate ori adoarme plangand dar se pare ca tu nu te gandesti la asta pentru tine sunt importante prietenele care intr-o zi te vor lasa pentru cine stie ce fitoasa.Incearca sa fii mai matura si arata-i mamei tale ca poti face ceva si fara sa stea cu gura pe tine si atunci te va trata altfel.In loc sa stai cu prietenele tale de ce nu stai cu mama ta care spui ca e singura cu siguranta ai mai multe de invatat de la ea decat de la prietene.Gandeste-te ce ar spune tatal tau daca tu ai face vreo greseala? toata vina ar fi pe capul mamei ca nu a stiut sa te educe etc...imagineaza-ti cata presiune e pe umerii mamei tale si nu o mai judeca.Bafta!

11 răspunsuri:
| PinkPanther a răspuns:

Ce probleme existentiale ai si tu. Mai bine ti-ai face temele la timp, te-ai tine de treaba si ai vorbi cu prietenele in timpul liber.
Sa inteleg ca parintii tai sunt despartiti, probabil ii e greu sa aiba grija de tine singura si ultimul lucru de care ere nevoie e sa ii faci tu si mai multe probleme. Cu siguranta vrea sa te tii de scoala, si sa inveti bine ca sa nu ajungi vanzatoare la mc sau mai rau

| SupradozaDeDroguri a răspuns:

Si eu am trecut prin asta cu mama. Pana acum cand venea vorba de timp liber, mama mereu spunea sa stau cat mai mutl afara, si ea era cea care ma lasa, dar acum s-a schimbat. Eu pur si simplu am renuntat si am facut cum vrea. Desi, trebuie sa recunosc ca pana sa ajung sa-i dau dreptate, am avut scandal dupa scandal, tipete, urlete, etc.dar cred ca stii despre ce e vb. Incearca sa ii te supui, sa o lasi in ale ei, ca probabil si ea e ingropata de treburi si griji, iar ultimul lucru pe care-l vrea e sa se certe cu tine. Incearca sa intri in mintea ei, nu e usor sa cresti adolescenti. Veti trece peste asta.e ceva normal... sper ca te-am ajutat, informandu-te ca sunt si altii care trec prin asta si e chiar exasperant... sper sa rezolvi happy Bafta. Funda? puppy dog eyes

| ElectricChapel a răspuns:

O critici foarte aspru pe mama ta. Gandeste-te ca mama ta fiind divortata de tatal tau te are doar pe tine si nu poate sa creada ca te pierde. Stiu, esti mare, vrei sa-ti faci de cap, dar incearca sa fi matura. Adica sa nu mai iesi de 5 ori pe saptamana cu fetele. Iesi doar in weekend de exemplu. In cursul saptamanii, mai citeste o carte, mai vizioneaza un film-documentar, mai fa un exercitiu la mate, mai invata o formula la chimie. Poate spui acum ca sunt genul comunism. Ei bine nu! Sunt la fel ca tine, un elev care nu a invatat bine, care si-a suparat mama divortata. In trecut si eu fumam, consumam alcool si ma chinuiam sa trec clasa, pana a aflat mama. A fost foarte dezamagita, dar mai dezamagit am fost eu de prietenii mei care m-au lasat balta pentru ca le era frica ca mama sa nu-i spuna si pe ei ca fumeaza (intelegi?). Deci, crede-ma! Mama este doar una, prietenele sunt pe toate drumurile.

| Amelya02 a răspuns:

Parca ma aud pe mine, doar ca am o poveste total mai diferita, nu doar pentru faptul ca nu ma lasa sa ies afara.la mine nu merge nici sa o tratez cu indiferenta, nici sa vorbesc frumos cu ea, nici sa tip la ea.nimic. Sincer nu stiu ce sfat sa iti dau, deoarece sunt in aceeasi situatie.
De fapt, ar fi o metoda pe care am practicat-o asta vara. Am plecat de acasa in alt oras timp de 6 ore, nu iii raspundeam la telefon, iar cand am venit acasa, situatia a fost cam altfel.bineinteles ca a durat putin timp, dar poate la tine merge.
Daca incerci asta, ai grija sa nu te pui in pericolhappy

| Vladuthz a răspuns:

Mama ta este o femeie singura, prin urmare frustrata. Faptul ca tipa la tine si e in halul asta de stricata inseamna ca are prea multe asteptari de la tine, asteptari pe care tu nu ai cum sa le indeplinesti in halul asta si nici nu vei putea in asemenea mediu. Cel mai smecher lucru care l-ai putea face ar fi sa fugi odata de acasa, si cand te suna sa-i spui sa te lase dracului in pace si sa inchizi telefonul, si sa te intorci a doua zi, si sa n-o bagi deloc in seama. Purtandu-te asa mai libertina cateva zile o vei acomoda cu ritmul tau. Eventual ai putea invata sa te impui.

| InuIo a răspuns:

Nu cred ca mama ta iti vrea raul. Probabil ii este frica ca o vei parasi si de aia este atat de stricta cu tine. Ai putea incerca sa ii spui ca nu iti place asa si sa incercati sa rezolvati problema fara sa va mai certati.
PS: cand vi de la scoala punete in pat in loc sa sari pe scaun la calculator si sa vorbesti cu prietenele tale. Daca intrii pe messenger nu prea dai impresia ca ai fi obosita.[este doar un exemplu]... sper ca te-am ajutat putin.

| kiv1990 a răspuns:

Nu e nevoie sa recurgi la metode extreme, doar trebuie sa vorbesti cu mama ta, sa-i explici ca nu esti sihastru si ai nevoie sa iesi cu cei de virsta ta. In plus explica-i ca esti obosita dupa scoala, si ai nevoie sa te relaxezi inainte de-a face temele.(Daca n-o sa vorbesti cu ea vei avea mari probleme in viitor)

| Ukraineanu a răspuns:

Vino la mine ca ti-o bag de nu te vezi laughing te prind intr-un colt al blocului nu mai iesi de acolo!

| Valentina24 a răspuns:

La 30 de ani ai sa-i multumesti mamei tale pentru aceasta educatie cand tu probabil vei avea un job bun iar prietenele tale care pierd acum timpul pe mess si afara vor fi vanzatoare intr-un butic amarat.

| Fitzoasa_Alexandra_1998 a răspuns:

Nu e nimic adevarat, cu totul ca ti se pare ca mama ta e asa cum crezi dar adevarule ca iti vrea doar binele crede-ma peste catziva ani o sa-mi dai dreptate! vb cu ea sigur va fi intzelegatoare!

| Gheorghe_mario_1994 a răspuns:

Eu am vrut macar o data sa ies pe saptamana dar ea nu e de acord si daca ma impotrivesc ma bate eu sunt pe facebokul ei al meu e DeEa unicutssa intrakiss