| Username124 a întrebat:

Am o problema cam ciudata... La anul, eu vreau sa stau cu altcineva iar fosta mea colega de bancă nu vrea sa ma înțeleagă! Eu nu mai vreau sa stau cu ea din cauza ca ma copia, ma folosea dar ea tot spune ca se schimba dar nu ma mai interesează! Tot timpul m-a mințit și chiar dacă s-ar schimba eu tot vreau cu altcineva. Nu-mi respecta alegerea, opinia, tot zice ca înțelege dacă nu mai vreau sa stau cu ea dar nici pe departe nu înțelege. Persoana cu care vreau sa ma mut mi se pare mult mai ok, o persoana fix ca mine, ma regăsesc undeva. As vrea câteva sfaturi cu ce as putea sa ii spun ca nu mai vreau sa stau cu ea... Mulțumesc mult! sad

Răspuns Câştigător
| Clytia a răspuns:

Hei! Spune-i că vrei să vezi cum e să stai cu altcineva, că ți s-a luat să stai numai cu ea. Dar cred că cel mai bine îi spui adevărul și dacă nu vrea să accepte, asta e. Nu te poate obliga să stai cu ea. E doar alegerea ta.
Mult noroc!

15 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Exact asta, ceea ce ai scris mai sus.

| sabin89 a răspuns:

Nu e bine să te gândeşti să-i spui o minciună. Te muţi pur şi simplu, şi nu-i mai dai nicio explicaţie. E de ajuns cât i-ai spus până acum ce te deranjează. Dacă ea promite să se schimbe, dar tu nu o crezi capabilă să se schimbe, gata! ce rost mai au comentariile?

| Adry05 a răspuns:

Da nu trebuie sa-i spui nimic, pur și simplu te muți cu fata aia și dacă îți zice ceva îi spui exact ce ai scris aici.

| Adry05 a răspuns (pentru Adry05):

în plus dacă continui să-i spui că te muți și n-o faci niciodată o să profite în continuare de asta. Oamenii până nu văd că iei cu adevărat atitudine nu se schimbă oricâte amenințări i-ai da tu. A văzut deja că ai zis de multe ori că faci asta și n-ai făcut-o niciodată, de ce ar crede că de data asta chiar o faci? Pur și simplu ia atitudine, dacă vine și îți zice ceva, o înfrunți demn și calm spunându-i că i-as zis deja că faci asta dacă nu se schimbă, nu s-a schimbat, ai făcut ce ai promis. simplu și ușor. Nu vă mai lăsați bătaia oamenilor de joc

| MPersephone a răspuns:

Te asezi in banca cu altcineva si gata.Ce iti va face? Ai tot dreptul.

| Username124 explică (pentru sabin89):

Mulțumesc, foarte bun comentariu.

| Username124 explică (pentru Adry05):

Mulțumesc mult de tot!

| Username124 explică (pentru MPersephone):

Asa-i.

| Username124 explică (pentru Adry05):

I-as spune... Deși eu sunt o persoana bună care nu spune chiar tot ce simte.Ar fi cazul. Poate ca ar fi cam dureros pentru ea, mereu încerc sa îmi fac curaj și sa ii spun dar mereu ma oprește ceva... Deși ea îmi trimite mesaje și poze ca plânge. Eu nu pot uita ce mi-a făcut toți anii ăștia!

| Username124 explică (pentru Clytia):

Mulțumesc. Ai dreptate! O zi buna!

| Adry05 a răspuns (pentru Username124):

Da, fii persoană bună în continuare cu oameni de nimic și după vino și întreabă de ce profită toți de tine și de ce te tratează ca pe un preș de șters picioarele.

| Sonia822 a răspuns:

Mergi la diriginta intr-o pauza si esti sincera cu ea. Ii explici sincer motivele, si soliciti confidentialitate. Soliciti ca la ora de dirigentie sa faca mutarile. II explici ca e si colega noua de acord. E cu autoritate, nu trece nimeni peste ea, si nici nu e nevoie de justificari dupa, nu apar frustrari, nu ai cui sa dai explicatii, lucrurile se aseaza de la sine. Simplu.

| Username124 explică (pentru Sonia822):

Mulțumesc!

| Andreeush a răspuns:

Nu te poate obliga să stai cu ea în bancă.
Mută-te și gata.

| Username124 explică (pentru Andreeush):

Mulțumesc pentru răspuns!