| Analecssa a întrebat:

Am o problema care as vrea sa o rezolv si nu stiu cum. Am 18 ani si locuiesc cu parintii, sora si prietenul meu. sunt foarte nervoasa si am momente dese de tristete.Atat familia cat si iubitul meu nu stiu despre acest lucru, desi se ei au observat starile mele depresive. Incerc sa ma incuraje singura si sa ies din starile se tristete si nervozitate dar nu prea reusesc. Nu vreau sa ma duc la docotor, cum as putea altfel sa imi revin? Multumesc

6 răspunsuri:
| Libelle a răspuns:

Nu prea dai detalii suficiente.
Esti trista si nervoasa cu un motiv? Sau e doar o stare care iti vine si nu o poti controla? Relatia ta e ok? Si cu ai tai? Sunt lucruri care te-au enervat si le-ai tinut in tine si acum au explodat?

Sincer, si eu am stari din astea. Si simt ca daca tac din gura nu imi revin. Trebuie sa ma descarc.
Deseori nu te poti ajuta decat tu. Tre` sa descoperi cauza pentru care te simti rau. E ca o problema de sanatate...trebuie sa afli de ce, ca sa stii cum sa stratezi.
Daca ai o buba cu cineva din casa, rezolv-o. Daca te gandesti la trecut, discuta cu tine insati si clarifica-ti anumite lucruri.
Daca ai o problema cu tine..gen complexe, frustrari, teama de orice, nedumeririre, poate ar trebui sa mergi la un psiho. Sau sa discuti cu iubitul tau, habar nu ai cat de buni terapeuti pot fi iubitii uneori. O vorba de la o persoana iubita iti poate da extrem de mult ajutor :)

Bafta!
http://dssmile.wordpress.com/

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut

Vezi aici câteva sugestii pe această temă:
http://www.jw.org/......fiu-trist/

Sper să-ţi fie de folos!

| Aly07 a răspuns:

Gaseste activitati care-ti plac si treci la practicarea lor.

| Kamiichu a răspuns:

Pai cred ca ar trebui sa faci lucruri bune, cum ar fi: ia-ti iubitul si iesiti, la suc, restaurant, cinema, oriunde. Uita-te la filme de comedie, fa lucruri amuzante cu familia, gen: jocuri de familie, ajut-o pe mama ta la mancare, faceti lucruri de genul. O sa te ajute. Bafta!

| hexer4u a răspuns:

Ai spus nu doctor. Nu e cazul de doctor, dar sugeres psihoterapeut. Nu e jignitor, e chiar ceva comun, si ajuta mai mult de cat ai crede. Ca alternativa babeasca, cauta-ti un hobby care sa il iubesti cu adevarat, si departeaza-te de "prietenii" care nu sunt ceea ce vrei tu sa fii. Adica daca prietenii tai sunt deprimati, vei fi si tu deprimata. Poti in fiecare zi sa iesi la o plimbare si sa-ti iei ceva bun si ieftin, gen o inghetata sau o prajitura ca si recompensa

| Alexandraaa1234567 a răspuns:

2 cuvinte : Filme Comedie big grin