| liongirl a întrebat:

Buna!`Am o problema care ma macina destul de mult... Tatal meu viseaza de vreo 2 ani la fiecare 3 luni ca il strange cineva de gat :-s. El nu mi-a spus mie niciodata despre acest vis, dar mama il stia si mi-a zis si mie, iar eu aproape ca era sa lesin cand am auzit.Problema mare este ca tipa foarte tare in vise si se sufoca si daca mama nu vine repede peste el ca sa-l trezeasca, se poate sufoca de tot. M-a speriat destul de mult acest lucru, avand in vedere ca parintii lui niciodata nu l-au ajutat sau l-au sustinut in tot ceea ce a facut, tocmai mama lui i-a blestemat si asa cum cred ca multi dintre voi stiti, blestemul de parinte se pune indiferent de cauza pana la cel de-al noualea neam. Faza cam naspa e ca si eu visez multe lucruri de acest gen si mai ales, o visez pe bunica mea in ipostaza destul de greu de inteles, pentru ca in aceeasi seara in care tata a avut din nou acelasi vis, eu am visat-o pe ea ca statea langa mine cand m-am trezit si am avut o stare ca ma dau peste cap de 2 ori si ii tot spuneam ca mi-e rau, dar ma chinuiam sa vorbesc, pentru ca nu puteam. Farmece si blesteme sunt cu siguranta la mijloc, de asta chiar nu ma indoiesc, dar faptul ca tatal meu viseaza asemenea lucruri destul de des ma surprinde intr-un mod inspaimantator.Tocmai am stabilit ca sa mergem la biserica la care el se simte cat mai bine si anume, la Manastirea Frasanei pentru ca preotul sa-i citeasca si sa-l indrume cat mai mult. O matusa de-a mea mi-a si spus ca Satana il strange de gat in somn si poate sa si moara daca nu se trezeste si pe deasupra ma incearca si pe mine de foarte multe ori, pentru ca visez ca merg cu motorul atat de tare incat sunt la cativa cm de sosea cand ia curba acea persoana care conduce (un barbat) si multe alte lucruri.Ma tem de ceea ce este mai rau, dar nu stiu...nici nu am odihna din cauza acestor vise care sunt tot mai dese si tot mai lungi.
Sper sa luati in serios treaba si sa ma ajutati cat de mult puteti voi.
Va iubesc!`Bye!`:*

11 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

E o problemă neurologică cu tatăl tău.
Cu cât crezi mai mult în farmece şi blesteme cu atât vei avea senzaţia că eşti afectată de ele. Nu există aşa ceva.

| SturmirCloudKeeper a răspuns:

Paralizia somnului. Cam asa se numeste. Este o problema neurologica care afecteaza somnul. Se produce din cauza faptului ca o emisfera a creierului adoarme inaintea celeilalte. Sau se trezeste inaintea celeilalte, depinde de caz. Un psihiatru sau neurolog ar fi potrivit. Daca nu vrea medici spune-i sa doarma mai mult sa fie odihnit si sa incerce cum stie el mai bine sa evite stresul.

| FaraSperantaSEN a răspuns (pentru SturmirCloudKeeper):

Creierul nu doarmetongue rolling on the floor tu cand auzi un zgomot nu te trezesti? din ce cauza? pentru ca Mintea ta nu doarme... rolling on the floor)

| ellutza a răspuns:

Sufera omu de apnee (oprirea respiratie in somn ) si datorita stresului sau pentru ca pur si simplu este un om care viseaza noaptea, starile de apnee sunt asociate cu vise. Mai ales daca aveti prostii in cap de genul "blesteme", evident ca va visa in continuare aceste tampenii. Toate lumea are cosmare si vise ciudate. Su cu cat faci mai mult caz de asta cu atat subconstientul va lucra mai urat in somn. Hai aveti grija de voi si incercati sa faceti lucruri care va bucura si va fac fericiti.

| M.D.Eveline a răspuns:

O intrebare.Somnul tau cam cat de lung este? Tu trebuie sa ai un somn de cel putin 6 ore. Daca tu ai servici si te mai gandesti si la asta, o sa te mai odihnesti...niciodata.Eu iti recomand:
Inainte de a te culca un ceai, o carte si un exercitiu putin mai ciudat.Trebuie sa iti eliberezi mintea de lucruri din astea.Sau poti incerca vechiul exercitiu cu foaiea si pixul...iti scrii toate temurile si incerci sa gasesti cai de eliberare sau chiar ar fi bina sa va duceti toti trei(o sa vezi de ce) la biserica.Sunt si alte posibilitati, dar sunt mult mai grele decat iti dai seama.
Eu sper ca ti-am fost de ajutor
Te pup
Pa

| Bebytza_5988 a răspuns:

Te strange pe tine de gat rolling on the floor))))))))

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu iti recomand sa crezi toate prostiile babesti. daca voi chiar aveti aceasta problema, va recomand, fara ironie, un psiholog. el va poate intelege cel mai bine. si puteti face terapii, apoi nu veti mai avea probleme. daca nu ma crezi te poti documenta pe internet.

http://www.sfatulmedicului.ro/......nocturna_7

http://www.cevisez.ro/articole/cum-scapam-de-cosmaruri-a61.html

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am trecut prin ceva de genu...
happy050794 e idul meu
mergeti la preot, sfintiti casa si nu va speriati.
aveti grija de voi happy
interesativa de un preot care se ocupa cu asa ceva si mergeti la el...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Blestemul de parinte este greu intr-adevar, si stiu doua cazuri in care s-au implinit, in familia mea extinsa. oameni nejudecati care nu stiu ca mania intuneca judecata si inraieste inima.rugaciunea si un preot ar putea sa va ajute in problema.sigur.lasa-i pe liberi cugetatori sa creada ce vor. le doresc sa-i fereasca dumnezeu de blestemul parintesc. dar mai stiu si ca, daca blestemul e nejustificat, sau aruncat din motive neintemeiate, nu afecteaza ci se intoarce catre cel ce l-a aruncat in mod nedrept.

| NDY a răspuns:

Ar fi bine sa va consultati cu un preot si sa sfintiti casa... daca e chiar vorba de un blestem atunci cautati si voi vreo babutsa de aia care poate sa va dezlege de acel blestem si totul va fi bine =)